Heloise et Abelard
83-06-00690-9
Amanda

"Spotkanie ich było naprawdę wyjątkowe. Jeżeli istniały kiedy istoty wzajemnie dla siebie stworzone, to właśnie Hezolda i Abelard. O tym, że fizycznie doskonale sobie odpowiadali, mówią sami i możemy im wierzyć. Ale także dorównują sobie ich umysły. (...) Harmonia ustalająca się pomiędzy nimi jest tym doskonalsza, że oboje są niedoświadczeni i nietknięci. Pierwszy mężczyzna i pierwsza kobieta, którzy kochają (...)" Studium Heloiza i Abelard omawia losy słynnej pary kochanków średniowiecza. Autorka podkreśla szczególnie rolę Heloizy, kobiety o niezwykłych walorach, w życiu filozofa, uczonego wielkiej miary, Abelarda. Narracja oparta jest na zachowanych dokumentach - głównie korespondencji Heloizy i Abelarda. Na tej podstawie autorka śledzi przeobrażenia zachodzące w postawie i psychice bohaterów w miarę nawarstwiania się ich niedoli i skomplikowanych perypetii życiowych.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982

Munk | 2016-04-17
Przeczytana: 30 listopada 2014

Regine Pernoud jest autorką kilku interesujących biografii ludzi epoki średniowiecza. Wielką zaletą Jej pisarstwa jest osadzenie życiorysów prezentowanych postaci na tle szeroko pojętych dziejów kultury danego okresu. Całość zarazem ukazana jest w sposób bardzo plastyczny, oraz nieprzytłoczony ogromem szczegółów, jak to nieraz bywa w tego typu ujęciach.
Biografia Abelarda (bo mimo tytułu jest on centralną postacią książki) przedstawia nam dzieje słynnej miłości, która to miłość przez pryzmat tragedii jaka ją spotkała, stała się z jednej strony natchnieniem dla wielu późniejszych twórców kultury, z drugiej zaś, przestrogą dla tych, którzy chcieliby w sposób niefrasobliwy spróbować złamać konwenanse otoczenia od którego jest się zależnym.
Czytelnik pragnący zgłębić tajniki filozofii wybitnego myśliciela średniowiecza będzie z pewnością zawiedziony. Nie znajdzie w dziele wielu informacji na ten temat. Książka traktuje o tych sprawach niezmiernie lakonicznie. Nie jest to praca o...

| 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Czyta się jak powieść. Szkoda, że tak mało o filozofii Abelarda, ale opis ówczesnej mentalności świetny.

Książka ta w sposób bardzo interesujący przedstawia intelektualne elity XII-wiecznej Europy. Słynna historia miłosna Abelarda i Heloizy zajmuje w ten panoramie poczesne miejsce, ale wcale nie dominuje nad całością narracji (co uważam za słuszny wybór). Para tytułowych bohaterów zostaje ukazana z wielu stron. Życie, duchowość, twórczość literacka, spory naukowe i doktrynalne. Całość jest naprawdę piękną panoramą kulturową średniowiecznej Europy w pierwszej połowie XII wieku. Dodatkowym atutem książki jest klarowność narracji i ciekawy język. Régine Pernoud była nie tylko wybitną mediewistką, ale także dobrą pisarką i - co każdy czytelnik przyzna - jej monografie po prostu dobrze się czyta. „Heloiza i Abelard” (myślę, że kolejność tytułowych postaci powinna być odwrócona) to bardzo dobra książka o średniowieczu. O średniowieczu zaprezentowanym nie przez pryzmat wojen i traktatów pokojowych, ale z perspektywy szeroko pojętej historii kultury i z perspektywy... miłości.

Tomasz Babnis

| 2014-04-08

O francuskich sredniowiecznych kochankach usłyszałam dopiero kilka dni temu . Cmentarz Pere Lachaise to jedno z najbardziej mistycznych miejsc jakie miałam szczęście odwiedzić. Już przekraczając bramę wejsciową odczuwamy jego niezwykłość. Wsłuchując się w szum wiatru ,szelest lisći ,przechodząc pomiedzy grobami kryjącymi poruszające historie słyszałam muzykę Chopina ,ktora przeplatała się ze zmysłowym głosem Edidh Piaf, a w oddali ponad koronami drzew swoje wiersze recytował Oscar Wilde i gdzieś pomiedzy tymi magicznymi dzwiękami usłyszałam szept dochodzący z przepięknego grobowca…...miejsca spoczynku Heloizy i Abelarda.
Kim byli ?Dlaczego ich historia porusza do dziś?
Regine Pernoud dokładnie opisuje milosc tych dwojga, nawiązuje do ich listów , pokazuje nie tylko uczucia kochankow ,ale zasady i niesprawiedliwosc panującą w ówczesnej Francji , ogromną role kleru, duchowość Heloizy i wewnętrzne cieprienie Abelarda….a także niewobrażalny bol fizyczny mężczyzny.
On -...

Nina | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Początkowo podchodziłam do tego utworu sceptycznie, ponieważ wybrałam go jako lekturę. Okazało się, że niesłusznie.
Książkę czyta się lekko, język jest przystępny a do tego historia całkiem ciekawa.
Opiera się ona co prawda na miłości bohaterów, ale nie tylko to jest tam ważne. Wręcz przeciwnie. Najistotniejszą część stanowi duchowość, co bardzo w tym dziele cenię. Poza tym myślę, że to niezłe źródło informacji dotyczących poglądów ludzi średniowiecza (zwłaszcza kleru) oraz sposobu rozwiązywania sprzeczności.

Polecam jako coś do poczytania i zgłębiania wiedzy, niekoniecznie przymusowego.