Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
joly_fh

We wrześniu 1939 roku ulewne deszcze powstrzymały natarcie niemieckiej armii na Polskę. Hitler poniósł klęskę i zostaje w niesławie zesłany na Wyspę Świętej Heleny. Tymczasem do świętującej zwycięstwo Warszawy zjeżdżają najwybitniejsi intelektualiści z Europy, powstaje też film z udziałem gwiazd światowego kina. Ktoś jednak próbuje zakłócić ten festiwal wolności – porwany zostaje mistrz czarnej magii Ossowiecki, a niemieccy i sowieccy szpiedzy snują sieci spisków. Rzeczywistość ulega dziwnemu rozszczepieniu – różne możliwe wersje historii przeplatają się ze sobą. Kanałami stolicy przemyka Antoś Powstaniec – chłopak przekonany, że miasto ogarnięte jest wojną...

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

filozof | 2017-12-01

Przykro mi,ale będzie na smutno.Dziś,nie wykrzesam z siebie achów i ochów.Nad to,książką.Bo,czytając zastanawiałem się czy wytrzymam.Do końca,czy taka powieść.
Może,się nie podobać ? Przecież to,dzieło sztuki.Literackiej,tak ktoś.Komuś,kiedyś ,gdzieś powiedział.

Historia alternatywna,to jest to co lubię.Ale książki,z tego gatunku.Mają zwykle jakiś power.
A tu,siedzą i gadają.
Czasem,jakieś ciekawostki będą.
Jak,lądowanie Brytyjczyków w Gdańsku,czy też Gdyni ?
Ale,z tej powieści.To zapamiętam,głównie ówczesnych celebrytów.
Nudy,na pudy.

Pablos | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, [2015]
Przeczytana: 27 lipca 2015

Trudno jest zacząć mówić o “Burzy” bez wspomnienia o długim czasie dojrzewania tego projektu. Między 1983 rokiem, gdy pomysł powstał, a 2010, gdy powieść się ukazała minęło prawie trzydzieści lat, i jeśli założymy, że cały ten czas pomysł ewoluował, zmieni to kompletnie spojrzenie na powieść. Nie inaczej jest w przypadku osoby samego autora, postaci, która już na zawsze będzie się nam kojarzyć przede wszystkim z tytaniczną pracą redaktorską i promowaniem szeroko rozumianej fantastyki, a dopiero potem z także pisarzem, twórcą. Wszystko to powoduje, że “Burzę” czyta się zupełnie inaczej, niż po prostu kolejną książkę, wszystko to ma znaczenie, i także dzięki temu powieści czytelnik daje nie tylko drugą, ale i trzecią oraz kolejną szansę.

Punktem wyjścia tego pierwszego tomu serii “Zwrotnice czasu - historie alternatywne” jest tytułowa burza, kompletne załamanie pogody we wrześniu 1939 roku. Jak dobrze pamiętamy z lekcji historii (oraz wierszy przerabianych na języku polskim) “lato...

Andrew | 2013-11-18
Na półkach: ---, 2008-2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2013
rybieudka | 2012-04-24
Przeczytana: 15 maja 2012

Wydawana przez Narodowe Centrum Kultury literacka seria Zwrotnice Czasu, prezentująca utwory z nurtu historii alternatywnej, w ostatnich latach przykuła uwagę szerszego grona czytelników, wzniecając wśród nich żywą dyskusję co najmniej dwukrotnie. Drugim, najbardziej spektakularnym przypadkiem, był Wieczny Grunwald Szczepana Twardocha, pierwszeństwo jednak miała na tym polu otwierająca serię powieść Macieja Parowskiego Burza. Ucieczka z Warszawy ’40. Książka ta od samego początku wzbudzała emocje. Po pierwsze, była to literacka próba poprzedzona sporą przerwą w autorskiej twórczości człowieka, który jest znany przede wszystkim jako wnikliwy redaktor i który wśród czytelników „Nowej Fantastyki” cieszy się opinią postaci wręcz kultowej, najlepszego naczelnego w historii tego pisma. Po drugie, powieść ta to nie tylko otwarcie nowej serii, ale przede wszystkim wkroczenie na rynek prężnego i co ważne – niekomercyjnego wydawcy. Po trzecie, legenda samego projektu – pierwsze koncepcje...

Kamil | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Trzecie spotkanie z NCK i Zwrotnicami czasu, jak na razie mam najgorsze wrażenie po jej przeczytaniu.

