Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe : wraz z albumem fotosów z filmu 'Szwadron' i posł. Juliusza Machulskiego

Okładka książki Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe : wraz z albumem fotosów z filmu 'Szwadron' i posł. Juliusza Machulskiego
Stanisław Rembek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa Cykl: Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 8) powieść historyczna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 8)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Agawa
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8385571221
Tagi:
historia Polski XIX wiek powstanie styczniowe
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
471
85

Na półkach:

Na wstępie zaznaczę, że piszący tę recenzje nie jest historykiem, jego wiedza na temat powstania styczniowego opiera się o wiedzę zdobytą w liceum, (czyli niewielką), plus kilka artykułów w różnych gazetach.
Książka zostawia nam bardzo wiele pytań bez odpowiedzi, ale jak wiadomo czasem zadanie pytania jest znacznie ważniejsze niż wymyślenie głupiej odpowiedzi. Czytając odnosiłem przede wszystkim wrażenie, że istnieją pewne analogie pomiędzy powstaniem styczniowym oraz warszawskim, (o którym piszący wie znacznie więcej), istotna jest przede wszystkim wątpliwość sensu wywoływania powstania przy świadomości, że nie ma ono najmniejszych szans powodzenia. Ponadto poparcie społeczne, zaangażowanie elit, głównie generalicji dowodzącej wydaje się wątpliwe, autor stwierdza, że tylko Krukowiecki i Chłopicki byli w pełni zaangażowania i oddani sprawie.
Jest kilka zapadających w pamięć scen, takich jak ta, gdy kosynierzy, dumnie w czworoboku, ze starcem dyrygującym nimi w środku dumnie się bronią zataczając ósemki drzewcami, nie dają się, aż do końca do ostatniej kropli krwi przed wschodnim najeźdźcą (takich metafor dumnych i beznadziejnych niestety prób walki z ciemiężcą jest wiele).
Drugą niedającą się zapomnieć jest przemowa Smycha przed jego powieszeniem, kiedy to przestaje udawać, że jest konspirantem i mówi:
"mam jedno życzenie, żeby zwyciężyła słuszna sprawa, żeby ruscy chłopi, zabrani do wojska, przestali bić i zabijać takich samych biedaków u nas, i żeby znów powstała niepodległa Polska, wolna i sprawiedliwa, zbratana ze wszystkimi wolnymi narodami świata, gdzie będzie jedna wola - wola ludu, i jedno prawo - prawo Boże". Rzecz można skwitować krótko, wojny wywołują ci na górze, a walczy ciemne nieuświadomione, umiejętnie podburzane mięso armatnie.
Na koniec przyznam, że tytułowa "Ballada o wzgardliwym wisielcu" zrobiła na mnie najmniejsze wrażenie, za to druga gawęda styczniowa "Igła Wojewody" rozdziały XX i XXI były przeze mnie czytane kilkukrotnie. Jest to niesamowita rozmowa pomiędzy, młodym rosyjskim wojakiem Jereminem, a doświadczonym polskim żołnierzem Markowskim, i tu można powiedzieć dokonuje się dyskusja zasadnicza, na temat motywów powstania, jego istoty, prawdopodobnych skutków, ale także a może przede wszystkim dochodzi do konfrontacji dwóch diametralnie różnych postaci, w różnym wieku, o różnym doświadczeniu wiedzy i obyciu. Z jednej strony obyty, doświadczony, z twardymi poglądami i charakterem Markowski, z drugiej strony inteligentny żółtodziób mający wiele wątpliwości i rozterek moralnych... Co z tego wyniknie?
Zachęcam, bo warto, nie zawsze historia musi być pisana pod dyktando miłostek narodowych i często wątpliwego patriotyzmu.

Na wstępie zaznaczę, że piszący tę recenzje nie jest historykiem, jego wiedza na temat powstania styczniowego opiera się o wiedzę zdobytą w liceum, (czyli niewielką), plus kilka artykułów w różnych gazetach.
Książka zostawia nam bardzo wiele pytań bez odpowiedzi, ale jak wiadomo czasem zadanie pytania jest znacznie ważniejsze niż wymyślenie głupiej odpowiedzi. Czytając...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    132
  • Przeczytane
    88
  • Posiadam
    52
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    7
  • Literatura polska
    4
  • Polska
    4
  • Proza
    2
  • Historia
    2
  • Powieści historyczne
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także