Przemoc i szabla

Okładka książki Przemoc i szabla Stanisław Rembek
Okładka książki Przemoc i szabla
Stanisław Rembek Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 7)
Państwowy Instytut Wydawniczy
2023-08-16
2001-01-01
9788381966177

Najbardziej optymistyczna książka Rembeka. Powstała w najlepszym, dla Autora okresie, gdy po sukcesie powieści ,,W polu'' z 1937 roku, nagle stały się znanym i cenionym pisarzem. Ten krótki okres, powodzenia osobistego, miedzy 1937 rokiem, a wybuchem wojny, został wykorzystany, przez Rembeka, na intensywną prace nad ,,Przemocą i szablą''.
Książka, opowiada o przygotowaniach do antyrosyjskiego powstania, po zalaniu Rzeczpospolitej, przez wojska rosyjskie, grupa patriotów,z biskupem Krasińskim na czele, postanawia zawiązać, w celu obrony niepodległości konfederacje, aby uzyskała ona legalność w oczach rodaków i opinii międzynarodowej, potrzebny jest protest ze strony sejmu, jednak większość posłów, jest zastraszona przez moskiewskich okupantów, na protest decyduje się, Józef Wybicki, poseł z Pomorza, a w przyszłości, twórca hymnu narodowego.

To rozmaite perypetie, Wybickiego, z tym protestem związane, stają się motorem fabuły. Brak tutaj, jakiegokolwiek wątku romansowego, co odróżnia książkę Rembeka, od dziewiętnastowiecznych powieści historycznych. Mało tutaj, tez batalistyki, choć ukazana wizja wojny barskiej, należy do najlepszych w literaturze i wypada żałować, iż Autor, urywa opowieść na początku walk, optymistyczna wymowa książki, jednak wymagała, unikania opisu ostatecznej klęski i rozbioru.

Styl, jest lekko archaizowany, bardzo przystępny, bez jakiś, młodopolskich stylistycznych udziwnień, które tak, drażnią czytelnika współczesnego.
Książkę, warto polecić miłośnikom Sienkiewicza, albowiem, jak i dzieło noblisty, służyć miała pokrzepieniu serc czytelników.
Powieść, ukazywała się w odcinkach, w prasie, wiosną - latem 1939, i zapewne zaraz później, zostałaby wydana w formie książkowej, wybuch wojny, pokrzyżował te plany, a sposób ukazania rosyjskiej okupacji, pozbawił ją szans, na ukazanie się w formie książkowej, przed upadkiem PRL.

Książka, opowiada o przygotowaniach...

Jak mówi Rembek piłsudczyk: robienie polityki polega na przekonaniu do swych racji wszystkich, a później na wydaniu wojny najsłabszemu adwersarzowi. Józef Wybicki przedstawiony jest w krótkim epizodzie, w którym jako 22 latek przeciwstawia się okupacji Polski i Sejmu przez imperatorową carycę. Staje się to zalążkiem konfederacji barskiej, jednego z pierwszych zrywów wyzwoleńczych. Polska przed rozbiorem, jawi się jako słaba wewnętrznie, satrapia, w której rządzą tylko prywatne interesy magnatów, nie zważających na dobro i losy Polski. Młodzież, zachłyśnięta ideami oświecenia (Woltera, Rousseau) nie widzi sensu w walce zbrojnej, oddając się pod panowie Rosji z ochotą, gdyż jak twierdzi sami nie potrafimy się rządzić, to samo powtarza większość szlachty. Odejście od tradycji, wiary i patriotyzmu, kończy się naszą niewolą, a jej echa co rusz powracają w naszej rzeczywistości, wspierane przez pożytecznych idiotów.

• Rzplita
  • Powieść historyczna
  • RON
  • Klasyka polska
  • Historyczna
  • 06. Sny i kamienie
  • Oświecenie

Dodaj cytat z książki Przemoc i szabla