Śmierć trawy

Tłumaczenie: Danuta Górska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fantastyka - Przygoda". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Death of Grass
83-207-1353-6
chasis

Powieść prezentująca post-apokaliptyczną wizję, w której pewien wirus atakuje wszystkie odmiany trawy na świecie. Napisana w 1956 roku. John Cristopher to pseudonim, prawdziwe nazwisko autora to Samuel Youd.

byłem_fprefectem | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Świat się kończy. Świat w miarę spokojny, w miarę cywilizowany. Bez wojny, bez broni atomowych i chemicznych. Bez dżihadu i terrorystów. Bez nadprzyrodzonych czy też przybyłych z innej galaktyki istot (choć tu można by się spierać). Wszystko z powodu małej prawie martwej formy życia jaką jest wirus. Czy coś z tego umierającego świata da się uratować?

Łącznie i mącznie na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/03/na-gowie-kwietny-ma-wianek.html

Kira | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Nie spodziewałam się wiele, a jednak całkiem mnie wciągnęła.
Ciekawe tylko, czy "dzisiejsi mężczyźni" też poradziliby sobie w takiej sytuacji, nie ujmując nikomu, oczywiście.

Tyraf | 2015-02-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawe podejście do tematu apokalipsy. Bardzo ciekawie przedstawiono w pierwszej połowie książki rozwój wirusa zabijającego trawę oraz nastawienie różnych ludzi, których z początku ten problem nie dotyczył. Niestety druga połowa była już bardzo nierówna. Autor momentami bardzo realistycznie podchodził do tematu drogi oraz przywództwa grupie osób w obliczu zagłady świata, a momentami jakby za bardzo dawał się porwać wyobraźnię przy pisaniu tworząc mało realne sytuacje.
Jednego autorowi zarzucić nie mogę. Ani przez chwilę przy tej książce się nie nudziłem.

Doracy | 2015-11-29
Przeczytana: 1997 rok

Moim zdaniem jedna z bardziej niedocenionych książek. Apokaliptyczna wizja wcale możliwa do zaistnienia. Potęgowanie atmosfery grozy i eskalacja przemocy przedstawiona niezwykle realnie. Dylematy moralne i możliwość poczucia pierwotnych instynktów (przez posiadających wyobraźnię). To nie jest książka z cyklu: zabili go i uciekł, więc nie ma pościgów i strzelanin.
Bardzo polecam.

Pryncypaliusz | 2016-06-02

dobra :) przeczytana w czasach gimnazjalnych, jeszcze w momencie, gdy człowiek lubił takie klimaty... terminator itp...

Kaghilde | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Początkowo wciągająca, później schematyczna. Wygląda na wstęp do opowieści, chętnie przeczytałabym kontynuację, ale z większą ilością grozy, opisów spustoszenia i apokalipsy jaką siać może wirus. Dosyć mało katastrofy w tej "najlepszej powieści katastroficznej XX wieku" ;)

Łukasz Walicki | 2015-10-11
Przeczytana: 01 października 2015

Biorąc po uwagę, że książka nie jest "najmłodsza", to podejście do zagadnienia globalnej katastrofy jest naprawdę bardzo ciekawe. Niestety miałem wrażenie, że książka miała zadatki na co najmniej 3 razy tyle stron - autor tak jakby prześlizgnął się przez całą fabułę, przez co niektóre rozterki moralne i decyzje bohaterów wydawały mi się lekko niewiarygodne :) Tak czy inaczej, czas spędzony nad lekturą tej książki, na pewno nie będzie czasem straconym.

xoxo | 2012-06-28

książka faktycznie wciąga, ale nie należy moim zdaniem do najlepszych. Spodziewałam się jakiejś większej tragedii. Zbyt rozciągnięta, miejscami nie dzieje się zupełnie NIC, nie wspominając o powtarzających się motywach morderstw. Jednak bądź co bądź DO PRZECZYTANIA.

buraukkaforesee | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

"Najlepsza powieść katastroficzna dwudziestego wieku" - jak dla kogo, bo na pewno nie dla mnie. Więcej nie napiszę, nie chcę bowiem obrażać tej zapewne większości faworyzującej owo dzieło.

Marcin | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Uwielbiam klimaty postapokaliptyczne, więc książka na pewno spełniła swoje zadanie.
Przyjemnie się czyta, dosłownie kilka wieczorów i dochodzimy niestety do ostatniej kartki.