Wielka Sophy

The Grand Sophy
83-07-02465-X
romans
Wanda

Dziewiętnastowieczny Londyn z okresu regencji. Do arystokratycznej rodziny Ombersleyów przybywa z dłuższą wizytą powracająca z wojaży po Europie młoda kuzynka, panna Sophy Stanton-Lacy. Od tej chwili w rodzinnej rezydencji na Berkeley Square zachodzą daleko idące zmiany, a wszystko za sprawą Sophy, kobiety intrygującej i niezwykłej...

allison | 2013-04-22
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

"Wielka Sophy" to powieść neowiktoriańska, jednak autorka wprowadziła do niej zbyt wiele elementów odbiegających od realiów epoki - tytułowa bohaterka bardziej przypomina figlarkę na miarę Pippi Pończoszanki niż heroinę sprzed dwóch stuleci. Te anachronizmy czasem bawią, ale częściej irytują i graniczą z groteską.

Mimo tych wad i przewidywalności fabuły przeczytałam książkę z przyjemnością, bo przypominała mi momentami utwory dziewiętnastowiecznych klasyków angielskich, zwłaszcza Jane Austen i (już znacznie mniej, ale jednak...) sióstr Bronte (miłośników tych pisarek proszę, by mnie nie linczowali :)).

CzarneEspresso | 2015-03-08

Matka Sophy zmarła już dawno temu, a ojciec musiał wyruszyć do Brazylii. W ten sposób dziewczyna trafia do rezydencji Ombersleyów - rodziny swojej ciotki. Tam poznaje całą gromadkę kuzynów i kuzynek, którzy zapałają do niej wielką sympatią. Wszyscy, za wyjątkiem najstarszego Charlesa. Mężczyzna ma mnóstwo kłopotów na głowie - ojciec popadł w ogromne długi przez swój pociąg do hazardu, siostra odmawia poślubienia lorda Charlsbury mimo, iż przejawiała do niego sympatię, twierdząc, że kocha kogoś zupełnie innego (poetę bez grosza przy duszy), brat uwikłał się w pewne sprawy, z których nie wie jak się wyplątać, a boi się pójść z tym do Charlesa. Zaś jego narzeczona - arystokratka ściśle przestrzegająca konwenansów wściubia nos w nie swoje sprawy. Biorąc pod uwagę powyższe Charles nie był zachwycony, gdy jego kuzynka okazała się osobą dość niekonwencjonalną, mającą własny pogląd na pewne rzeczy, czynną i biorącą sprawy w swoje ręce. Ogromnie działała naszemu bohaterowi na nerwy,...

Montgomerry | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

super, nieźle się ubawiłam :)

Jagoda | 2012-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Lekka, dowcipna powieść o miłości. Trochę w stylu Jane Austen. A że przewidywalna praktycznie od samego początku... cóż niektórzy tego typu romanse czytają m.in. dlatego, że wiedzą jak się skończą.

Liwia17 | 2016-12-05
neolenka | 2016-11-13