Kalina Jędrusik

978-83-244-0136-9
typ
papier
niebieska
6,19 (42 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym "omdlewającym" półszeptem.Do filmu nie miała szczęścia ? bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach ? też ?gdzieś w Polsce? ? budziła zachwyt monodramemTabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Luis | 2014-08-15

Rozczarowanie! Dla mnie - ogromnej wielbicielki Kaliny Jędrusik ta książka jest olbrzymim rozczarowaniem. To opasłe tomiszcze było obietnicą nie tylko cudownej lektury ale również wejścia w relację z jedną z najciekawszych kobiecych osobowości sceny teatralnej i filmowej ubiegłego stulecia, żony Stanisława Dygata, gospodyni i patronki nieoficjalnego 'salonu' Warszawy. I co? I klops. Powierzchownie i chaotycznie (podział na rozdziały opatrzone tytułami wcale nie załatwił sprawy). Jakim cudem udało się autorowi przekopać niezliczone archiwa, dotrzeć do całej masy osób, ba! nawet wejść w genealogię i tak "położyć" książkę, na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą.
Książkę kończą słowa autora, Dariusza Michalskiego: "Ale... już po napisaniu tej książki sam siebie zapytałem: czy ja naprawdę poznałem moją bohaterkę?"
Otóż Szanowny Autorze, po lekturze Pańskiej książki muszę stwierdzić z całą stanowczością, że mnie również nie udało się jej poznać.

Hana | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Autor zadał sobie dużo trudu dokopując się do drobnych szczegółów biograficznych nie tylko p. Kaliny, ale też jej rodziców , dziadków, męża... Gdzieś w tym gąszczu było mi za mało Kaliny Jędrusik a za dużo tła. Ponadto treść jest posiekana nawiasami okrągłymi ,kwadratowymi, przypisami … i różnymi wtrętami odautorskimi.

ivaa | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wstyd przyznać, ale ta książka "przestała" prawie rok na półce, zanim po nią sięgnęłam. Re-we-la-cja! Miałam 9 lat, kiedy oglądałam w TV "Kabaret Starszych Panów" z niepowtarzalną Kaliną...Niestety, moja mama nie należała do jej fanów:( Będąc bardzo nieletnią dziewczynką podświadomie czułam wyjątkowość pani Jędrusik. Tymczasem teraz dzięki p.Dariuszowi Michalskiemu i jego rzetelnej książce mogłam poznać tę niezwykłą osobowość i jej życie, niełatwe i bogate jednocześnie. Polecam tę książkę z czystym sumieniem:)

Lilith | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Dałam rewelacje,ale bynajmniej nie ze względu na pisarski talent pana Michalskiego.Kiedy byłam w połowie książki pomyślałam,że jest to książka o kimś niezwykle charyzmatycznym,a pisana asolutnie bezuczuciowo.Jakoś "sucho".Pod koniec było może lepiej,ale nie tak jak tego oczekiwałam.Dla fana Kaliny oczywiście to pozycja obowiązkowa i będzie zadowolony z tej lektury(tak jak ja),ale dla laików może być odrobinę nudnawa.Jedynie postać głównej bohaterki ratuje sytuacje i chwała jej za to!

Paula | 2012-03-13
Przeczytana: luty 2012

Książka bardzo wciągająca, może nie jakoś rewelacyjnie napisana, ale Kalina Jędrusik jest przedstawiona w sposób zachęcający do poznania bliżej jej dokonań artystycznych.

KamiVV | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 2015 rok

Ciekawa, bogata w szczegóły, gratka dla fanów. Osoba Kaliny przedstawiona w ujęciu na tle relacji rodzinnych, z mężem i oczywiście zawodowych. Zawiera fragmenty korespondencji Kaliny i Stanisława Dygata.

Po jej przeczytaniu tym bardziej doceniam barwną postać tej biografii.

czytankianki | 2012-01-25

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku