Człowiek i śmierć

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
L'Homme devant la mort
historia
LaPapesse

Książka ta wyczerpująco przedstawia dzieje śmierci od średniowiecza do dwudziestego wieku. Zobrazowano w niej różnorakie wizerunki i funkcje śmierci oraz jej wpływ na egzystencję ludzką.

Temat tak „śmiertelnie” poważny, że aż się boję coś napisać. Czuję, że na próbie napisania recenzji bardzo serio, mogłabym polec z kretesem, tym bardziej, że zbytnie smęcenie i ponuractwo obce są mojej naturze, dlatego postanowiłam wykręcić kota ogonem i skreślić coś bardziej niezobowiązującego i na luzie. W końcu i do tego zagadnienia można podejść refleksyjnie, ale jednocześnie z dystansem, ironią i czarnym humorem, czego dobrym przykładem jest np. doskonały esej J. Barnesa „Nie ma się czego bać”. Również znana amerykańska poetka Emily Dickinson pozwalała sobie czasem na nieco swobodniejszy ton wierszy „Grób – to nie miejsce na zabawy-/za mała przestrzeń – na nim - /nierówny grunt – i wciąż jesteśmy/ z nastroju wytrącani”. A z kolei mój ulubiony W. Allen mówi tak - „W dzień mojej śmierci postaram się nie być obecny”.

Po tym wszystkim, nie pozostaje mi nic innego jak streścić to poważne naukowe opracowanie w jednym zdaniu – parafrazując tytuł filmu - „Wszystko co chcielibyście...

Agnieszek | 2011-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opus magnum dla każdego humanisty.

comafan | 2013-05-24

Jest to pięknie napisana książka o kształtowaniu się postaw człowieka wobec śmierci. Bardzo mi się podoba styl tego autora.

filifionka667 | 2011-08-23

Wspaniala lektura. Przybliza temat, o ktorym wspolczenie malo sie wspomina, raczej starajac sie od niego uciec. Polecam.

| 2013-04-08
Przeczytana: wrzesień 1996

Rewelacyjna pozycja omawiająca szczegółowo przemiany stosunku człowieka do śmierci - poczynając od czasów starożytnych.

biedronkax | 2012-10-18

Fragment przeczytany na zajęciach zachęcił niebywale do obszerniejszej lektury tego dzieła.
W niedługim czasie.

Ania | 2017-01-26