Traktat Machiavellego

Wydawnictwo: Albatros
The Machiavelli Covenant
978-83-7359-716-7
Damianos

Były policjant Nicholas Marten prowadzi prywatne dochodzenie w sprawie tragicznego zgonu swojej dawnej narzeczonej Caroline Parsons. Coś mi wstrzyknęli - mówiła krótko przed śmiercią. Mąż Caroline, prawnik zatrudniony w podkomisji Kongresu zajmującej się antyterroryzmem, zdobył informacje o nielegalnym programie produkcji broni biologicznej i zapłacił za to życiem. W zbrodnię mogą być zamieszani wysocy rangą funkcjonariusze amerykańskiej administracji. Trop prowadzi do Barcelony, gdzie Nicholas dowiaduje się o istnieniu tajnej organizacji sięgającej korzeniami XVI wieku. Swoją ideologię wywodzi ona od zaginionego dodatku do Księcia Machiavellego – słynnej księgi z 1513 roku, w której wyłożono podstawowe zasady zdobycia i utrzymania władzy. W międzyczasie do miasta przybywa prezydent USA Harris. Członkowie jego Gabinetu doradzają mu zamordowanie przywódców Francji i Niemiec i zastąpienie ich ludźmi uległymi wobec Ameryki. Jeśli nie przyjmie tej propozycji – sam zginie. Martens i Harris łączą siły, by powstrzymać spiskowców dążących kosztem milionów istnień ludzkich do przejęcia władzy nad światem...

dorcia2633 | 2016-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2016

Były policjant Nicholas Marten prowadzi prywatne dochodzenie w sprawie tragicznego zgonu swojej dawnej narzeczonej Carolinie Parsons. Coś mi wstrzyknęli - mówiła krótka przed śmiercią. Mąż Caroline, prawnik zatrudniony w podkomisji kongresu zajmującej się antyterroryzmem, zdobył informacje o nielegalnym programie produkcji broni biologicznej i zapłacił za to życiem. W zbrodnię mogą być zamieszani wysocy rangą funkcjonariusze amerykańskiej administracji. Trop prowadzi do Barcelony, gdzie Nicholas dowiaduje się o istnieniu tajnej organizacji sięgającej korzeniami XVI wieku. Swoją ideologię wywodzi ona od zaginionego dodatku do Księcia Machiavellego - słynnej księgi z 1513 roku, w której wyłożono podstawowe zasady zdobycia i utrzymania władzy. W międzyczasie do miasta przybywa prezydent USA Harris. Członkowie jego Gabinetu doradzają mu zamordowanie przywódców Francji i Niemiec i zastąpienie ich ludźmi uległymi wobec Ameryki. Jeśli nie przyjmie tej propozycji - sam zginie. Martens i...

Marduk | 2016-03-22

Dość dobra i ciekawa książka, w "klimatach" Roberta Ludluma, aczkolwiek nie ten poziom... Minusem jest to, że raczej wolno się rozkręca. Ale zawiedziony po lekturze nie byłem, i do innych książek Follsoma na pewno powrócę.

tajus | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

Allan Folsom to amerykański pisarz, scenarzysta i producent filmowy, którego dorobek telewizyjny nie jest jakoś szczególnie znany w Polsce, a z kolei dorobek literacki nie należy do ogromnych. Do tej pory wydał pięć powieści, z czego cztery zostały przetłumaczone na język polski. Folsom specjalizuje się w thrillerach i tematyce sensacyjnej.

"Traktat Machiavellego" to powieść o właśnie takiej tematyce, powstała w 2006 roku i jest kontynuacją, choć przede wszystkim ze względu na głównego bohatera, "Tożsamości" z 2004 roku. "Traktat Machiavellego" charakteryzuje się niesamowitym tempem akcji, skomplikowanymi intrygami i spiskami w kręgach najwyższych przywódców poszczególnych krajów świata.

Głównym bohaterem owej książki jest były policjant, Nicholas Marten. Z pracą w policji pożegnał się on jeszcze w powieści "Tożsamość". Dla ratowania życia swojego i swojej siostry musiał opuścić Stany Zjednoczone i schronić się w Anglii, zmieniając nazwisko i pracę. Tych, którzy nie czytali...

Magdalena | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Pierwsze, co robię, gdy biorę do ręki nową książkę, to przeczytanie jej krótkiego opisu i informacji o autorze na okładce. Tym razem też tak było. Allana Folsoma wcześniej nie znałam. Forsytha i Ludluma, do których jest on porównywany, też nie za bardzo. Miałam styczność jedynie z trzema książkami tego drugiego autora i uważam, że były średnie. Jednak "Traktat Machiavellego" pozytywnie mnie zaskoczył. Mógłby być jedynie trochę krótszy (o połowę?), bo pomimo króciutkich rozdziałów (za którymi przepadam!), strasznie mi się dłużyło. Przeczytanie jej zajęło mi niby tylko tydzień, ale pod koniec lektury musiałam wytężać pamięć, żeby przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło.

esperanza | 2012-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Książka wolniutko się rozkręca, bo przez dobre 150 stron nic się ciekawego nie dzieje, ale później jest zdecydowanie warta poświęconego czasu.
Dobra dla zachłannych oglądaczy kryminałów typu "Uprowadzona"

Omega30 | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Czytałem najpierw Dzień Spowiedzi tegoż autora,a ponieważ czytadło mi się spodobało, to sięgnąłem za kolejną Traktat. A że uwielbiam książki sensacyjne połączone z polityczną intrygą .....miałem nadzieję na dobrą lekturę. Niestety rozczarowanie dość spore. Intryga niby ok, ale akcja idzie strasznie wolno, za dużo opisów sytuacyjnych oraz dialogów pobocznych. Gdyby autor spiął całą przygodę na 200 stronach, książka byłaby rewelacyjna, a jest ciągnącym się gniotem.Nie warto.

Marcin | 2010-12-03

Trochę jakby wzorowana na Danie Brownie - tajna organizacja z przeszłości która tworzy spisek, to przypomina mi "Anioły i Demony" i iluminatów. Ogólnie dobra fabuła ale sama treść trochę jakby przydługa, myślę że sto stron mniej wyszło by jej na dobre.

Лука | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Cóż mogę napisać o tej książce jak nie to, iż jest przeciętna. To już trzecia z książek tego autora której dałem szanse; niestety jakoś nie mogę się w nie wgryźć.
Pomysł niezły przyznam, lecz w mojej opinii wszystko było w porządku do momentu rozmowy o "wiedźmach". Zupełnie nie wiem dlaczego akurat motyw zakonu, wiedźm, tajnych stowarzyszeń; czy naprawdę nie dało się pociągnąć samego wątku spisku pragnącego zmiany porządku świata...? To po prostu zepsuło trochę całokształt książki, która pomijając motyw zakonu mogła być całkiem niezła. Rozumiem, że autor próbował "nawinąć" coś z Browna, ale zdecydowanie mu nie wyszło. Jednakże zachęcam do przeczytania w chłodne zimowe wieczory i wyrobienia sobie swojej opinii.

Magdalena | 2012-02-13
Przeczytana: 2011 rok

W porównaniu do "Pojutrze" wypada słabo. Wyidealizowanie postaci prezydenta USA jest jak dla mnie przesadą, ale przeczytać można :).

Sylwunia | 2011-08-28
Przeczytana: 18 października 2010

Nie można się oderwać od czytania.