Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7785-136-4
Roy

Barwna i wciągająca opowieść Stanisława Rembeka o powstaniu styczniowym to nie tylko działający na wyobraźnię zapis walk powstańczych. To scena, na której rozgrywają się odwieczne ludzkie dramaty - zdrada, niewierność, przypadek, przeznaczenie. Na podstawie jego wizji powstania styczniowego Juliusz Machulski nakręcił znakomity film "Szwadron". "Po raz pierwszy zetknąłem się z nazwiskiem...

"Po raz pierwszy zetknąłem się z nazwiskiem Stanisława Rembeka latem 1977 roku, gdy w zamojskiej księgarni wpadła mi w rękę książka Ballada o wzgardliwym wisielcu...
Po lekturze kilku stron wiedziałem już, że od książki się nie oderwę. Natychmiast ją kupiłem i kiedy przeczytałem, zrozumiałem dwie rzeczy. Że trzeba z tego zrobić film! Nigdy nie zapomnę gęsiej skóry, która towarzyszyła mi przez całą lekturę, a zwłaszcza przy dwóch scenach: egzekucji młodziutkiego powstańczego kuriera Symchy i szarży rosyjskich dragonów na czworobok polskich kosynierów. Pewnie to właśnie te dwie sceny zadecydowały, że zakochałem się w tej książce.
Nigdy nie czytałem lepszej polskiej prozy historycznej".
Juliusz Machulski

źródło opisu: Zysk, 2013

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Hugomaster | 2019-09-23
Przeczytana: 23 września 2019

Moje pierwsze spotkanie z Rembekiem, I nie ma co tu kryć, spotkanie bardzo udane. Po książke siegnalem skuszony zainspirowanym nia rewelacyjnym filmem "Szwadron" w rezyserii Juliusza Machulskiego. Jak to zwykle bywa, ksiazka okazala sie jeszcze lepsza. Jest to opowiesc osadzona w czasie powstania styczniowego, co ciekawe widziana zarowno oczyma Polaka w sluzbie carskiej, jak I mlodego rosyjskiego oficera, dla ktorego poczatkowo tlumienie "rebelii" ma byc kluczem do slawy I serca ukochanej kobiety. Jest to opis barwny, zniuansowany, miejscami brutalny- ale inny byc nie moze, bo jak twierdzi jeden z glownych bohaterow ksiazki "wojna nigdy nie jest piekna".

Zbigniew_Malinowski | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Był naprawdę świetnym pisarzem. Jeśli chodzi o przedstawienie wojny to niektórzy (np. Wańkowicz) twierdzili, że absolutnie najlepszym polskim pisarzem. I zgadzam się z tym: tu akurat trzy nowele mówiące o Powstaniu Styczniowym ale w odróżnieniu od wielu innych polskich tekstów, poczynając od Żeromskiego, Rembek pisze atrakcyjne wciągająco i nowocześnie. Sam wybór narratora jest nietypowy a to wzmaga tylko oddziaływanie.

Muszę też przyznać, że z tej książki (i wcześniejszych "Kryjaków" Wielopolskiej) dowiedziałem się o tym powstaniu więcej niż przez całe dotychczasowe życie.

PS. W PRL-u były różne dziwne eksperymenty poligraficzne, jak ta seria "z głowami wawelskimi": niby to format kieszonkowy, na cienkim papierze, więc w zasadzie to powinna być seria jak "Livre de Poche" czyli coś przenośnego i jednorazowego. A tu twarde okładki i papier choć cienki to wysokiego gatunku. I ustaw tu takie wydawnictwo na półce wśród innych, typowych książek...

Zbigniew Żelaskowski | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

Odkrywajcie Rembeka. Warto!!!!

rokita49 Boruta | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Jedna z lepszych powieści o Powstaniu Styczniowym.Pod wrażeniem lektury tej książki,Juliusz Machulski nakręcił dobry film "Szwadron".Jeden z najlepszych polskich filmów,a według mnie najlepszy film o Powstaniu Styczniowym to film "Wierna rzeka".Po przeczytaniu książki obejrzałem w internecie "Szwadron",chyba pierwszy raz do końca.Warto!W zakończeniu książki prawda ponadczasowa:"Miał tedy słuszność pułkownik Markowski:nie ustanie nigdy na świecie wieczna walka nędzy i poniżenia z uciskiem i przesytem.Takie jest prawo ludzkiego władania".

