Zgłosuj na książki roku 2017

Operacja Eichmann. Jak to było naprawdę.

Wydawnictwo: Magnum
83-85852-31-X
literatura faktu
dezo_

Sensacyjna relacja o schwytaniu i uprowadzeniu z Argentyny do Izraela byłego funkcjonariusza nazistowskiego, odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów. Była to jedna z najbardziej śmiałych operacji tajnych służb Izraela.

źródło opisu: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1013134/zvi_...(?)

Brian | 2015-12-02
Przeczytana: 29 listopada 2015

Interesująca książka, chociażby z tego powodu, iż jej współautorem jest człowiek który sam brał bezpośredni udział w słynnej operacji „Eichmann”. Chociaż początkowo byłem lekko zawiedziony bo spodziewałem się trochę więcej akcji to w ostatecznym rozrachunku uważam tą książkę za dobre dzieło literackie.

Spodziewanej akcji nie było gdyż… cała operacja uprowadzenia słynnego nazistowskiego zbrodniarza niewiele miała w sobie brawurowej akcji. W sumie to taka akcja niezbyt w stylu Mossadu. Jak się to porówna przykładowo z pościgiem za terrorystami z Czarnego Września to wydaje się wręcz dziecinną zabawą. Tym bardziej że dużą rolę odegrał w niej człowiek z zewnątrz, w dodatku w podeszłym wieku i schorowany… Mimo wszystko to chyba właśnie ta prostota sprawia że ta słynna akcja izraelskich służb jest tak niesamowita.

Ciekawym wątkiem (chociaż trochę nie na temat) są opisy realiów niemieckiej okupacji i zbrodni holocaustu czyli tego co działo się w obozach zagłady… Był to jednak tylko...

Eiseth | 2017-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2017