Dziedzictwo Belton

Wydawnictwo: Świat Książki
The Belton Estate

Inne wydania

Byłoby dobrze, gdyby wszystkie samotne kobiety były duszone z chwilą ukończenia trzydziestu lat - mówi rozgoryczona Clara Amedroz, niezapomniana bohaterka tej powieści. Po roztrwonieniu majątku przez brata i utracie rodowej posiadłości, jedynym sposobem na utrzymanie się Clary jest małżeństwo. Czy wybierze któregoś z dwóch kandydatów? I czy kobieta, by przeżyć, nie ma innego wyjścia? Choć powieść rozgrywa się w malowniczej, wiktoriańskiej Anglii, jest wciąż aktualną historią o kobiecej godności, miłości i pieniądzach rządzących społeczeństwem.

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/dziedzictwo-belton_p90076605.html

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/dziedzictwo-belton_p90076605.html

allison | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po dziewiętnastowieczną klasykę - po prostu nachodzi mnie coś w rodzaju narkotycznego głodu i nie mogę obejść się bez takiej właśnie lektury.
Tym razem padło na kupioną niedawno w antykwariacie za całe 3 zł powieść "Dziedzistwo Belton".

Daleko tej prozie do powieści E. Gaskell czy sióstr Bronte, jednak przeczytałam ją z wielką przyjemnością. Fabuła nie jest wyszukana, akcja w większości wydaje się przewidywalna i na pewno nie zachwyci miłośników mocnych wrażeń i suspensu, jednak nie żałuję zanurzenia się w świecie wiktoriańskich konwenansów, tłumionych uczuć, ciągłych wahań i rozpamiętywania tego, co się zrobiło lub powiedziało.

Mimo iż od czasów opisanych przez Trollope'a wydają się nas dzielić lata świetlne, pewne zachowania, uprzedzenia i zależności wciąż pozostają niezmienne - nawet w XXI wieku można znaleźć chorobliwie zaborcze matki, mężów-pantoflarzy, maminsynków nie potrafiących przeciąć symbolicznej pępowiny i żyjące pod presją...

Bacha85 | 2015-09-23
Przeczytana: wrzesień 2015

Anthony Trollope, wiktoriański pisarz angielski jest prawie zupełnie nie znany u nas, niewiele jego powieści doczekało się polskiego wydania, jedną z nich jest „Dziedzictwo Belton”. Trafiłam na tę powieść zupełnym przypadkiem i zamiłowanie do literatury wydawanej przed XX wiekiem kazało mi zwrócić na nią uwagę. I to był zdecydowanie dobry pomysł.

Jest to opowieść o fabule, jakich wiele odnajdziemy wśród klasyki brytyjskich powieści. Młoda panna, która nie posiada zupełnie nic po śmierci ojca będzie zdana tylko na litość dalekich krewnych i przyjaciół. Wybawieniem z tych kłopotów z pewnością byłoby małżeństwo, a o rękę panny Klary Amerdoz zaczęli starać się dwaj panowie. Dziewczyna staje przed trudem wyboru, dzięki któremu znacznie lepiej poznaje samą siebie.

W powieści na pierwszym planie pojawiają się trzy postacie. Klara Amerdoz, William Belton oraz kapitan Frederick Aymler. Panowie zostali przedstawieni jako całkowite przeciwieństwa. Zimny, wyrachowany, ale i świetnie...

Elżbieta | 2015-11-08
Przeczytana: lipiec 2015

Książka zdecydowanie zupełnie inna niż powieści sióstr Bronte, czy Jane Austin. Nie znajdziemy w niej wartkiej akcji, skandali obyczajowych (i prób ich zatuszowania), czy tajemnic do odkrycia. Język powieści jest mniej emocjonalny, bardziej konkretny, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że po prostu bardziej męski.
Kolejne strony raczej nie zaskakują, czytelnik mniej więcej może przewidzieć jak potoczą się losy głównej bohaterki, osieroconej przez ojca i pozostawionej bez grosza przy duszy przez bogatą ciotkę, która odchodzi z tego łez padołu nie czyniąc na rzecz Klary żadnego zapisu, a mimo to książkę czyta się dobrze. Może dlatego, że pokazuje ona świat, w którym ludzie mają czas na przeżywanie osobistych tragedii, nie muszą pędzić z miejsca na miejsce, by zdążyć na kolejne spotkanie, mogą zwyczajnie (jakby to powiedział współczesny psycholog) przepracować własne emocje.
Może jestem mało obiektywna przy ocenie tej pozycji, ale ja po prostu lubię brytyjską literaturę obyczajową...

Magdalena | 2012-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, sagi

Niezwykła książka o tym, że nie zawsze liczy się pierwsze wrażenie i wygląd drugiej osoby, ale jej wnętrze. Do takiego spostrzeżenia dochodzi główna bohaterka po śmierci ojca. Przechodzi pod opiekę dalekiego krewnego. Jest zakochana w młodym szlachcicu, ale jego postępowanie skłania ją do zmiany zdania o nim. Odwzajemnia natomiast ciepłe uczucia krewnego i wychodzi za mąż za Williama. Dzięki temu zyskuje wspaniałego i kochającego męża i nową siostrę.

Soledad | 2014-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książka lekka, łatwa i przyjemna, o ile lubi się klimaty konwenansów, zalotów, panien bez posagu i dżentelmenów uchylających kapelusza. Ja lubię, więc (mimo nieco bajkowej naiwności głównej bohaterki) dobrze się bawiłam. Pewnie szybko o tej lekturze zapomnę, ale co tam! Są przecież wakacje i trochę beztroski każdemu się przyda.

Ponsy | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Rzecz dzieje się w latach 60 -tych XIX wieku w angielskim hrabstwie Somerset, gdzie w majątku Belton Castle zamieszkuje pan Bernard Amedroz wraz z jedynym dzieckiem - córką, młodą panną, Klarą. Powieść akurat zaczyna się, gdy powoli krzepnie rozpacz po wielkiej tragedii rodzinnej i mają miejsce pewne rozstrzygnięcia majątkowe, bardzo krzywdzące jedyną córkę. Siedzibę Belton, z przyległościami ma otrzymać kuzyn - młody, porywczy farmer William Belton. Martwiąc się o przyszłość dziewczyny, ojciec żywi jeszcze nadzieję na zapis ze strony majętnej ciotki, pani Winterfield z Perivale, która zawsze chętnie zajmowała się Klarą i zdążyła ustalić się pewna więź między nimi. Ponadto, dziewczyna jakimś sposobem zakochała się w siostrzeńcu ciotki, kapitanie Aylmerze. Uczucie tych dwojga bardzo skomplikuje życie i ambicje przystojnego i niecierpliwego Willa Beltona, który z kolei zakochał się w Klarze po uszy - i o tym właśnie będzie dalszy ciąg.

No i własnie...
Czytam prozę A. Trollope'a i...

Monika | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Ma-sa-kra... takich bzdetów nie czytałam od niepamiętnych czasów. To jakiś bełkot totalny na temat jednej panny i dwóch kawalerów.

Ula | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017