Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI

83-7436-018-6
historia
Kuroneko

Autorka przedstawia rolę i miejsce kobiety w gospodarczej, społecznej, politycznej i kulturalnej historii Europy od czasów najdawniejszych aż do początków XX): w. oraz ukazuje je rozwój stereotypów związanych z kobiecością. Rozważania swoje rozpoczyna od omówienia czasów biblijnych i antycznych, potem kolejno opisuje wieki średnie i epokę XVI-XVIII w., czyli czasy prawnej i społecznej...

Rozważania swoje rozpoczyna od omówienia czasów biblijnych i antycznych, potem kolejno opisuje wieki średnie i epokę XVI-XVIII w., czyli czasy prawnej i społecznej dyskryminacji kobiet, gorących debat na temat ich natury i miejsca w społeczeństwie, czasy, w których nie brakowało sformułowań odmawiających im duszy, a na pewno rozumu.

Natalia | 2016-09-23
Przeczytana: 21 września 2016

Bardzo wartościowa książka pod względem treści. Znaczenie kobiet na przełomie wielu wieków było, jak wiadomo, znikome. Czytając, że jeszcze trzysta lat temu mężczyźni zastanawiali się, czy kobieta jest zdolna do myślenia, nie wiem, czy śmiać się czy płakać. Jakże bezpodstawne były tezy, jakoby kobieta nie była człowiekiem, lub była nieudaną wersją mężczyzny. Szokuje nie tylko fakt degradacji kobiet do rangi przedmiotu, lecz głównie ich tolerancja takiej sytuacji. Na szczęście były wśród nas odważne, buntujące się przed władzą mężczyzn. Powoli, najpierw przez pojedyncze dziewczyny na uniwersytetach, aktorki, artystki, a w końcu również poprzez panie polityk, doszłyśmy do równouprawnienia. Jest XXI wiek, a wciąż na świecie istnieją państwa, gdzie kobieta nie posiada praw wyborczych, nie może się kształcić, ma tylko być posłuszna mężczyźnie. Minie jeszcze sporo czasu, zanim całkowicie wszystkie kobiety znajdą się na równi z płcią przeciwną.
Książkę polecam, powinnyśmy znać naszą...

Michalszka | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Po przeczytaniu tej naprawdę bardzo skróconej historii kobiet pozostaje ogromny niedosyt i głód wiedzy. Nie do końca odpowiadał mi podział rozdziałów - niektóre z nich to prawdziwe pomieszanie z poplątaniem. Nie podoba mi się także wrzucenie do jednego worka całego wieku XVI, XVII, XVIII. Autorka ma skłonność do powtórzeń, np. tych samych konkluzji (ciągłe powtarzanie, że kobieta była uzależniona od męża, że była uważana za złą z natury, że szanse na wybicie się miały tylko te z ważnymi koneksjami rodzinnymi itp., itd.), a także do nużącego recytowania (Marysia rządziła wtedy i wtedy, po niej na tronie zasiadła Kasia i napisała pamflecik, w tym czasie Ania spiskowała) - jedyne, co pozostaje w pamięci po przeczytaniu tej książki to, to że całe wieki było źle, potem kobiety zaczęły walczyć, BAM! - równouprawnienie.
Szkoda, że autorka nie postanowiła napisać rzetelnej, nie wybiórczej, choć wtedy także z pewnością znacznie obszerniejszej pozycji, ale dostatecznie wyczerpującej temat...

Ksantypa | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Książka tak słaba, że specjalnie założyłam konto, by ją skrytykować.
Opinie i fakty tak miałkie i oczywiste... Szkoda na tę pozycję czasu i (nie daj Boże!) pieniędzy.
Jedna powieść Zapolskiej powie nam więcej o pozycji kobiet w XIX wieku niż rozdział autorstwa Pani Profesor.
Oczywiście wszystko zależy od osobistych potrzeb, ale dla kogoś z pewną wiedzą humanistyczną (historyczną, literacką itd.) nie będzie to nic odkrywczego.
Dla mnie 3/10

Skandynawska | 2016-09-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2016

Dobra książka. Co prawda autorka z przesadą podkreśla złą sytuację kobiet, lepiej sięgnąć po dodatkowe źródła, by mieć pełniejszy obraz, jednak jest to dobra publikacja. Duża ilość podanych źródeł pokazuje, że autorka rzetelnie się przygotowała.
Nie do końca słuszny jest, według mnie, taki podział na rozdziały - zamiast porządkować wywołuje nieraz zamęt. Warto jednak przeczytać tę książkę.

AlexPlume | 2016-12-10
Na półkach: 2016, Polskie, Przeczytane