Znany świat

Wydawnictwo: Sonia Draga
niewolnictwo, Ameryka

Ambitna, błyskotliwa opowieść, poruszająca się bezszelestnie pomiędzy przeszłością i przyszłością, zmierzająca do teraźniejszości. Znany świat splata życia wolnych i zniewolonych Murzynów, białych i Indian, sprawiając, że głębiej poznajemy funkcjonowanie wielowymiarowego świata stworzonego przez instytucję niewolnictwa.

wiejskifilozof | 2015-12-16

Czasy były straszne.Niewolnictwo,rzecz o tym jak można było stać się własnością człowieka.
Książka,opowiada historię konkretnych ludzi.
Na ich przykładzie,opowiada tę bolesną historię.
Książka była trudna.Mimo,że akcja nie była wolna.
Tylko w miarę szybka.
Ale,tu chodzi.O opowieść,o ciemnych czasach.
Książka,o której trudno zapomnieć.

allison | 2012-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2012

Napisana z rozmachem opowieść o niewolnictwie w dziewiętnastowiecznej Ameryce.
Książka rzetelnie przedstawia rzadko podejmowany temat i eksponuje ciekawe zależności - jej głównymi bohaterami są wyzwoleni Murzyni, którzy dzięki pracowitości i wielu wyrzeczeniom stali się skromnymi posiadaczami ziemskimi i... właścicielami niewolników.
Autor pokazał też skomplikowane relacje między czarnymi posiadaczami a białymi, pełne uprzedzeń, ale czasem również obopólnych korzyści.

Fabuła obfituje w liczne retrospekcje, dzięki czemu stopniowo poznajemy sekrety bohaterów. Narrator często wybiega też w przyszłość i zapoznaje czytelnika nawet z okolicznościami śmierci wybranych postaci.

Powieść mistrzowsko łączy fikcję literacką z historią. Chociaż akcja rozgrywa się w Wirginii, jej klimat przesiąknięty jest nastrojami typowymi dla dalekiego amerykańskiego Południa. Region ten przewija się też w powieści, gdyż pochodzą z niego niektórzy bohaterowie. Starcie ich mentalności z postępowymi...

Elżbieta | 2015-06-17

Na razie bez oceny,bo niedokończona.Wtedy-ok.10 lat temu- nie dałam rady,bo widocznie nie był to dobry czas na jej czytanie przeze mnie.Ale mam ambicję,żeby jeszcze raz do niej podejść.No bo to w końcu nagroda Pulitzera.

Dariusz Karbowiak | 2011-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Przejmująca opowieść o czasach, kiedy człowiek był własnością drugiego człowieka. O czasach kiedy wyzwolony były niewolnik wykupywał swoją rodzinę i stawała się ona jego niewolnikami. Jak można było być wolnym i utracić wolność tylko dlatego, że miało się inny kolor skóry, a ktoś chciał na tym zarobić. A stróż prawa nie zawsze stał na straży prawa. O Miasteczku w Wirginii przed wojną secesyjną, i losach mieszkańców. Dziś nie traktuje się tak nawet zwierząt. Opowieść o ciemnych czasach naszej cywilizacji. Książka nagrodzona Pulitzerem w 2003 polecam do przeczytania.

Tsukine | 2014-08-23

Wiek XIX był wiekiem niewolnictwa w Ameryce. Ludzie przynależeli do innych ludzi, a wykupienie się z niewoli było niemożliwe, a jak już dopuszczone, to bardzo drogie. "Znany świat" pokazuje korupcje Południa, gdzie człowiek posiadał swojego pobratymca. Czy człowiek "biały" jest lepszy od "czarnego"? A czy człowiek "czarny" jest lepszy od innego "czarnego"? Czy w ogóle mamy prawo rozkazywać innym i kierować ich życiem?

Może się wydawać, że książka ta jest o niewolnictwie. Jednak nie porusza tylko tego tematu. Ta kiążka to opowieść o losach wielu postaci, o ich życiu, trudnościach, kłopotach i miłości. To książka o prawdziwym życiu, rzucająca światło na losy prostych ludzi, takich jak my.
Polecam :)

haust | 2015-02-28
Na półkach: 52/2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2015

Temat niezwykle ważki - niewolnictwo, stąd moja chęć dotknięcia problemu, próba dołożenia do światopoglądu kolejnej cegiełki. Sama forma jednak nie raz powodowała chęć porzucenia lektury. Bluźnierstwem byłoby uznawać wielowątkowość za wadę książki (tak z resztą nagradzanej i docenionej na świecie), jednak dygresyjność po prostu wielokrotnie zaciemniała mi odbiór całej historii. Nie potrafię ocenić, czy warto - taką literaturę trzeba chyba po prostu lubić. I nawet nie chodzi o zło takiego świata, drastyczność niektórych scen. Być może trudno mi było wejść w ten świat tak bardzo odległy kulturowo od naszego, choć formy niewolnictwa nie były nam oczywiście na przestrzeni historii obce.

