Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI

Okładka książki Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI Maria Bogucka
Okładka książki Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI
Maria Bogucka Wydawnictwo: historia
historia
2005-01-01
2005-01-01
83-7436-018-6
historia powszechna Europa społeczeństwo kobieta
Inne

Zaskoczona byłam faktem, od jak dawna kobiety walczą o swoje prawa. Nie sądziłam, że zaczęło się to już w XVII wieku. Gnębi fakt, że przez długi okres czasu, dyskutowano nad kwestią, czy kobieta jest pełnoprawnym człowiekiem. Cieszę się, że dzięki tej książce pogłębiłam wiedzę, jak wygląda sytuacja kobiet poza Europą, zwłaszcza w krajach arabskich. Jednocześnie sytuacja kobiet w Europie, która stanowi większość książki, nie jest dla mnie nowością, bardziej stanowi usystematyzowanie faktów, o których miała m już pojęcie.

Uwielbiam.

Świetna książka, naprawdę bardzo dobra. Od biblii, przez kolejne epoki autorka prowadzi nas przez świat kobiet. Pokazuje nam, że tak naprawdę całe życie kobiety to toczenie wojny o równe prawa.
Szkoda że dziś tak wiele z nas nadal tę wojnę przegrywa w domu albo w pracy.

Polecam wszystkim kulturoznawcom, socjologom, psychologom, historykom i zainteresowanym tymi tematami.
Dużo materiału, dużo wiedzy historycznej, faktów, ważnych nazwisk i wydarzeń.

Mnie zafascynowała. Poza tym posłużyła mi za tło do pracy dyplomowej. Lubię takie mądre pozycje w literaturze.

Uwielbiam.

Szkoda że dziś tak wiele z nas nadal tę wojnę przegrywa w domu albo w pracy.

Bardzo wartościowa książka pod względem treści. Znaczenie kobiet na przełomie wielu wieków było, jak wiadomo, znikome. Czytając, że jeszcze trzysta lat temu mężczyźni zastanawiali się, czy kobieta jest zdolna do myślenia, nie wiem, czy śmiać się czy płakać. Jakże bezpodstawne były tezy, jakoby kobieta nie była człowiekiem, lub była nieudaną wersją mężczyzny. Szokuje nie tylko fakt degradacji kobiet do rangi przedmiotu, lecz głównie ich tolerancja takiej sytuacji. Na szczęście były wśród nas odważne, buntujące się przed władzą mężczyzn. Powoli, najpierw przez pojedyncze dziewczyny na uniwersytetach, aktorki, artystki, a w końcu również poprzez panie polityk, doszłyśmy do równouprawnienia. Jest XXI wiek, a wciąż na świecie istnieją państwa, gdzie kobieta nie posiada praw wyborczych, nie może się kształcić, ma tylko być posłuszna mężczyźnie. Minie jeszcze sporo czasu, zanim całkowicie wszystkie kobiety znajdą się na równi z płcią przeciwną.
Książkę polecam, powinnyśmy znać naszą wspólną historię.

Dobra książka. Co prawda autorka z przesadą podkreśla złą sytuację kobiet, lepiej sięgnąć po dodatkowe źródła, by mieć pełniejszy obraz, jednak jest to dobra publikacja. Duża ilość podanych źródeł pokazuje, że autorka rzetelnie się przygotowała.
Nie do końca słuszny jest, według mnie, taki podział na rozdziały - zamiast porządkować wywołuje nieraz zamęt. Warto jednak przeczytać tę książkę.

Książka tak słaba, że specjalnie założyłam konto, by ją skrytykować.
Opinie i fakty tak miałkie i oczywiste... Szkoda na tę pozycję czasu i (nie daj Boże!) pieniędzy.
Jedna powieść Zapolskiej powie nam więcej o pozycji kobiet w XIX wieku niż rozdział autorstwa Pani Profesor.
Oczywiście wszystko zależy od osobistych potrzeb, ale dla kogoś z pewną wiedzą humanistyczną (historyczną, literacką itd.) nie będzie to nic odkrywczego.
Dla mnie 3/10

Książka tak słaba, że specjalnie założyłam konto, by ją skrytykować.

Po przeczytaniu tej naprawdę bardzo skróconej historii kobiet pozostaje ogromny niedosyt i głód wiedzy. Nie do końca odpowiadał mi podział rozdziałów - niektóre z nich to prawdziwe pomieszanie z poplątaniem. Nie podoba mi się także wrzucenie do jednego worka całego wieku XVI, XVII, XVIII. Autorka ma skłonność do powtórzeń, np. tych samych konkluzji (ciągłe powtarzanie, że kobieta była uzależniona od męża, że była uważana za złą z natury, że szanse na wybicie się miały tylko te z ważnymi koneksjami rodzinnymi itp., itd.),a także do nużącego recytowania (Marysia rządziła wtedy i wtedy, po niej na tronie zasiadła Kasia i napisała pamflecik, w tym czasie Ania spiskowała) - jedyne, co pozostaje w pamięci po przeczytaniu tej książki to, to że całe wieki było źle, potem kobiety zaczęły walczyć, BAM! - równouprawnienie.
Szkoda, że autorka nie postanowiła napisać rzetelnej, nie wybiórczej, choć wtedy także z pewnością znacznie obszerniejszej pozycji, ale dostatecznie wyczerpującej temat lub po prostu zająć się wybranym okresem albo zakresem działalności kobiet, zamiast pisać książkę skrótową, niewystarczającą i po prostu mdłą. Pomijam już tragiczne zredagowanie tej pozycji - literówki, źle postawione (lub niepostawione) przecinki, a także błędy ortograficzne (lub brak spacji),jak "POCZYM".

• Biblioteka
  • Historyczne
  • Feminizm

Maria Bogucka Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI Zobacz więcej