Ostatni pociąg do Stambułu

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Wydawnictwo: Albatros
Nefes Nefese
niebieska

Kameralna powieść obyczajowa jednej z najlepszych tureckich pisarek, wielokrotnie nagradzanej w rodzinnym kraju, pełna pasji opowieść o zderzeniu kultur, miłości, wojnie oraz niedostrzeganym zazwyczaj heroizmie. Lata '40 XX wieku, Stambuł. Miłość Selvy, córki Fazila Resata, człowieka pochodzącego z rodziny o długich dyplomatycznych tradycjach, nie ma szans zyskać aprobaty w oczach ojca. Jej...

Lata '40 XX wieku, Stambuł. Miłość Selvy, córki Fazila Resata, człowieka pochodzącego z rodziny o długich dyplomatycznych tradycjach, nie ma szans zyskać aprobaty w oczach ojca. Jej ukochany, Rafael, z pochodzenia jest Żydem. Rozdźwięk kulturowy i religijny zmusza nowożeńców do opuszczenia Turcji. Rafael i Selva wyjeżdżają do Francji. Ich życie w Paryżu okazuje się koszmarem - gdy wybucha II wojna światowa, młodzi małżonkowie muszą kryć się przed nazistami. Każdy kolejny dzień oznacza strach przed śmiercią lub zsyłką do obozu koncentracyjnego.

W tym samym czasie Turcja rozpaczliwie walczy o zachowanie statusu państwa nautralnego. Starsza siostra Selvy - Sabiha, zamężna z pracownikiem MSZ zaangażowanym w politykę kraju, stara się uporządkować swoje zawiłe życie. Wychowanie w tradycyjnej kulturze i ogromna wrażliwość utrudniają jej porozumienie z bliskimi. Pogłębiająca się depresja odsuwa kobietę od rodziny.

Przeplatając ze sobą dwa wątki - turecki i francuski, autorka ukazuje skomplikowaną sytuację ludzi w trakcie II wojny światowej i wspomina determinację tureckich dyplomatów, którzy lawirowali pomiędzy Niemcami, Rosją i Aliantami, by tylko zachować własną odrębność.

Gośka | 2016-03-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2016

Początki z tą książką nie były dla mnie łatwe i myślałam nawet o odłożeniu lektury. Jednak kilka pozytywnych recenzji sprawiło, że postanowiłam przemęczyć kilkanaście stron więcej. Na całe szczęście, bo książka okazała się bardzo ciekawa.
Przede wszystkim zaciekawił mnie temat. Rzadko można się zapoznać ze spojrzeniem na wydarzenia II wojny światowej poprzez pryzmat kraju neutralnego. Głównymi bohaterami powieści są członkowie rodziny tureckiej z długoletnią tradycją dyplomatyczną. Ojciec rodziny, Fazil Resat jest człowiekiem, który szczyci się swoją tolerancją i nowoczesnym podejściem do życia. Jego córki. Sabitha i Selva miały to szczęście, że mogły odebrać dobre wykształcenie i wieść życie podobne do życia europejskich kobiet. Sabitha poślubiła Macida, przystojnego tureckiego dyplomatę, który pracuje w ministerstwie spraw zagranicznych i jest bardzo zajętym człowiekiem. Jako doradca prezydenta musi sprawić, by Turcja nie została wmieszana w wojnę. Sabitha czuje się bardzo...

allison | 2012-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2012

Ciekawa, dopracowana warsztatowo powieść, której akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej na terenach neutralnej Turcji i okupowanej Francji. Jest też kilka retrospekcji przedwojennych, które pozwalają czytelnikowi poznać przeszłość bohaterów i motywy decyzji, które na zawsze zmieniły ich życie.

To przede wszystkim powieść o miłości, przyjaźni i wielkiej potrzebie wolności. Sporo miejsca autorka poświęciła problemowi tolerancji religijnej, której brak zaważył na losach głównych postaci. Dużo fragmentów dotyczy innych ważkich kwestii - niesienia pomocy potrzebującym, zdolności do poświęcenia, wierności ideałom, które nabierają nowego znaczenia w ekstremalnych warunkach.

Powieść czyta się szybko. Akcja nie dłuży się i nie jest przewidywalna, a podczas podróży tytułowym pociągiem i bohaterom, i czytelnikom towarzyszą duże emocje.

Polecam wszystkim, którzy lubią ciekawe obyczajowe powieści z wielką historią w tle.

Monia555 | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Na tureckich dziełach jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Zarówno filmy, jak i książki mogę zaliczyć do naprawdę dobrych (niektóre filmy podbiły moje serce już jakiś czas temu, w książkach jestem nowicjuszką).

Co tu dużo mówić, "Ostatni pociąg do Stambułu" to historia zarazem smutna, ale i pełna nadziei. To historia o wielu ludziach, rodzinach, parach, miłościach, przyjaciołach… o byciu dobrym, pomimo ogarniającego cały świat zła.

Historia skupia się wokół jednej rodziny, ale zdarzają się wątki innych osób, których los w mniejszy czy większy sposób się ze sobą łączy.

Cała historia została opowiedziana w ciepły, dość prawdziwy sposób. Wydarzenia zostały przedstawione z punktu widzenia zupełnie różnych osób (prostego ludu, emigrantów, wysokich urzędników). Pewne wątki można traktować z przymrużeniem oka, ale na pewno jest to powieść godna uwagi. Ze względu na wiele faktów historycznych, ale i niezwykłego talentu autorki, która ze złego tła snuje opowieści o przeciwstawnie dobrych...

MonicaAlice | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Mimo licznych kontekstów historycznych, politycznych i kulturowych raczej nie porywa, może poza końcowymi fragmentami, gdzie akcja w końcu przyśpiesza. Bohaterowie są bardzo papierowi i przede wszystkim uwspółcześnieni, dlatego umieszczenie fabuły w realiach historycznych momentami jest bardzo naciągane. Po opisie spodziewałam się czegoś ciekawszego, dlatego w zasadzie mnie rozczarowała.

Ayesha | 2012-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2012

Lubię takie książki. Pełne opisów sytuacji, zdarzeń, codziennych czynności. Lubię czytać przy jedzeniu - ta ksiązka się nadaje :)

Yasmine | 2011-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Książka bez większych rewelacji. Treść raczej monotonna, mało zwrotów akcji, bohaterowie też tacy jacyś płascy. I oczywiście łatwo przewidywalne zakończenie, którego można się domyślić po tytule powieści.

Paula | 2013-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2013