Czy foka jest biała?

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
podróże, przygody, dla dzieci
Barbara

Zaufanie marynarzy-łowców fok na myśliwskim statku "Isfiell" musiałem zdobywać powoli. W codziennej pracy każdej dobry, każdej niemal godziny. (...) Szyper zaprasza na ląd do swego domu. Z prawdziwym uznaniem patrzę, jak chłopcy, jeden dziesięcio-, drugi dwunastoletni, doskonale radzą sobie z ciężkimi wiosłami. (...) Szyper pokazuje mi z dumą swoje trofea myśliwskie: kły morsów, rogi renów wielkie jak rosochate gałęzie, skręcony róg narwala, czaszkę białego niedźwiedzia. Z zainteresowaniem oglądam wielką rzadkość, dużą białą skórę foki-albinosa, i ciekawe zdjęcia z dwudzietu ośmiu lat pracy na statkach myśliwskich. [fragment]

Shino11 | 2017-03-24

Znajduję upodobanie w relacjach z podróży, wypraw, niepowtarzalnych i zapierających dech przeżyć, zapisanych formą konstruowaną jak przy pisaniu pamiętnika. Na pewno autora spotkała przygoda, jaką nieliczni mają w zasięgu ręki i mogą na to pozwolić. Czułam zazdrość podczas czytania, że ja nigdy czegoś takiego nie doświadczę, ale taką pozytywną, nawołującą i motywującą do podróżowania w przyszłości. Poruszany temat polowania na foki zdjął ze mnie zachwyt. Dlaczego akurat musieli zabijać foki, a nie badać mikrobiologię tych zimnych rejonów? Nie garnie mnie do ludzi, u których zabijanie zwierząt nie wywiera żadnego odruchu hamującego ani refleksji o sile wyrywającej broń z ręki w celu zaprzestania. Autor stracił podziw w moich oczach.

gosiarut245 | 2017-06-03
daljit | 2016-08-16