Kalina Jędrusik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0136-9
niebieska

Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym "omdlewającym" półszeptem.Do filmu nie miała szczęścia ? bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach ? też ?gdzieś w Polsce? ? budziła zachwyt monodramemTabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

• Tylko w mojej głowie

Salon Wiosenny
György Spiró

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Degamisz | 2015-04-15
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Od jakiegoś czasu coraz bardziej intrygowała i ciekawiła mnie osoba Kaliny Jędrusik. Nie znam co prawda całej jej filmografii czy śpiewanych przez nią piosenek, których to nagrała wiele, ale coś tam widziałem co w efekcie przykuło moją uwagę. Przejrzałem kilka artykułów o niej, dotarłem do archiwalnych filmów, wywiadów czy występów i postanowiłem też przeczytać jej biografię. Miałem do wyboru albo autorstwa Piotra Gacka albo Dariusza Michalskiego. Zdecydowałem się na tę drugą. I nie jestem zadowolony.

Książkę uważam za niespójną i chaotyczną. Drażniąco też działał na mnie styl pisania autora. Poza tym zabrakło mi tutaj zdrowego obiektywizmu. Miałem nadzieję przeczytać rzetelną biografię a dostałem „książkę – laurkę” którą fan wystawił swojej idolce.

Zalety książka owszem ma – ciekawe foty, bogactwo faktów, anegdot, wypowiedzi i fragmentów wywiadów. I to nie tylko z Kaliną ale też z jej bliskimi, przyjaciółmi czy różnymi artystami ( i to największe nazwiska epoki jak Wajda,...

Luis | 2014-08-15

Rozczarowanie! Dla mnie - ogromnej wielbicielki Kaliny Jędrusik ta książka jest olbrzymim rozczarowaniem. To opasłe tomiszcze było obietnicą nie tylko cudownej lektury ale również wejścia w relację z jedną z najciekawszych kobiecych osobowości sceny teatralnej i filmowej ubiegłego stulecia, żony Stanisława Dygata, gospodyni i patronki nieoficjalnego 'salonu' Warszawy. I co? I klops. Powierzchownie i chaotycznie (podział na rozdziały opatrzone tytułami wcale nie załatwił sprawy). Jakim cudem udało się autorowi przekopać niezliczone archiwa, dotrzeć do całej masy osób, ba! nawet wejść w genealogię i tak "położyć" książkę, na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą.
Książkę kończą słowa autora, Dariusza Michalskiego: "Ale... już po napisaniu tej książki sam siebie zapytałem: czy ja naprawdę poznałem moją bohaterkę?"
Otóż Szanowny Autorze, po lekturze Pańskiej książki muszę stwierdzić z całą stanowczością, że mnie również nie udało się jej poznać.

ivaa | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wstyd przyznać, ale ta książka "przestała" prawie rok na półce, zanim po nią sięgnęłam. Re-we-la-cja! Miałam 9 lat, kiedy oglądałam w TV "Kabaret Starszych Panów" z niepowtarzalną Kaliną...Niestety, moja mama nie należała do jej fanów:( Będąc bardzo nieletnią dziewczynką podświadomie czułam wyjątkowość pani Jędrusik. Tymczasem teraz dzięki p.Dariuszowi Michalskiemu i jego rzetelnej książce mogłam poznać tę niezwykłą osobowość i jej życie, niełatwe i bogate jednocześnie. Polecam tę książkę z czystym sumieniem:)

Hana | 2014-10-16
Na półkach: Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2014

Autor zadał sobie dużo trudu dokopując się do drobnych szczegółów biograficznych nie tylko p. Kaliny, ale też jej rodziców , dziadków, męża... Gdzieś w tym gąszczu było mi za mało Kaliny Jędrusik a za dużo tła. Ponadto treść jest posiekana nawiasami okrągłymi ,kwadratowymi, przypisami … i różnymi wtrętami odautorskimi.

Marzena | 2016-03-04

Autor zadał sobie duży trud wyszukania tych wszystkich cytatów, opinii, relacji na temat bohaterki. Jednakże ciężko przez to wszystko przebrnąć. Fajne zdjęcia i mogła to być bardzo ciekawa historia, ale jest niespójna i mało wciągająca - niestety.

Lilith | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Dałam rewelacje,ale bynajmniej nie ze względu na pisarski talent pana Michalskiego.Kiedy byłam w połowie książki pomyślałam,że jest to książka o kimś niezwykle charyzmatycznym,a pisana asolutnie bezuczuciowo.Jakoś "sucho".Pod koniec było może lepiej,ale nie tak jak tego oczekiwałam.Dla fana Kaliny oczywiście to pozycja obowiązkowa i będzie zadowolony z tej lektury(tak jak ja),ale dla laików może być odrobinę nudnawa.Jedynie postać głównej bohaterki ratuje sytuacje i chwała jej za to!

KamiVV | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 2015 rok

Ciekawa, bogata w szczegóły, gratka dla fanów. Osoba Kaliny przedstawiona w ujęciu na tle relacji rodzinnych, z mężem i oczywiście zawodowych. Zawiera fragmenty korespondencji Kaliny i Stanisława Dygata.

Po jej przeczytaniu tym bardziej doceniam barwną postać tej biografii.

Paula | 2012-03-13
Przeczytana: luty 2012

Książka bardzo wciągająca, może nie jakoś rewelacyjnie napisana, ale Kalina Jędrusik jest przedstawiona w sposób zachęcający do poznania bliżej jej dokonań artystycznych.

czytankianki | 2012-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2012