Tadzio

2000-01-01
2000-01-01
83-7006-397-7
konkurs prozatorski "Znaku" proza polska

Ciepła,momentami zaskakująca opowieść. Dałam się ponieść klimatowi tej historii i ciekawości jakie niosły za sobą losy bohaterów.To co mi się spodobało były między innymi odniesienia do różnych dzieł i sentencji w różnych językach co zachęcało do odnalezienia znaczenia słów wypowiadanych przez bohaterów. Opowieść karmi wyobraźnię ale i umysł pojawiającymi się w niej refleksjami. To dobra książka z serduchem, gorąco polecam.

Fragment recenzji z bloga: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/05/tadzio.html

To, co w "Tadziu" najbardziej mnie zauroczyło, to jego intertekstualność. Książka Zielonki to gratka dla miłośników nawiązań literackich, łowców odwołań. Pewnie nawet połowy nie udało mi się odczytać, ale i tak jestem pod dużym wrażeniem oczytania i erudycji autora, który nie tylko cytuje wielkich pisarzy, ale potrafi tak budować fabułę, że niemal namacalnie wyczuwa się klimat innych tekstów. Już okładka mówi nam, że "Tadzio" jest pastiszem pewnego wielkiego dzieła. Dzieła, które sprawia, że główny bohater ma stałe uczucie deja vu. Zresztą nie tylko bohater. Ja również ciągle miałam wrażenie, że "gdzieś już było podobnie". Na szczęście szybciej niż Tadzio zorientowałam się jaki nastrój odważa autor. Jakie to dzieło? To już trzeba doczytać samemu, nie mogę psuć radości z odkrywania :)

Fragment recenzji z bloga: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/05/tadzio.html

Oprócz "Kuki" Radka Knappa druga świetna powieść o polskim emigrancie w Austrii. Sympatyczna, pogodna i ciepła historia, zaskakująca czytelnika brutalnym wątkiem pobicia jednego z bohaterów przez SB. Sporo nawiązań do "Czarodziejskiej Góry" Manna - zgrabnie przetworzonych, co dla miłośnika Manna zwiększa przyjemność lektury "Tadzia". Sam tytułowy Tadzio to z kolei aluzja do Śmierci w Wenecji.

Bardzo łatwa i przyjemna książka. Tylko zakończenie nie przypadło mi do gustu. Dopingowałem bardziej związkowi Tadzia z Karin

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2011
  • 5 (bardzo dobre)