Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom I. Dostojewski — nasz współczesny

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
7 (17 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Rosja, Nobel, esej
Snoopy

"Rosja" jest zbiorem szkiców będących kontynuacją "Zniewolonego umysłu" w szerszej perspektywie czasu i obszaru geograficznego. Miłosz pisze o specyfice "rosyjskości", przejawiającej się w myśli religijnej, filozofii, literaturze, w dziele tworzenia ładu społecznego i politycznego, i o niebezpieczeństwie odrzucenia wolności indywidualnej. Jego bohaterami kieruje lęk o Rosję, chęć uchronienia jej przed chorobami ducha i umysłu cywilizacji nowoczesnej.

Teksty wybrały Barbara Toruńczyk i Monika Wójciak
opracowała i ułożyła w tom Barbara Toruńczyk
wstępem opatrzyła Clare Cavanagh

"Może urodziłem się po to, żeby przez moje usta przemówili "niewolnicy na wieczność"? [...]. Kiedy, jak powiada mój przyjaciel, stanę przed Zeusem, powiem mu: "Nie moja wina, że stworzyłeś mnie poetą i dałeś mi dar równoczesnego widzenia, co się dzieje w Nebrasce i w Pradze, w krajach bałtyckich i na brzegach Oceanu Lodowatego. Czułem, że jeżeli czegoś z tym darem nie zrobię, wiersze moje będą dla mnie bez smaku, a sława obmierzła. Wybacz mi". I być może Zeus wybaczy.

Wykładając Dostojewskiego, czerpałem perwersyjną przyjemność z faktu, że należę do kategorii ludzi, których specjalnie nie znosił, i nawet widziałem w tym pewną korzyść, w sensie łatwiejszego zrozumienia niektórych z jego motywów.

Czym jest to monstrum, Historyczna Konieczność, które moim współ- czesnym podcięło łydki strachem? [...] Bywają monstra, których nikt nie pokona, ścierając się z nimi oko w oko. Należy oderwać wzrok od ich spojrzenia i wniknąć w siebie..." (Czesław Miłosz)

"Istnieją jednak różne rodzaje zniewolenia. "Strach przed myśleniem na własny rachunek" - te słowa Miłosza są dzisiaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek przedtem". (Tony Judt)

źródło opisu: Fundacja Zeszytów Literackich, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marysia | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Straszne rzeczy. Czyta się lekko łatwo i przyjemnie bo tu wywiad, tam artykuł. i co gorsza przejrzyście napisane. ale to o czym to jest paraliżuje mnie. zwłaszcza jeśli jest o wyobcowaniu. np świadomość tego że włączając telefon daję się śledzić i podsłuchiwać, że wypisuję różne bzdury po internetach, zostawiając niezbite dowody, słowem że staję się więźniem matriksa powinno mnie jakoś zmusić do myślenia i działania a ja tup tup do biblioteki wygodny fotel i podróże astralne pod lampką i czytam o odpowiedzialności człowieka za siebie i świat. o tym jak się wierzy, jak się myśli i jak się buntuje i przeciw czemu.
niezły poradnik "Jak skutecznie i elegancko się buntować"

Karolak | 2011-09-05
Przeczytana: 02 września 2011

Zbiór esejów esejów i wywiadów Miłosza o Rosji; Dostojewskim pojmowanym, nie jako pisarz psychologiczny, ale historyczny, filozoficzny i religijny; wizjonerach przełomu XIX i XX: Bielińskim, Rozanowie, Szestowie, Sołowjowie, Witkacym i Zdziechowskim.

ouLIPOgram | 2011-08-04

Studium rosyjskości poprzez Dostojewskiego...

Matadooor | 2014-12-31
Amused | 2014-10-04