Irańska córka. Sekretne życie mojej matki

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
matka, córka, małżeństwo, tajemnica, Iran
Barbara

Czarująca i niezapomniana książka o tajemnicach, zdradzie i nierozerwalnej więzi matki z córką. Jasmin Darznik, urodzona w Iranie, ale wychowana i żyjąca od lat w Ameryce, w rodzinnych papierach natrafia na zdjęcie matki. Lili ma na nim kilkanaście lat, nosi ślubny welon, a u jej boku stoi mężczyzna, którego Jasmin nigdy wcześniej nie widziała. Z początku matka nie chce rozmawiać o...

Jasmin Darznik, urodzona w Iranie, ale wychowana i żyjąca od lat w Ameryce, w rodzinnych papierach natrafia na zdjęcie matki. Lili ma na nim kilkanaście lat, nosi ślubny welon, a u jej boku stoi mężczyzna, którego Jasmin nigdy wcześniej nie widziała. Z początku matka nie chce rozmawiać o fotografii, jednak kilka miesięcy później wysyła córce pierwszą z dziesięciu kaset, które wydobędą na światło dzienne bolesną, przez lata skrywaną historię jej rodziny w Iranie.

Przejmujące wspomnienia Darznik w niezwykle wyrazisty sposób pokazują życie irańskich kobiet. Po przeczytaniu tej książki będziecie inaczej patrzeć na Iran i Irańczyków. Błyskotliwy debiut.
Anita Amirrezvani, autorka „Krwi kwiatów”

Misternie skonstruowana, bolesna i szczera. „Dobra córka” w odważny i bezlitosny sposób zgłębia problemy wiary i rodziny, miłości i alienacji, potępienia i wybaczenia.
Gina B. Nahai, autorka „Kaspijskich marzeń”, „Niedzielnej ciszy” oraz „Księżyca i anioła”

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2012

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Iran oczami kobiet

Książka Jasmin przenosi czytelnika w magiczny świat Orientu, pełen niezwykłych opowieści, nieznanych barw, smaków i zapachów, zwyczajów tak bardzo różnych od naszych, europejskich, że aż niewiarygodnych. A przy tym jest tak ogromnie prawdziwa, prawdziwa aż do bólu... Nie jest bowiem fikcją literacką, ale historią, która wydarzyła się naprawdę i ukształtowała kilka pokoleń kobiet w jednej z irańskich rodzin.

Autorka jest córką Iranki i Niemca o polskim pochodzeniu i, chociaż urodziła się w Iranie, wychowana została w Stanach Zjednoczonych, dokąd uciekła jej rodzina. Ponieważ nie dogadywała się z matką - wierną muzułmańskim, surowym tradycjom i wolała być, jak sama pisze „amerykańską dziewczyną”, mieszkała daleko od rodziców. Dopiero po śmierci ojca, pomagając uporządkować mieszkanie przed przeprowadzką, odkryła matczyny sekret...Pomiędzy bibelotami odnalazła jej ślubne zdjęcie, na którym, ku ogromnemu zaskoczeniu, zobaczyła zupełnie obcego mężczyznę oraz matkę, wyglądającą na bardzo młodą, wręcz dziewczynkę… Mama nie chciała na ten temat rozmawiać, ale jakiś czas później całą historię nagrała na dziesięciu kasetach i wysłała Jasmin. Tak narodziła się ta książka.

„Irańska córka” opowiada historię trzech kobiet – Kobry, Lili i Jasmin, czyli babki, matki i córki – autorki książki. Pokazuje tym samym świat zupełnie inny od tego, który znamy. To świat, w którym kobiety są całkowicie zależne od mężczyzn, za których są wydawane jako bardzo młode dziewczęta, a nawet małe dziewczynki. Często nie mają wpływu na wybór małżonka, nie mogą go też opuścić, ponieważ to mężczyzna rozwodzi się z kobietą. A jeśli już to uczyni, rozwódka jako nieczysta i skalana musi wrócić do domu rodziców, stając się dla nich przyczyną wstydu. Kobra i Lili wyłamują się z tego schematu. Pierwsza z nich przez lata tuła się między domem rodziców i niewiernego męża, gotowa na każde poświęcenie dla córki Lili. Ta, wydana bardzo wcześnie za mężczyznę brutalnego i nieprzewidywalnego, postanawia się od niego uwolnić i wyjechać z kraju. Rozpoczyna nowe życie, po starym zostaje jej zdjęcie, które wiele lat później odnajdzie jej córka. Ale czy tylko?..

Książka Jasmin Darznik wyłamuje się z wszelkich schematów i stereotypów, w które popada zdecydowana większość publikacji o Wschodzie i kulturze islamu. Ukazuje całą panoramę ludzkich postaw i zachowań – poznajemy kobiety wierne tradycji, poddane mężczyznom, cierpiące, przerażone, ale i silne, zdeterminowane i gotowe na poświęcenia, jak główne bohaterki. Są mężczyźni okrutni i nieczuli, niewierni, pijacy i jednocześnie dobrzy, troszczący się o swoje żony i córki. Czasem robią to w tajemnicy, by nie razić społeczeństwa przyzwyczajonego do innych norm...

Podczas lektury możemy też obserwować jak wszelkie normy zmieniały się przez lata i jak owe zmiany były przyjmowane. Sama rewolucja dotycząca ubioru, zwłaszcza strojów kobiet, jest doprawdy fascynująca! Choć europejskim czytelnikom wydaje się szokujące, że zabraniano kobietom opuszczania domów bez zasłoniętej twarzy, kiedy nakaz ten zniesiono, to one same były najbardziej oburzone! Co więcej, nawet kiedy zakazano zasłaniania twarzy, i tak robiły to tak często, jak tylko mogły. Podobnie szanowano zwyczaje i tradycje irańskie na emigracji, którą wielu wybierało z powodu sytuacji politycznej kraju.