Michał Stanek | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

W 1956 roku Stanisław Rembek, skutecznie marginalizowany przez władze PRL jako weteran i piewca wojny polsko-bolszewickiej, z dużym trudem opublikował zbiór trzech opowiadań poświęconych Powstaniu Styczniowemu. Pierwsze z nich poświęcone jest rozterkom warszawskiego prokuratora wojennego, pułkownika Aleksandra Kamińskiego, targanego wątpliwościami na tle sprawy niejakiego Chodakowskiego - domniemanego zamachowca. Prokurator Kamiński, mimo iż współpracujący z caratem, nie widzi wystarczających podstaw do wyroku skazującego, ale jednocześnie jest zakładnikiem władz rosyjskich w osobie pułkownika Gryszyna. Opowiadanie to jest zdecydowanie najsłabsze w zbiorze; razi pewna wpisana weń łopatologia i toporność wywodu, aczkolwiek mimochodem rzuca interesujące światło na postrzeganie Powstania Styczniowego z perspektywy "tu i teraz", jakże odmiennej od dzisiejszej, zakrzepłej w martyrologicznych banałach. Zresztą - na tle dwóch pozostałych tekstów, ten tytułowy zdaje się być podpięty...

Gapcio | 2015-04-13

Trzy długie opowiadania o powstaniu styczniowym, a właściwie o ludziach z powstaniem styczniowym w tle.
Pierwsze z nich zdaje się nieco sztywne i gdyby pozbawić je części fragmentów introspekcyjnych, lepiej prezentowałoby się chyba jako dramat.
Drugie rozpoczyna się przeprosinami za suchość stylu, po których bezpośrednio następuje kwiecisty opis wschodu słońca, by następnie przejść w genialną i utrafiającą w sedno charakterystykę polskości.
Trzecie przynosi kolejne spotkanie z bohaterem drugiego i znakomicie zamyka cały zbiór, sprawdzając się jako wehikuł do prezentacji poglądów i pozostawiając czytelnika w nastroju iście beznadziejnym.
Trzeba przyznać, że Rembek dość oszczędnymi środkami po mistrzowsku oddaje całą ambiwalencję zorganizowanej walki zbrojnej, złożoność ludzkich motywacji i relacji w tych szczególnych okolicznościach; pokazuje, jak postrzeganie świata przez jednostkę ulega zmianom pod wpływem tysiąca niezależnych od niej czynników. Unikając epatowania okrucieństwem...

książek: 1918
Shahrivar | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Dobra lektura, zwłaszcza pod kątem prześledzenia realiów tamtych czasów oraz mentalności "dzielnych i honorowych" wojaków, przydatna także jako skarbnica kilku może nie odkrywczych, ale wartych zapamiętania cytatów i mądrości.
Jednak czegoś mi brakowało.
Chyba najbardziej mi przypadło do gustu opowiadanie nr 2 - "Sztafeta", zaś najmniej 1 "Ballada....". "Ballada..." miała duży potencjał, jednak okazała się zbyt krótkie, a zakończenie cokolwiek rozczarowujące.
W 3 "Igle..." działo się relatywnie najwięcej - byłoby to w mojej opinii opowiadanie najlepsze, gdyby nie nudne rozterki sercowe głównego bohatera i irytująca postać Emilii.

Postaci trudno lubić, to zbiorek charakterystycznych i barwnych indywiduów, mających ukazać rozmaite cechy ludzkie.
Przez pewien czas liczyłam, że to Żuryn stanie się moim ulubionym bohaterem, lecz Autor go "zgubił" po drodze, zatracił jego nieugiętość i stanowczo zbyt słabo nakreślił jego osobowość.
To tyczy się zresztą wielu bohaterów, z oczywistym...

Marek Lehmann | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Zbiór opowiadań w sposób niecodzienny, ale bardzo prawdziwy opisuje codzienność Powstania '63.
Samą "Balladę..." potraktowałem jako rozgrzewkę - z elementami thrillera, ładnie pozwala czytelnikowi wbić się w klimat tamtych czasów.
"... sztafeta" i "Igła.." są świętymi opowiadaniami dla wszystkich którzy są spragnieni realnych, nie "amerykańskich" żołnierskich opowieści.
Polecam wszystkim którzy chcą poczuć klimat Powstania i prawdziwej żołnierskiej doli. Książka raczej nie spodoba się tym, którzy oczekują monumentalnych starć i ciągłej akcji.

Albercik | 2015-01-09

Rembek nie jest łatwym pisarzem, ale kto zacznie czytać jego książki na pewno go polubi. "Ballada..." jest doskonałą lekturą na początek. Dwie "gawędy styczniowe" z tej książki zostały przeniesione na ekran: "Przekazana sztafeta" oraz "Igła wojewody" w filmie pt. Szwadron. Film w reż. Machulskiego równie niedoceniany jak sam autor Stanisław Rembek. Polecam.

Łukasz | 2014-08-17
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Książka nie jest szczególnie porywająca, czytelnik długo będzie czekał, aż "coś" się wydarzy, rozstrzygnie, pojawi coś zaskakującego, ale na próżno. Należy jednak pamiętać, że jest to pozycja specyficzna, związana z powstaniem styczniowym, która moim zdaniem ma dawać do myślenia, pokazać ówczesne realia, dlatego zainteresowani na pewno znajdą w niej ciekawe wątki.