Tadzio

Wydawnictwo: Znak
83-7006-397-7
histra

II nagroda ex aequo drugiej edycji konkursu prozatorskiego wydawnictwa ZNAK Tadzio to być może Pan Tadeusz czasów PRL-u, napisany przez zdolnego ucznia Mrożka. (Jan Błoński) "Zabawna i pełna ciepła opowieść o wkraczaniu w wiek męski, rozgrywająca się głównie w malowniczej alpejskiej scenerii. Jej bohater, naiwny marzyciel i pięknoduch - obarczony ponadto tajną misją - ulega podszeptom serca...

II nagroda ex aequo drugiej edycji konkursu prozatorskiego wydawnictwa ZNAK

"Zabawna i pełna ciepła opowieść o wkraczaniu w wiek męski, rozgrywająca się głównie w malowniczej alpejskiej scenerii. Jej bohater, naiwny marzyciel i pięknoduch - obarczony ponadto tajną misją - ulega podszeptom serca i grze wyobraźni, wikła się w ciąg przygód i dokonuje wyborów, które w końcu pozwolą mu poznać lepiej siebie i otaczający go świat. Książka ta powinna zadowolić czytelników, którzy cenią humor, gustują w ironii i nie stronią od metaliterackiej zabawy. Jest to bowiem także rzecz o nie zawsze wyraźnej granicy między prawdą i kłamstwem, fikcją i rzeczywistością, oraz delikatny pastisz pewnego wielkiego dzieła..."

kyriake | 2016-05-13

Fragment recenzji z bloga: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/05/tadzio.html

To, co w "Tadziu" najbardziej mnie zauroczyło, to jego intertekstualność. Książka Zielonki to gratka dla miłośników nawiązań literackich, łowców odwołań. Pewnie nawet połowy nie udało mi się odczytać, ale i tak jestem pod dużym wrażeniem oczytania i erudycji autora, który nie tylko cytuje wielkich pisarzy, ale potrafi tak budować fabułę, że niemal namacalnie wyczuwa się klimat innych tekstów. Już okładka mówi nam, że "Tadzio" jest pastiszem pewnego wielkiego dzieła. Dzieła, które sprawia, że główny bohater ma stałe uczucie deja vu. Zresztą nie tylko bohater. Ja również ciągle miałam wrażenie, że "gdzieś już było podobnie". Na szczęście szybciej niż Tadzio zorientowałam się jaki nastrój odważa autor. Jakie to dzieło? To już trzeba doczytać samemu, nie mogę psuć radości z odkrywania :)

Martin | 2015-12-11

Oprócz "Kuki" Radka Knappa druga świetna powieść o polskim emigrancie w Austrii. Sympatyczna, pogodna i ciepła historia, zaskakująca czytelnika brutalnym wątkiem pobicia jednego z bohaterów przez SB. Sporo nawiązań do "Czarodziejskiej Góry" Manna - zgrabnie przetworzonych, co dla miłośnika Manna zwiększa przyjemność lektury "Tadzia".

sztok | 2011-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo łatwa i przyjemna książka. Tylko zakończenie nie przypadło mi do gustu. Dopingowałem bardziej związkowi Tadzia z Karin

Dorota Smakuje | 2016-07-25
Na półkach: 2016, Przeczytane