Niestety nie dałam rady przeczytać do końca. Nie dlatego, że powieść ta jest jakoś szczególnie zła, ale raczej z powodu zblazowania, które mnie ostatnio dopada, i nad czym ubolewam, bo nie pozwala mi ono cieszyć się byle czym jak dziecko. Ale nie tylko o to chodzi.

Z tyłu na okładce widnieją pochwalne okrzyki typu "Zdumiewające arcydzieło!", i rzeczywiście, książka jest zdumiewająco... wtórna i przewidywalna. Nie ma w niej nic nowego, ciekawego, a mimo to otrzymała Nagrodę Pulitzera. Oprócz tego, że jest napisana w stylu "na poważnie", wymuszając niejako od czytelnika czytania z uduchowioną miną, w pozycji siedzącej i z rękami na stole, jako że obcuje z tajemnicą ludzkiej egzystencji, z silnymi i wyjątkowymi bohaterami, to na dodatek miejscami bywa tandetna - rzuciłam ją w kąt po tym jak przeczytałam fragment o patrzeniu w gwiazdy, które wskazują zagubionym drogę /vomit/.

Gdyby "Inny świat" pretendował do kategorii "czytadła", co do których co do zasady nic nie mam (z licznymi...

Katarzyna Kunowska | 2014-02-27

Po obejrzeniu filmu "12 Years a Slave" chciałam przeczytać jakąś książkę o podobnej tematyce. Całkiem przypadkowo trafiłam na "Znany świat" - wielowątkową opowieść o niewolnictwie w XIX w. w Ameryce. Są tu przypadki podobne do tego z w/w filmu, ale też mnóstwo innych. Są tu czarni niewolnicy, biali właściciele, a także wyzwoleni Murzyni, którzy mają swoich niewolników. Świat przedstawiony w książce jest bardzo realistyczny. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o tych niezbyt pochlebnych czasach w USA to niech przeczyta tę książkę.

Karolina | 2012-03-07
Przeczytana: 06 marca 2012

Cudowna, złożona książka o niewolnictwie w Stanach Zjednoczonych tuż przed wojną secesyjną.

Jones mistrzowsko balansuje pomiędzy czasem: w jednej chwili jesteśmy w latach 50-tych lub 60-tych XIX wieku, aby zaraz przenieść się 90 lat później i dowiedzieć się, co stanie się z wybranym bohaterem (nie ze wszystkimi). Uwielbiam takie zabiegi - dla mnie tchną żywego ducha w postaci. Pokazują, że narrator naprawdę wie o nich wszystko, co daje złudzenie, że one naprawdę istniały.
Dodatkowym smaczkiem jest umiejętne wplatanie historycznych wydarzeń do fikcji literackiej. Nie jest ich dużo i zazwyczaj są pawie niezauważalne np. tworzenie abolicyjnych broszur, które do dzisiaj można oglądać w waszyngtońskich muzeach. Na jednej z nich wypowiada się jedna z czołowych postaci "Znanego świata".

Jednak chyba największą wartością dodaną jest plejada barwnych postaci z małego Manchester Country w stanie Virginia. O nich nie czytamy. One są nam prezentowane: ich życie, niewielki wycinek ich myśli...

Agussiek | 2012-02-05
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Jest rok 1855. Umiera Henry Townsend. Murzyn, który wykupił się u swojego białego pana, po czym sam stał się właścicielem kilkudziesięciu niewolników oraz plantacji w stanie Wirginia. Wdowa po Henrym, Caldonia, nie jest w stanie zarządzać farmą - część niewolników, ryzykując życie, postanawia uciec, inni snują plany o odzyskaniu wolności. Utarte zasady wspólnego życia obowiązjące od lat zaczynają tracić rację bytu, w powietrzu czuć nadchodzące zmiany.
Znany świat to wielowymiarowa powieść będąca panoramą amerykańskiego południa w przededniu wojny secesyjnej. Obok kilkorga głównych bohaterów autor stworzył ogromną galerię postaci, które pojawiają się na jednej, dwóch stronach, by bezpowrotnie zniknąć pozostawiając czytelnikowi swoją historię. Ten zabieg literacki sprawia, że momentami można się w tej ludzkiej dżungli pogubić, z drugiej strony obraz przedstawionego świata nabiera w ten sposób jeszcze więcej kolorów i odcieni.

Jones napisał powieść o południu stanowiącą absolutne...

Amerykanie wybierają najważniejsze powieści pierwszych 15 lat XXI wieku

BBC Culture, czyli kulturalny dział międzynarodowej strony BBC, przepytał kilkudziesięciu amerykańskich krytyków literackich, prosząc ich o wytypowanie najważniejszych książek, które zostały wydane w do tej pory w XXI wieku w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Zadie Smith, Hilary Mantel i Iana McEwana.