Okładka książki Kalina Jędrusik

978-83-244-0136-9
typ
papier
niebieska
6.25 (36 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym "omdlewającym" półszeptem.Do filmu nie miała szczęścia ? bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach ? też ?gdzieś w Polsce? ? budziła zachwyt monodramemTabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
ivaa | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wstyd przyznać, ale ta książka "przestała" prawie rok na półce, zanim po nią sięgnęłam. Re-we-la-cja! Miałam 9 lat, kiedy oglądałam w TV "Kabaret Starszych Panów" z niepowtarzalną Kaliną...Niestety, moja mama nie należała do jej fanów:( Będąc bardzo nieletnią dziewczynką podświadomie czułam wyjątkowość pani Jędrusik. Tymczasem teraz dzięki p.Dariuszowi Michalskiemu i jego rzetelnej książce mogłam poznać tę niezwykłą osobowość i jej życie, niełatwe i bogate jednocześnie. Polecam tę książkę z czystym sumieniem:)

Luis | 2014-08-15

Rozczarowanie! Dla mnie - ogromnej wielbicielki Kaliny Jędrusik ta książka jest olbrzymim rozczarowaniem. To opasłe tomiszcze było obietnicą nie tylko cudownej lektury ale również wejścia w relację z jedną z najciekawszych kobiecych osobowości sceny teatralnej i filmowej ubiegłego stulecia, żony Stanisława Dygata, gospodyni i patronki nieoficjalnego 'salonu' Warszawy. I co? I klops. Powierzchownie i chaotycznie (podział na rozdziały opatrzone tytułami wcale nie załatwił sprawy). Jakim cudem udało się autorowi przekopać niezliczone archiwa, dotrzeć do całej masy osób, ba! nawet wejść w genealogię i tak "położyć" książkę, na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą.
Książkę kończą słowa autora, Dariusza Michalskiego: "Ale... już po napisaniu tej książki sam siebie zapytałem: czy ja naprawdę poznałem moją bohaterkę?"
Otóż Szanowny Autorze, po lekturze Pańskiej książki muszę stwierdzić z całą stanowczością, że mnie również nie udało się jej poznać.

Lilith | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Dałam rewelacje,ale bynajmniej nie ze względu na pisarski talent pana Michalskiego.Kiedy byłam w połowie książki pomyślałam,że jest to książka o kimś niezwykle charyzmatycznym,a pisana asolutnie bezuczuciowo.Jakoś "sucho".Pod koniec było może lepiej,ale nie tak jak tego oczekiwałam.Dla fana Kaliny oczywiście to pozycja obowiązkowa i będzie zadowolony z tej lektury(tak jak ja),ale dla laików może być odrobinę nudnawa.Jedynie postać głównej bohaterki ratuje sytuacje i chwała jej za to!

Paula | 2012-03-13
Przeczytana: luty 2012

Książka bardzo wciągająca, może nie jakoś rewelacyjnie napisana, ale Kalina Jędrusik jest przedstawiona w sposób zachęcający do poznania bliżej jej dokonań artystycznych.

czytankianki | 2012-01-25

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica