Okładka książki Kalina Jędrusik

978-83-244-0136-9
typ
papier
niebieska
6.25 (36 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym "omdlewającym" półszeptem.Do filmu nie miała szczęścia ? bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach ? też ?gdzieś w Polsce? ? budziła zachwyt monodramemTabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
ivaa | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wstyd przyznać, ale ta książka "przestała" prawie rok na półce, zanim po nią sięgnęłam. Re-we-la-cja! Miałam 9 lat, kiedy oglądałam w TV "Kabaret Starszych Panów" z niepowtarzalną Kaliną...Niestety, moja mama nie należała do jej fanów:( Będąc bardzo nieletnią dziewczynką podświadomie czułam wyjątkowość pani Jędrusik. Tymczasem teraz dzięki p.Dariuszowi Michalskiemu i jego rzetelnej książce mogłam poznać tę niezwykłą osobowość i jej życie, niełatwe i bogate jednocześnie. Polecam tę książkę z czystym sumieniem:)

Luis | 2014-08-15

Rozczarowanie! Dla mnie - ogromnej wielbicielki Kaliny Jędrusik ta książka jest olbrzymim rozczarowaniem. To opasłe tomiszcze było obietnicą nie tylko cudownej lektury ale również wejścia w relację z jedną z najciekawszych kobiecych osobowości sceny teatralnej i filmowej ubiegłego stulecia, żony Stanisława Dygata, gospodyni i patronki nieoficjalnego 'salonu' Warszawy. I co? I klops. Powierzchownie i chaotycznie (podział na rozdziały opatrzone tytułami wcale nie załatwił sprawy). Jakim cudem udało się autorowi przekopać niezliczone archiwa, dotrzeć do całej masy osób, ba! nawet wejść w genealogię i tak "położyć" książkę, na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą.
Książkę kończą słowa autora, Dariusza Michalskiego: "Ale... już po napisaniu tej książki sam siebie zapytałem: czy ja naprawdę poznałem moją bohaterkę?"
Otóż Szanowny Autorze, po lekturze Pańskiej książki muszę stwierdzić z całą stanowczością, że mnie również nie udało się jej poznać.

Lilith | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Dałam rewelacje,ale bynajmniej nie ze względu na pisarski talent pana Michalskiego.Kiedy byłam w połowie książki pomyślałam,że jest to książka o kimś niezwykle charyzmatycznym,a pisana asolutnie bezuczuciowo.Jakoś "sucho".Pod koniec było może lepiej,ale nie tak jak tego oczekiwałam.Dla fana Kaliny oczywiście to pozycja obowiązkowa i będzie zadowolony z tej lektury(tak jak ja),ale dla laików może być odrobinę nudnawa.Jedynie postać głównej bohaterki ratuje sytuacje i chwała jej za to!

Paula | 2012-03-13
Przeczytana: luty 2012

Książka bardzo wciągająca, może nie jakoś rewelacyjnie napisana, ale Kalina Jędrusik jest przedstawiona w sposób zachęcający do poznania bliżej jej dokonań artystycznych.

czytankianki | 2012-01-25

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku