Weep Not, Child
Róża_Bzowa

Nowela autorstwa Ngũgĩego wa Thiong'o (napisał ją jeszcze jako James Ngugi), powstała w 1964 roku, zaś przedstawiająca relacje pomiędzy rdzennymi Afrykanami a brytyjskimi kolonistami.

źródło opisu: Opis autorski

Zapiekanka kulturalna | 2014-06-25
Na półkach: Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2014

O chłopcu, który bardzo chciał chodzić do szkoły

Głos Jamesa Ngugiego był jednym z pierwszych w literaturze skierowanych przeciwko brytyjskiej polityce kolonialnej w Afryce Wschodniej. Kenijski pisarz zadebiutował jeszcze w czasie studiów. Jego pierwsza powieść Chmury i łzy ukazała się w 1964 roku. Z czasem, wraz z poglądami politycznymi, zradykalizowało się też podejście Ngugiego do literatury. Przestał pisać po angielsku, a zaczął tworzyć w ojczystym języku kikuju. Teraz jego utworów należy szukać pod nazwiskiem Ngũgĩ wa Thiong'o.

Chmury i łzy to niezbyt długa opowieść o chłopcu, który bardzo chciał chodzić do szkoły, ale przeszkodziła mu polityka. Tym razem w postaci powstania Mau Mau. Marzenie Njorogego ma się spełnić, rodzice zdecydowali, że będzie pierwszym w rodzinie, który otrzyma wykształcenie, żeby później pomóc pozostałym. Matka za ostatnie pieniądze kupuje mu mundurek i chłopiec wyrusza do szkoły. Tam szybko zaprzyjaźnia się z Mwihaki, córką bogatego Jacoby, na...

Pavvvel | 2016-10-07

ptyr | 2014-10-12
Jakub Ratajczak | 2014-09-10
ejk | 2014-09-08
Przeczytana: 24 grudnia 2014
Kto dostanie Nobla w 2014?

Mniej więcej za miesiąc poznamy laureata Literackiej Nagrody Nobla. Tymczasem firmy bukmacherskie mają już swoich faworytów, których wygraną najczęściej obstawiają ich klienci. Najcenniejsze informacje pochodzą ze szwedzkich firm bukmacherskich, jako że panuje przekonanie, iż bliżej źródła łatwiej o ewentualne plotki i przecieki.