"Tylko krótko proszę". Rozmowa z Karelem Hvížd’alą, zapiski, dokumenty

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński
Wydawnictwo: Znak
Prosím stručně: Rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty
polityka, wywiad, wspomnienia

To pierwsza od piętnastu lat książka Václava Havla. Dzieli się on w niej z czytelnikami wspomnieniami z czasów, gdy był głową państwa. Havel z humorem pokazuje codzienność na Hradczanach, swoje kłótnie z premierem, a także heroiczną walkę z ciągle psującą się drukarką. Obok anegdot czytelnik znajdzie w tej książce uwagi na temat współczesnego świata: od opisu narodzin młodej demokracji po wyjaśnienie, czemu operacja USA w Iraku musiała zakończyć się fiaskiem. Polskich czytelników na pewno szczególnie zainteresują fragmenty o Aleksandrze Kwaśniewskim i wspomnienie o Janie Pawle II.

To również opowieść o prywatnym życiu wybitnego polityka – Havel opisuje tragedię śmiertelnej choroby pierwszej żony i opowiada o początkach drugiej miłości i małżeństwa.

"Tylko krótko, proszę" stanowi po części kontynuację wywiadu z Karelem Hvížďalą zapoczątkowanego w książce "Zaoczne przesłuchanie" oraz kolaż wypisów z osobistego pamiętnika oraz najrozmaitszych notatek i zapisków do najbliższych współpracowników.

źródło opisu: Znak, 2007

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

rokita49 Boruta | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

"Havel na Wawel" - tęsknota Polaków do udanego prezydenta.Może nie mieliśmy szczęścia,a może,mieliśmy takich prezydentów na jakich zasłużyliśmy.

Magdalena Gościniak | 2015-01-25
Przeczytana: 18 stycznia 2015

"Vaclav Havel - autor wielu błędów i pomyłek". Taką wizytówkę Havel wydrukował sobie sam. Dlaczego? Wywiad-rzeka, zapiski codzienne oraz fragmenty dokumentów składające się na "Tylko krótko, proszę" pokazują Havla marzyciela, miłośnika paradoksów, a nie administratora. Bije z nich mądrość, ciepło i dobry smak. A tytuł? Tytuł nawiązuje do pewnego dziennikarza, który prowadząc program tv, nie dał się wypowiadać zapraszanym przez siebie gościom.

Nie brak tu istotnych rozważań na tematy społeczne i polityczne. Poglądy Havla na służbę publiczną, wagę kodeksu moralnego, Unię Europejską są niezwykle aktualne. Ba, już w 1994 roku pisał o tym, że UE potrzebuje prezydenta, a także o wartości okręgów jednomandatowych! Przenikliwie twierdził, iż partie polityczne zawsze walczą o system najkorzystniejszy dla siebie, a nie dla państwa. Ujęła mnie perspektywa, z jakiej Havel patrzył nie tylko na Czechy, ale i na świat. Podoba mi się jego mocny dystans do globalizacji. Porusza opowieść o walce o...

homo-legens | 2012-08-28

Znakomita pozycja dla wszystkich, którzy porzucili wiarę w kreatywną i merytorczną politykę oraz dla interesujących się historią europejskich przemian z końca XX w. oraz głównych aktorów sceny politycznej tamtych lat.

bogna | 2016-09-15
| 2016-04-04