Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom I. Dostojewski — nasz współczesny

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
Rosja, Nobel, esej
Snoopy

"Rosja" jest zbiorem szkiców będących kontynuacją "Zniewolonego umysłu" w szerszej perspektywie czasu i obszaru geograficznego. Miłosz pisze o specyfice "rosyjskości", przejawiającej się w myśli religijnej, filozofii, literaturze, w dziele tworzenia ładu społecznego i politycznego, i o niebezpieczeństwie odrzucenia wolności indywidualnej. Jego bohaterami kieruje lęk o Rosję, chęć uchronienia jej przed chorobami ducha i umysłu cywilizacji nowoczesnej.

Teksty wybrały Barbara Toruńczyk i Monika Wójciak
opracowała i ułożyła w tom Barbara Toruńczyk
wstępem opatrzyła Clare Cavanagh

"Może urodziłem się po to, żeby przez moje usta przemówili "niewolnicy na wieczność"? [...]. Kiedy, jak powiada mój przyjaciel, stanę przed Zeusem, powiem mu: "Nie moja wina, że stworzyłeś mnie poetą i dałeś mi dar równoczesnego widzenia, co się dzieje w Nebrasce i w Pradze, w krajach bałtyckich i na brzegach Oceanu Lodowatego. Czułem, że jeżeli czegoś z tym darem nie zrobię, wiersze moje będą dla mnie bez smaku, a sława obmierzła. Wybacz mi". I być może Zeus wybaczy.

Wykładając Dostojewskiego, czerpałem perwersyjną przyjemność z faktu, że należę do kategorii ludzi, których specjalnie nie znosił, i nawet widziałem w tym pewną korzyść, w sensie łatwiejszego zrozumienia niektórych z jego motywów.

Czym jest to monstrum, Historyczna Konieczność, które moim współ- czesnym podcięło łydki strachem? [...] Bywają monstra, których nikt nie pokona, ścierając się z nimi oko w oko. Należy oderwać wzrok od ich spojrzenia i wniknąć w siebie..." (Czesław Miłosz)

"Istnieją jednak różne rodzaje zniewolenia. "Strach przed myśleniem na własny rachunek" - te słowa Miłosza są dzisiaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek przedtem". (Tony Judt)

źródło opisu: Fundacja Zeszytów Literackich, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Andrzej | 2019-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Eseistyka
Przeczytana: 10 marca 2019

Dużo inspirujących, poruszających myśli. Ale sporo też powtórzeń, przez co momentami nawet lektura esejów Miłosza męczy. Wciąż dzięki tej książce udało mi się dość dzielnie przetrwać dwa kilkugodzinne loty nad oceanem - magia podtytułu została zweryfikowana na plus :)

Derufin | 2018-10-04
Przeczytana: 15 września 2018

Za części I i II - 10 gwiazdek, a III część obniża ogólną ocenę. Fakt, nawet w I i II części jest trochę powtórzeń (nic dziwnego, biorąc pod uwagę charakter zbioru), ale ta "10" jest bardzo osobista - za cudowne uczucie, że myślę tak samo o kwestiach związanych z Rosją, jak Miłosz, tylko ja nie umiałbym tego tak pięknie i precyzyjnie wyrazić. Przykład pierwszy z brzegu: "Rosja mogła stać się tym, czym się stała, tylko likwidując polsko-litewską republikę, która na południowym wschodzie graniczyła z Turcją".

Marysia | 2013-12-04
Na półkach: Przeczytane, Ikony i błoto
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Straszne rzeczy. Czyta się lekko łatwo i przyjemnie bo tu wywiad, tam artykuł. i co gorsza przejrzyście napisane. ale to o czym to jest paraliżuje mnie. zwłaszcza jeśli jest o wyobcowaniu. np świadomość tego że włączając telefon daję się śledzić i podsłuchiwać, że wypisuję różne bzdury po internetach, zostawiając niezbite dowody, słowem że staję się więźniem matriksa powinno mnie jakoś zmusić do myślenia i działania a ja tup tup do biblioteki wygodny fotel i podróże astralne pod lampką i czytam o odpowiedzialności człowieka za siebie i świat. o tym jak się wierzy, jak się myśli i jak się buntuje i przeciw czemu.
niezły poradnik "Jak skutecznie i elegancko się buntować"

Karolak | 2011-09-05
Przeczytana: 02 września 2011

Zbiór esejów esejów i wywiadów Miłosza o Rosji; Dostojewskim pojmowanym, nie jako pisarz psychologiczny, ale historyczny, filozoficzny i religijny; wizjonerach przełomu XIX i XX: Bielińskim, Rozanowie, Szestowie, Sołowjowie, Witkacym i Zdziechowskim.

ouLIPOgram | 2011-08-04

Studium rosyjskości poprzez Dostojewskiego...