Autobiografia mojej matki

Autobiography of my mother
83-06-02680-2
autobiografia
Paulina

Bohaterką i narratorką "Autobiografii..." jest 70-letnia czarnoskóra Xuela, żyjąca na jednej z karaibskich wysp. Dziewczyna, której matka umarła przy porodzie, dorastała w obcym, pozbawionym rodzinnego ciepła świecie zdominowanym przez białych mężczyzn. Nie mając oparcia w zajętym nową rodziną ojcu ani w macosze, odrzucona Xuela postanawia nigdy nie mieć dzieci - i decyzji tej pozostaje...

Dziewczyna, której matka umarła przy porodzie, dorastała w obcym, pozbawionym rodzinnego ciepła świecie zdominowanym przez białych mężczyzn. Nie mając oparcia w zajętym nową rodziną ojcu ani w macosze, odrzucona Xuela postanawia nigdy nie mieć dzieci - i decyzji tej pozostaje wierna. Wiedzie życie z pozoru zwyczajne - uczęszcza do szkoły, wychodzi za mąż, miewa romanse. Wszytko to jednak dzieje się w atmosferze wzajemnej nieufności, jaką czarnoskórzy mieszkańcy karaibskiej wyspy okazują sobie nawzajem, zamiast okazywać ją niedostępnym kolonizatorom, którym "z natury nie powinni ufać".

źródło okładki: własne

Monique | 2016-05-10

Na początku muszę przyznać, że opis tej książki niezbyt mnie przekonuje. "Autobiografia mojej matki" to książka o poszukiwaniu tożsamości przez kobietę mieszkającą na terenie byłej kolonii. Można śmiało powiedzieć, że książka ta należy do gatunku bildungsroman- opowiada ona o dzieciństwie bohaterki, które było naznaczone brakiem jej matki, pierwszym zetknięciem Xueli ze złem, braku akceptacji ze strony ojca i jego nowej rodziny, a także o jej życiu prywatnym. Biali mężczyźni nie są jedynymi bohaterami powieści, pomimo iż bohaterka często sypia z bogatymi 'kolonizatorami'.
Bohaterka stawia się sytuacji kobiety, kochanki, a przede wszystkim kobiety czarnoskórej. Jeżeli odnosi sukcesy w życiu, to tylko dlatego, że w miarę wcześnie poznała reguły gry i jej kolor skóry jest nieco jaśniejszy. Bohaterka krytykuje europejskie standardy podsycając zarazem europejski stereotyp mówiący o tym, że czarni są rozwiąźli. Jeżeli Xuela nie chce mieć dzieci i dokonuje kolejnych aborcji to tylko...

Moja ukochana książka, ona płynie, jest niesamowita!

Kiska0205 | 2015-01-07
Marek Nowowiejski | 2014-11-30