Przewidywanie przyszłości

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Predicting the Future
83-7169-192-0
Kuroneko

Zbiór esejów dotyczących przewidywania przyszłości na przestrzeni wieków i w czasach współczesnych. Od zarania dziejów człowiek usiłował poznać przyszłość - swoją i świata. Dzisiaj nauka tworzy prognozy na podstawie najnowszych osiągnięć współczesnej wiedzy. Czy jednak prognozy naukowe są bardziej godne zaufania niż przepowiednie astrologów, wróżbitów, wyroczni i kapłanów? Najwybitniejsi...

Od zarania dziejów człowiek usiłował poznać przyszłość - swoją i świata. Dzisiaj nauka tworzy prognozy na podstawie najnowszych osiągnięć współczesnej wiedzy. Czy jednak prognozy naukowe są bardziej godne zaufania niż przepowiednie astrologów, wróżbitów, wyroczni i kapłanów? Najwybitniejsi naukowcy z uniwersytetów w Cambridge, Oksfordzie i Londynie w fascynujących esejach dowodzą, jak ryzykowne jest przewidywanie przyszłości w świecie, który podlega nieustannym zmianom. Bardziej wiarygodne niż prognozy polityczne, ekonomiczne czy społeczne na najbliższe lata mogą okazać się krańcowo różne scenariusze losów wszechświata światowej sławy fizyka Stephena Hawkinga i jego teza, że wszechświat albo będzie się rozszerzał w nieskończoność, albo zacznie się kurczyć, aż wreszcie nastąpi Wielki Krach...

Marcin | 2013-12-11
Przeczytana: grudzień 2013

Zbiór esejów na tematy związane z przewidywaniem przyszłości. Niestety średnio ciekawych. Liczyłem na coś bardziej absorbującego. Na uwagę zasługuje jedynie tekst Stephena Hawkinga, będący kwintesencją dobrego popularnonaukowego stylu: jest cholernie ciekawy, intrygujący, otwierający umysł, ale mimo poważnych naukowych teorii podany w niezwykle lekki, przystępny a nawet dowcipny sposób. Reszta tekstów jest do przeglądnięcia ale bez rewelacji.

Zofia Matyjaszek | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018