Wyjście z cienia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria powiększenia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarne
Pasqual23

Jacek Poniedziałek, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, zdecydował się opowiedzieć o swoim życiu wyjątkowo otwarcie i bez tajemnic. Niczego nie ubarwiając, ale i nie dobierając ostrożnych słów do oceny rzeczywistości wokół siebie. Od dzieciństwa w biedzie, poprzez trudne dojrzewanie, niełatwe relacje rodzinne, poszukiwanie tożsamości Poniedziałek weryfikuje swoje życie. Aktor, który jako pierwsza osoba publiczna ujawnił, że jest gejem, opisuje jak żyje się homoseksualistom w Polsce. Nie jest to życie łatwe, nawet wśród bohemy Krakowa czy Warszawy. Książka zawiera też album zdjęć z prywatnego archiwum Jacka Poniedziałka.

Antoni Leśniak | 2014-02-17
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Coraz bardziej oswajamy się z bogactwem i różnorodnością otaczającego nas świata i akceptujemy (nie zaś tylko tolerujemy) wszystkie wymiary z jakimi przychodzi nam się spotykać. A przecież jeszcze do niedawana pewne zachowania i postawy były absolutnie nie do przyjęcia (zresztą, żeby być sprawiedliwym i obiektywnym takimi są do dzisiaj), bo nie ma jeszcze społecznego przyzwolenia i aprobaty na otwarte i bezpruderyjne funkcjonowanie inności wokół nas. Z jednej strony usprawiedliwiamy takie zachowanie poczuciem strachu, który zawsze występuje kiedy mamy do czynienia z czymś, co nas zaskakuje, zadziwia i wywołuje lęk. Stan ten jest bardzo silnym uczuciem, które potrafi skutecznie wywołać w społeczeństwie reakcje agresji i złości. tym bardziej, że są one podsycane przez tych, którzy żerują na takich emocjach i widzą w nich szanse na swoje istnienie. Powstaje zintegrowana społeczności, która żyje dzięki pielęgnowanej nienawiści do tego, do tych, którzy są właśnie inni. Z drugiej strony...

Lucjush | 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 maja 2016

Lubiłam Poniedziałka ale w tym `wywiadzie zraził mnie do siebie - czy naprawdę trzeba sypać nazwiskami? Obrażać ludzi? Jeśli to ma być recepta na sukces to dziękuję.

Mychak | 2012-01-14

samochwała w kącie stała!

Jovita8989 | 2013-09-21

Ciekawy i do bólu szczery wywiad. Może kilka osób z bliskiego otoczenia Poniedziałka poczuło się mocno urażonych po lekturze tej książki, może nie trzeba było się aż tak uzewnętrzniać, może... Dla mnie jest to książka ważna i potrzebna, bo wreszcie ktoś z życia publicznego, a przy tym osoba szanowana i doceniana (nie to co Jacyków) zdecydowała się zabrać głos jako osoba otwarcie homoseksualna. To lekcja tolerancji dla społeczeństwa. Moja sympatia dla Jacka Poniedziałka po lekturze "Wyjścia z cienia" się pogłębiła. Bardzo go również cenię jako aktora - w TV jest przeciętny, ale w teatrze GENIALNY :)

magdullla | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Wywiad rzeka z aktorem. Szybko się czyta i pewnie szybko zapomni o czym się czytało. Popieram wcześniejszą opinię jednego z czytelników o bohaterze ("samochwała w kącie stała")- aktorowi wydaje się że jest geniuszem sceny i robi w życiu niewiadomo jak ważne rzeczy. Bardzo krytycznie ocenia też swoje dzieciństwo, rodzinę, matkę - nie wiem jak poczuli się bliscy po przeczytaniu tych słów ....

CezaryJ | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013

Książkę można podzielić na dwie części. Jedna dotyczy przygody Jacka z teatrem. Pierwsze kroki na deskach teatralnych, zmiany, motywacje, rozczarowania.
Druga część to wyznania na temat wątpliwości co do orientacji seksualnej oraz historie z życia wzięte. Możemy dowiedzieć się wiele na temat życia erotycznego tego aktora.

Moim zdaniem książka jest raczej przeciętna. Ani pytania nie są jakoś specjalnie przemyślane (bo książka jest wywiadem) ani odpowiedzi specjalnie górnolotne. Jeżeli ktoś jest fanem aktora pewnie przeczyta, ale nikt poza tym raczej nie będzie książką zachwycony.

jarjarbinx | 2015-02-19

W zasadzie moja ocena jest tylko za jedno: odwagę. W czasach gdy akceptacji było jeszcze mniej niż jest teraz. Poza tym miałam wrażenie, że książka zawiera masę szczegółów, które Pan P. (I każdy z nas) powinien zachować dla siebie.

Majka90 | 2013-05-14
Przeczytana: wrzesień 2011

Ciekawa lektura pokazująca życie homoseksualisty gdy był to jeszcze temat tabu. A także czarujące wspomnienia i opowieści o czasach studenckich.

Betka | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Po tę pozycję sięgnęłam z czystej ciekawości. Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tym aktorze, ale ten wywiad rzeka wywołał u mnie mieszane odczucia…. Jacek Poniedziałek odkrywa przed nami w rozmowie z Renatą Kim swoje sekrety życia osobistego ale i aktorskiego. Bardzo krytycznie opisuje swoje biedne dzieciństwo, ma pretensje do swojej rodziny – tylko o co? Swoje żale wylewa także na światek aktorski. Książkę czyta się szybko, choć nie należy do tych o których się będzie pamiętało. Ot przeczytane i tyle. A sam aktor stracił w moich oczach.
Moja ocena 2/6

Marta | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Hmmmm... zastanawiam się czy są jeszcze jakieś granice intymności nie do przekroczenia?! Czy naprawdę gwarantem sukcesu miało stać się zaproszenie czytelników do swojej "sypialni"? Bez względu na orientację, życie seksualne sławnych i bogatych jakoś niespecjalnie mnie obchodzi...