Wiele można pisać o tej książce, ale każde kolejne zdanie będzie jej pochwałą. Uważam, że jest to lektura, po którą warto sięgnąć z kilku powodów. Poza niezwykłą historią, którą opowiada, bohaterskimi kobietami, które opisuje i stereotypami, które łamie, warto zwrócić uwagę na szczegóły – opisy tradycji. To właśnie one są tym, co absolutnie mnie urzekło w „Irańskiej córce”. A znajdują się tutaj opisy życia codziennego, zalotów, zaręczyn, ceremonii zaślubin i nocy poślubnej, pogrzebu... Wszystko jest tak odmienne od naszej codzienności, wręcz magiczne, że trzeba to poznać. Dlatego książkę polecam każdemu, bez wyjątku.

Katarzyna Marondel

Eleckra | 2019-05-15
Przeczytana: 13 maja 2019

Dla dzieci ich rodzice nastali na świecie wraz z ich urodzeniem. Dziecku do głowy nie przyjdzie, że te wszystkie sprawy, którymi ono się ekscytuje, mogą być im znane z własnego doświadczenia, że rodzic naprawdę mógł przeżyć dużo więcej niż im wydaje się to możliwe. A rodzice zwykle nie śpieszą się z opowiadaniem co ciekawszych doświadczeń. W tej książce spotykamy się właśnie z taką historią: pani Darznik powoli odkrywa skomplikowane i niezwykłe życie swojej matki, już jako dojrzała kobieta.

Przestawia nam życie trzech kolejnych kobiet ze swojej rodziny: swojej babki, matki i w końcu swoje własne. Ani matka, ani babka nie cieszyły się prostym i przyjemnym życiem: wydane za mąż bez pytania o opinię, bite przez mężów, zdradzane, pozbawiane prawa do kontaktu z własnymi dziećmi. Daje nam to wgląd w funkcjonowanie islamu na średnim szczeblu drabiny społecznej- o tradycji, która kreuje codzienność. Dostajemy tu też historię będącą odwróceniem najpopularniejszych teraz opowieści ze...

Goszarda | 2019-05-08
Przeczytana: 06 maja 2019

I kolejna historia o życiu kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Dla mnie MASAKRA!

POLECAM!!!

Madi | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Przepiękna saga o silnych irańskich kobietach.
Jak zapewne wszyscy wiedzą życie muzułmańskich kobiet nie należy do najłatwiejszych,a ta właśnie powieść uświadamia nam jak trudno jest im żyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn i walczyć z przeciwnościami losu.
Poznajemy tu losy trzech sinych kobiet,które własną pracą ,nauką i determinacją stworzyły lepszy świat dla siebie i swoich bliskich.
Książka jest bardzo ciekawie napisana,aż czuć atmosferę Teheranu i cudowny zapach gotowanych potraw .

Lilith59 | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Bardzo dobrze napisana, oderwać się nie można. Fabułę ciężko ocenić, bo przecież to jest życie. Jest to historia kobiet, a jak już pewnie się domyślacie, trudne są ich losy w świecie, a kobieta jak to kobieta zazwyczaj ma ogromną siłę by wyciągnąć rodziną na prostą i prostszą i bywa, że koszty są ogromne.

Yasmine | 2016-02-28
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Kolejna książka arabska w mojej biblioteczce. Ta jednak całkiem inna opowieść. Tym razem nie Europejka zakochuje się w Arabie, lecz odwrotnie - pewien niemiecki student w arabskiej studentce pochodzącej z Iranu. Barwna historia, powikłane losy bohaterów, którzy na końcu lądują w USA, ich "ziemi obiecanej", porywa czytelnika od pierwszego rozdziału.

KokodeJaneiro | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

świetnie to się czyta. Opowieść typowa dla tych o arabskich kobietach. Jednak ta nie przesadza z opisem strasznego życia, na co nie każdy ma nerwy i emocje. Dobrze napisana. Jednym tchem. Lubię to.

Agifra | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Po przeczytaniu opinii innych czytelników na temat "Irańskiej córki", że zmieni się moje nastawienie do kobiet z tamtej części globu - ostro wzięłam się do czytania. Ale niestety; inna mentalność, odmienna kultura oraz podejście do życia potwierdziło moje stanowisko, że to naprawdę dziwny kraj... i zdania nie zmienię...

wiosenka27 | 2015-01-18

Niesamowite losy irańskiej kobiety, Bardzo duża dawka informacji na temat muzułmańskiej kultury.

Cysia | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Wielopokoleniowa opowieść pachnąca wodą różaną i szafranem. Subtelna do bólu. Iran, którego już nie ma.
Zachwycająca.

Edith | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Próbowałam zastosować terapię odwykową ale co z tego skoro znowu wracam do tych samych (islamskich) tematów...
Ta pozycja mnie pochłonęła. Nie musiałaby mi się tak bardzo podobać gdyby nie osobiste odczucia. W postaci Lili widziałam moją własną matkę i chociaż historia mojej rodziny nie była aż tak zagmatwana to właśnie relacje Córki z Lili były dla mnie najważniejsze (chociaż tak na prawdę zrozumiałam to dopiero na koniec).
Uwierzyłam że książka została oparta na faktach (a jeżeli nie została to wielki plus dla autora za autentyczność tej historii) a to najbardziej sobie cenię. W życiu islamskich kobiet nie ma miejsca na fikcję literacką.