Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Josef Kroutvor
Źródło: internet
2
7,1/10
Pisze książki: publicystyka literacka, eseje
Urodzony: 03.03.1942
Wybitny czeski eseista i historyk sztuki, szef działu czeskiej grafiki użytkowej i plakatu w Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze. Autor wielu książek poświęconych sztuce użytkowej Austro-Węgier na przełomie wieków oraz w międzywojennej Czechosłowacji.http://
7,1/10średnia ocena książek autora
70 przeczytało książki autora
240 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju
Cykl: poczet czeski (tom 1)
7,1 z 33 ocen
251 czytelników 3 opinie
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Milan Kundera
7,1
Czeskie rozpoznanie w terenie
Gdy rozpoczynałam przygodę z literaturą czeską, poradzono mi bym zaczęła od tych esejów. I dziękuje serdecznie tej osobie za radę. Publikacja ta pokazuje Czechów nie tylko przez szkiełko ich humorów ale historii i tego jak ja widzą, jak ja przeżywali. O sobie jako człowieku- Czechu i swoim położeniu na mapie Europy. Bradziej na serio, ale prawdziwie i szczerze. Polecam
Europa Środkowa: anegdota i historia Josef Kroutvor
7,1
„Europa Środkowa jest dziś pojęciem zrozumiałym chyba tylko dla meteorologów. Niekiedy dowiadujemy się, że w Europie Środkowej wystąpi zachmurzenie duże lub małe, będzie pochmurnie lub słonecznie. Żadnych innych doniesień. Czasem mają wystąpić opady. Komunikat jest suchy i zbyt ogólnikowy. Należy dążyć do sprecyzowania pojęcia.”
Kroutvor wypowiada się w tej sprawie z perspektywy Czecha. I przybliża zainteresowanych o krok do rozwiązania zagadki wspólnoty narodów i ludzi, którzy próbują odnaleźć swoją tożsamość w obrębie tej krainy. Geograficznej. Kulturowej. A po przeczytaniu tego eseju - co raz mniej politycznej. Bo Josef Kroutvor to (kolejna) osoba, która w latach 70/80. mówi: Europa Środkowa nie jest już wspólnotą polityczną. Straciła szansę na to wraz z upadkiem monarchii austriackiej, a raczej już wtedy gdy ta stała się monarchią austro-węgierską i odrzuciła Słowian.
Istnieje za to zestaw cech, sposób myślenia człowieka środkowoeuropejskiego. Ten człowiek w czystej postaci pojawia się w kulturze. Węgierskiej, czeskiej, polskiej, Żydów środkowoeuropejskich. I tam go znajdziemy. U Kafki, Haska i Kosztolanyiego, Schulza, którzy tworzyli w momencie jego bujnej młodości. Nieco starszego i mniej rzucającego się w oczy znajdziemy dziś w sposobie myślenia. W melancholii i podejściu do przeznaczenia. Czasem, z niedostatku bardziej inspirujących bodźców - w podejściu do ojczyzny. Ironicznym i zdystansowanym, albo takim, które z narodu czyni wartość nie do odrzucenia. W każdym razie - człowiek środkowoeuropejski żyje do dziś i ma się jeszcze dobrze, czasem się w nas odzywa - bez względu na to, czy jesteśmy bardziej Wchodem czy bardziej Zachodem, a raczej - bez względu na to, czym chcielibyśmy być. Najlepiej widać go w świetle żarówek pociągu relacji Budapeszt-Warszawa.