Apteka w getcie krakowskim

Okładka książki Apteka w getcie krakowskim Tadeusz Pankiewicz
Okładka książki Apteka w getcie krakowskim
Tadeusz Pankiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2022-10-12
1992-01-01
getto krakowskie apteka

Interesująca książka naocznego świadka holocaustu. Fascynujące jest to, że dotyczy getta w Krakowie, którego teren istnieje nadal, nie tak jak w Warszawie. Można zatem udać się przed Aptekę na placu Bohaterów Getta (dziś) i wyobrazić sobie tamten czas, tamtych ludzi.

Przez przeoczenie administracji niemieckiej, apteka Pankiewicza znalazła się na terenie getta. Książka to wspomnienia autora. Niejeden historyk mógłby się od niego uczyć rzetelności. Autor nie ma ambicji literackich, ale i tak doskonale pisze - wiadomo, przedwojenne wykształcenie. A lektura wstrząsająca.

tej książki nie da się ocenić w systemie gwiazdkowym, to wspomnienia, bardzo bolesne wspomnienia, ale bardzo ważne, są też częścią bardzo ważnej i osobistej dla mnie historii Krakowa i ważne, żeby takie rzeczy były czytane, wspominane, pamiętane

Jestem świeżo po przeczytaniu tej książki. Mimo tak trudnej tematyki (oparta na faktach, rodzaj sprawozdania z wydarzeń),połknęłam w krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że to książka napisana przez świadka pewnych wydarzeń. Pisał o tym, czego był świadkiem. Byłam w Muzeum poświęconym tej Aptece, tym bardziej książka ta do mnie przemawiała. Polecam.

Przeczytalam tone ksiazek w tym temacie i ta niestety niewiele wnosi

Przeczytalam tone ksiazek w tym temacie i ta niestety niewiele wnosi

Wstrząsająca relacja naocznego świadka zagłady Żydów w Getcie Krakowskim, przez to bardzo ważna jako źródło wiedzy, ale też pamięci o tych ludziach i wydarzeniach. Bardzo potrzebna.

Apteka, to miejsce, gdzie najczęściej szukamy pomocy jeszcze przed wizytą u lekarza. I podobną funkcje pełniła też apteka "Pod Orłem" znajdująca się w Krakowie. Własciciel Tadeusz Pankiewicz był jedynym, ktory otzrymal zezwolenie od wladz okupacyjnych na przowadzenie dzialalności na terenie utworzonego getta.
Zarówno wlaściciel jak i pracownicy byli świadkami dramatycznych wydarzeń, na które nie mogli mieć wpływu. Nie znaczy wszakże to, że byli bezczynni, bo apteka stała się miejscem kontaktowym dla organizujacych pomoc dal mieszkańców getta.
Podczas lektury wielokrotnie mialam wrażenie, że stoję w drzwiach i patrzę z przerażeniem i bezsilnością na to, co się dzieje. Autor z realizmem oddaje atmosferę tych dramatycznych dni. Pokazuje wydarzenia takimi, jakie one były bez zbędnych dodatków. Choć w książce trudno o optymizm, to jednak są sceny, gdzie widać tą ogromną nadzieję na przetrwanie, wlasnie dzięki ludziom mocno zaangażowanym w pomoc mieszakańcom getta.

Zarówno wlaściciel jak i pracownicy byli świadkami dramatycznych...

Cóż mądrego można powiedzieć o tego typu książkach.. wzruszająca, przerażająca, nie do uwierzenia, choć rakich wspomnień przeczytałam już mnóstwo. Książka napisana zaraz po wojnie, więc widać trochę inne zwroty, język ale tym bardziej wiarygodna w swym opisie. Wiadomym jest, że byli różni ludzie, tacy którzy żerowalina cudzej biedzie, czy po prostu chcieli wojnę przeżyć. Zdumiewa więc bezinteresowność pana Pankiewicza i jego pracownic, chęć pomocy i po prostu bohaterstwo. Książek o gettcie w Krakowie nie ma wielu, więc warto po nią sięgnąć bo to prawdziwe świadectwo bohaterstwa a przede wszystkim losów krakowskich Żydów. Bardzo polecam!

Bezcenna książka.

Bezcenna książka.

Doskonała pozycja! W sposób obiektywny przedstawia pokrótce dzieje żydowskiego getta w Łodzi.
Szczególnie polecam osobom myślącym, które potrafią czytać pomiędzy wierszami. Można wyciągnąć wiele wniosków, które z pewnością wielu chętnie poddałoby dziś cenzurze...

• II wojna światowa

Tadeusz Pankiewicz Apteka w getcie krakowskim Zobacz więcej