Spodziewałem się, opowieści bardziej skupionej na tym w jaki sposób Polsce udało się odmienić sytuację z roku 39. A tu raczej można się dowiedzieć jak artyści bawią się między Ziemiańską czy Adrią. Bohaterzy "celebryci lat 20-tych" są dorzucani co chwila. Jest ich multum, przez co niema jakiegoś konkretnego wątku.

Z posłowia dowiedzieć się można, że końcowy twór powstawał przez wiele lat, gdyż autor dodawał bohaterów i rozbudowywał fabułę. Uważam, że przez to książka dużo straciła.

Odradzam przeczytanie niniejszej literatury.

Felicytka | 2011-09-03
Przeczytana: sierpień 2011

Alternatywna historia to temat dość śliski, przede wszystkim grono odbiorców jest bardzo wąskie, bo aby zrozumieć i cieszyć się czytaniem trzeba bardzo dobrze, jeśli nie doskonale znać prawdziwe wydarzanie. Przeczytałam Burzę. Ucieczkę z Warszawy '40 Macieja Parowskiego i mam dość mieszane uczucia. Z jednej strony doceniam ogrom pracy wykonanej przez autora, który godzinami ślęczał i śledził prawdziwe fakty historyczne, a następnie je przetwarzał, z drugiej zaś myślę, że trochę szkoda było czasu na taką heroiczną pracę - czytelnik nie ma z tego wielkich korzyści. Za dużo informacji na zbyt małej powierzchni. Książka jest bardzo gruba, ale to nie dość aby zmieścić wszystko to, co zaplanował autor.

Powieść przedstawia alternatywną historię według, której Polacy wspierani przez obfite opady pod koniec 1939 roku wygrywają wojnę. Na wiosnę 1940 roku w Warszawie odbywa się ogólnoświatowa konferencja, w której biorą udział wszyscy wielcy ówczesnego świata i przy okazji, której Alfred...

Martensik | 2014-02-14

Niektórzy z nas chcieliby cofnąć czas i zmienić bieg pewnych wydarzeń. Niemożliwe? Nie dla Macieja Parowskiego. W książce „Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40”, puścił wodze wyobraźni i stworzył historię nieco abstrakcyjną, lecz nie przekraczającą granicy absurdu. W wizji prezentowanej nam przez Parowskiego nie dochodzi do wybuchu II wojny światowej. Atak wszczęty przez wojska niemieckie zostaje zatrzymany przez burze i intensywne ulewy. Zmiana pogody zdziesiątkowała wrogą armię i ułatwiła odparcie osłabionego natarcia. Do ofensywy włączyły się również sojusznicze państwa. Sukces wojsk Rzeczypospolitej spowodował, że Związek Radziecki wstrzymał się od ataku na Polskę. Ostateczna klęska wroga została przypieczętowana zesłaniem przywódcy III Rzeszy na Wyspę Świętej Heleny. Wydarzenia historyczne są jednak tylko tłem dla wizji Warszawy i znamienitych osobistości, które napływają do świętującej stolicy. I tak w mieście możemy spotkać Marlenę Dietrich, Leni Riefenstahl, Alberta Camusa,...

Ariel_O | 2017-07-28

Książka chaotyczna i z szeregiem zbędnych dygresji. Szczególnie irytujące jest łączenie historii rzeczywistej z alternatywną na zasadzie wkładania w usta postaci historycznych wypowiedzi rzeczywistych i łączenia ich z takowymi zdarzeniami. Przykładowo, rotmistrz Pilecki koniecznie musi mówić o tym, że gdyby Niemcy zajęli Polskę, stworzyliby obozy koncentracyjne, do których polskie podziemie skierowałoby swojego człowieka. Także sama narracja kontrfaktyczna jest mętna i stanowi jedynie dalekie tło książki, w której bohaterowie pojawiają się i znikają bez wyraźnej potrzeby. Polecam tylko dla wytrwałych i zainteresowanych historiami alternatywnymi. Z drugiej strony, docenić należy wysiłek autora w stworzeniu tak wielowątkowej opowieści, której jednak nie spaja czytelna fabuła.

| 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2010

Oj ja nie lubię zmyślania. Ale to jest zmyślanie na Bardzo Wysokim Poziomie!!!Brawo. Wspaniała książka, ubawiłam się i natychmiast zainteresowałam serią "Zwrotnice czasu".

Alternatywna historia II Wojny Światowej i gigantyczną dawką poczucia humoru. I jednocześnie realizacja literacka marzeń tych, którzy wciąż śnią o zwycięstwie. Polecam!

CubeX | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Czytanie tej powieści przypominało mi nieco obcowanie z książką telefoniczną. Tyle samo bohaterów i podobne tempo akcji:)