Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom I. Dostojewski — nasz współczesny

Okładka książki Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom I. Dostojewski — nasz współczesny Czesław Miłosz
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2010-11-02
2010-11-02
Rosja Nobel esej

Dużo inspirujących, poruszających myśli. Ale sporo też powtórzeń, przez co momentami nawet lektura esejów Miłosza męczy. Wciąż dzięki tej książce udało mi się dość dzielnie przetrwać dwa kilkugodzinne loty nad oceanem - magia podtytułu została zweryfikowana na plus :)

Za części I i II - 10 gwiazdek, a III część obniża ogólną ocenę. Fakt, nawet w I i II części jest trochę powtórzeń (nic dziwnego, biorąc pod uwagę charakter zbioru),ale ta "10" jest bardzo osobista - za cudowne uczucie, że myślę tak samo o kwestiach związanych z Rosją, jak Miłosz, tylko ja nie umiałbym tego tak pięknie i precyzyjnie wyrazić. Przykład pierwszy z brzegu: "Rosja mogła stać się tym, czym się stała, tylko likwidując polsko-litewską republikę, która na południowym wschodzie graniczyła z Turcją".

Straszne rzeczy. Czyta się lekko łatwo i przyjemnie bo tu wywiad, tam artykuł. i co gorsza przejrzyście napisane. ale to o czym to jest paraliżuje mnie. zwłaszcza jeśli jest o wyobcowaniu. np świadomość tego że włączając telefon daję się śledzić i podsłuchiwać, że wypisuję różne bzdury po internetach, zostawiając niezbite dowody, słowem że staję się więźniem matriksa powinno mnie jakoś zmusić do myślenia i działania a ja tup tup do biblioteki wygodny fotel i podróże astralne pod lampką i czytam o odpowiedzialności człowieka za siebie i świat. o tym jak się wierzy, jak się myśli i jak się buntuje i przeciw czemu.
niezły poradnik "Jak skutecznie i elegancko się buntować"

Studium rosyjskości poprzez Dostojewskiego...

Studium rosyjskości poprzez Dostojewskiego...

Zbiór esejów esejów i wywiadów Miłosza o Rosji; Dostojewskim pojmowanym, nie jako pisarz psychologiczny, ale historyczny, filozoficzny i religijny; wizjonerach przełomu XIX i XX: Bielińskim, Rozanowie, Szestowie, Sołowjowie, Witkacym i Zdziechowskim.

• Eseistyka
  • Azja 2018
  • Mam papier
  • Zaplanowane na wakacje
  • Nie-piękna
  • Mam

Czesław Miłosz Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom I. Dostojewski — nasz współczesny Zobacz więcej