Wielka ucieczka

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojna i militaria. Sensacyjne epizody i broń II wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
The Great Escape
83-241-0405-4
literatura faktu
Barbara

[z okładki] Ucieczka z niewoli jest obowiązkiem jeńca, dalszym ciągiem walki z wrogiem. Podczas II wojny światowej uciekano pojedynczo i grupami, wychodząc przez bramę obozową w przebraniu, przecinając druty, kopiąc tunel. Wydostanie się z obozu było jednak dopiero początkiem ucieczki. Pozostawał problem dotarcia do kraju alianckiego lub przynajmniej neutralnego, niełatwy, jako że Niemcy...

[z okładki]

Ucieczka z niewoli jest obowiązkiem jeńca, dalszym ciągiem walki z wrogiem. Podczas II wojny światowej uciekano pojedynczo i grupami, wychodząc przez bramę obozową w przebraniu, przecinając druty, kopiąc tunel. Wydostanie się z obozu było jednak dopiero początkiem ucieczki. Pozostawał problem dotarcia do kraju alianckiego lub przynajmniej neutralnego, niełatwy, jako że Niemcy zakładali obozy jenieckie na głębokich peryferiach Rzeszy. Stalag Luft III pod Żaganiem był jednym z najlepiej strzeżonych niemieckich obozów jenieckich. Osadzeni tu alianccy lotnicy stworzyli jednak konspiracyjną Organizację X, w której skład wchodziło kilka sekcji: budowy tunelu, aprowizacji, podrabiania dokumentów, szwalnia. Jej celem było przygotowanie do masowej ucieczki, która nastąpiła w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LubimyCzytac.pl