Kieślowski - ważne, żeby iść...

Wydawnictwo: Skorpion
83-84466-42-1
film polski, biografia, reżyserzy, esej
Róża_Bzowa

Pierwsza pełna biografia reżysera. Autor - Stanisław Zawiśliński - przyznaje: "Moim celem było stworzenie portretu wielostronnego, pokazanie Krzysztofa Kieślowskiego z możliwie szerokiej perspektywy. Dlatego w książce znajdziemy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze o reżyserze. Umieściłem tu opinie ludzi, którzy go lubili, ale i tych, którzy za nim nie przepadali".

[Skorpion, 2005]

ivo | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Troszeczkę "po łebkach" ta biografia Mistrza Kieślowskiego. Gdy czytałem to szczerze miałem wrażenie że autor napisał ją na odpierdol :)

Marek51 | 2015-06-28

Wpisuję komentarz tylko z jednego powodu. Chyba w Polsce Kieślowski jest ciągle niedoceniany. Widać to chociażby po braku książek na jego temat. Poza Zawiślańskim nikt się nim chyba na poważnie nie zajmował. Więc chciałem chociaż ja o nim pamiętać (chociaż podejrzewam, że nie powinienem się do tej sympatii przyznawać), bo widzę, że na tym serwisie też nie ma za dużo komentarzy o tej książce, a innych o tym reżyserze po prostu nie ma, nie licząc autobiografii.

Natomiast sama książka pozostawiła duży niedosyt. Uważam, że więcej się dowiedziałem z autobiografii, niż z tej dwukrotnie czy trzykrotnie grubszej biografii. Tam tekst był skondensowany, tutaj natomiast jest rozwlekły. Zresztą w wielu miejscach jest kopią autobiografii. Jest tu trochę ciekawych zdjęć i kilka ciekawych faktów. Nie jest to dużo, patrząc na objętość.
Wydaje mi się, że Kieślowski zasługuje na poważną biografię, mimo, że Polska go odrzuciła. Może ktoś młody potrafiłby spisać dobrą książkę na ten temat, póki...

anticool | 2014-03-02

Pierwsza myśl podczas lektury - zbyt wyznawczo.

A reszta to zwyczajna irytacja kiepską interpunkcją i idiotycznymi zabiegami stylistycznymi (no bo jak nie dostawać piany na pysku, gdy Zawiśliński, żeby unikać powtórzeń, pisząc - dajmy na to - o "Amatorze", nazywa Kieślowskiego "twórcą 'Niebieskiego'").

Arek | 2010-11-13

Dla fanów Kieślowskiego - może być wciągające. Ale książka napisana "na klęczkach" i momentami zbyt patetycznie.

Pisane na klęczkach, po łebkach i niestarannie.

| 2016-11-19
Aneta | 2016-11-15