Napisane na moim czole

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
The Writing of My Forehead
ola161

Zachwycający debiut literacki o trzech pokoleniach muzułmańskiej rodziny podzielonej przez kłamstwa, sekrety i różnice kulturowe. Powieść niezwykle wysoko oceniona przez krytyków i czytelników. Urodzona i wychowana w Ameryce w rodzinie o hindusko-pakistańskich korzeniach Saira Kader od najmłodszych lat buntuje się przeciwko nakazom i zakazom tradycji, narzucanym przez nadopiekuńczych, bardzo...

Urodzona i wychowana w Ameryce w rodzinie o hindusko-pakistańskich korzeniach Saira Kader od najmłodszych lat buntuje się przeciwko nakazom i zakazom tradycji, narzucanym przez nadopiekuńczych, bardzo konserwatywnych rodziców. Inaczej niż jej siostra Amina, posłuszna córka postępująca zgodnie z muzułmańskim zwyczajem. Przykładem staje się dla niej siostra babki, jedna z pierwszych muzułmanek, które zdobyły wykształcenie - niezależna, niezamężna, łamiąca konwencje nauczycielka. Podczas jednej z wizyt rodzinnych w Pakistanie dowiaduje się prawdy o dziadku, rzekomo zmarłym, w rzeczywistości żyjącym w Londynie z drugą żoną i dziećmi. Kolejne kłamstwa i tajemnice stopniowo wychodzą na jaw, jak ta o innym dziadku, bliskim współpracowniku Gandhiego. Saira postanawia kontynuować jego dzieło i zaangażować się w walkę z niesprawiedliwością. Po ukończeniu studiów zostaje dziennikarką, pisze reportaże demaskujące przemoc i prześladowania w różnych miejscach naszego globu. Wraz z zamachami terrorystycznymi z 11 września nadchodzi tragedia rodzinna, której nie sposób było przewidzieć. Młoda kobieta staje przed najważniejszą decyzją swojego życia...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

źródło okładki: empik.com

natkuss | 2015-12-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Poruszająca opowieść o trzech pokoleniach Pakistańskiej rodziny, rozsianej po całym świecie. Początek (jakieś 3 pierwsze rozdziały) czytało mi się bardzo opornie- już prawie się zniechęciłam. Jednak dalszą część pochłonęłam w szybkim tempie. Wraz z wiekiem głównej bohaterki cała historia nabiera prędkości. Dla mnie jest to zupełnie inny świat- rzeczy, które dla nas są normalnością w ich świecie stanowią problem. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda życie w Muzułmańskim kraju to polecam :)

allison | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 15 maja 2012

Dokonała powieść o zderzeniu i różnicach kultur Wschodu i Zachodu oraz o bolesnych konsekwencjach przeciwstawiania się obwarowanej licznymi zakazami obyczajowości islamskiej.

Akcja książki toczy się w różnych miejscach (w USA, Anglii, Pakistanie...). Bez względu na to, gdzie rozgrywają się wydarzenia, bohaterowie są poddawani ciężkim próbom. Muszą wybierać między rodzinnymi tradycjami zakorzenionymi w kulturze wschodniej, a nowoczesnymi ideami amerykańskimi i europejskimi. Pogodzenie tych dwóch światów wydaje się niemożliwe, jednak są w powieści postacie, które starają się to zrobić.

Tak właśnie postępuje główna bohaterka, dla której wzorcem jest postępowa siostra babki. Łamie konwenanse, ale wymaga to do niej wiele odwagi, samozaparcia, konsekwencji oraz trudnych wyborów.
Rodzinnym buntownikiem okazuje się również jej kuzyn. Wszyscy muszą zapłacić za swoje decyzje napiętnowaniem, a nawet odrzuceniem.

Autorka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, który ze światów jest...

izabela81 | 2013-12-31
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Główna bohaterka powieści to Saira Kader, która urodziła się i wychowała w Ameryce w rygorystycznej rodzinie o korzeniach hindusko-pakistańskiej. Od zawsze była świadkiem stykania się dwóch kultur. Dziewczyna jest buntowniczką, wszystko neguje, czuje mocno, że nie pasuje do swojej rodziny. Jest osobą ciekawą świata, co pociąga za sobą niechęć do wszelkich nakazów narzucanych jej przez rodzinę i tradycję. Razem ze swoją siostrą wychowywane są zgodnie z muzułmańskimi tradycjami, które wymagają od nich posłuszeństwa i pokory wobec historii oraz rodziców, przejawiających nadopiekuńczość względem swoich córek. Dziewczyny zdecydowanie się od siebie różnią. Amina podporządkowuje się muzułmańskim zwyczajom, Saira wręcz przeciwnie - pragnie zachować niezależność. Wzorem staje się dla niej siostra babki, która jako pierwsza z muzułmanek zdobyła wykształcenie zostając niezamężną, wyzwoloną, tworzącą nowe normy zachowań nauczycielką. Pewnego dnia, przebywając z rodziną w Pakistanie na jaw...

Monika | 2015-08-14
Przeczytana: 24 lipca 2015

Moje drugie spotkanie z Autorką. Drugie nieudane spotkanie, niestety.
Zupełnie nie odpowiada mi Jej sposób pisania i przelewania na papier emocji.

Książka wciągnęła mnie niemal od samego początku. Im dalej brnęłam przez lekturę, tym robiło się coraz ciekawiej, głównie z powodu odkrywania przez główną bohaterkę coraz to nowych rodzinnych sekretów.
Saira należy do muzułmańskiej rodziny o indyjsko-pakistańskich korzeniach. Jej starsza siostra jest tradycyjną dziewczyną, przestrzegającą zasad kulturowych. Natomiast dla Sairy wzorem stała się jej cioteczna babka, jedna z pierwszych wykształconych pakistańskich kobiet, która nigdy nie wyszła za mąż. Główna bohaterka postanawia żyć po swojemu, wbrew oczekiwaniom rodziców i reszty rodziny.
Nie jest to typowa historia o muzułmańskiej kobiecie, bitej i przesladowanej przez rodzinę za nieprzestrzeganie zasad.
Przyjemnie się czytało, chociaż tytuł i okładka same w sobie nie wzbudziły we mnie jakoś specjalnie ciekawości i gdyby nie opis, pewnie bym się tą książką nawet nie zainteresowała.

Agussiek | 2011-01-05
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Nafisa Haji napisała ciekawe czytadło o losach wielopokoleniowej indyjsko-pakistańskiej rodziny rozsianej na całym świecie, które poznajemy z perspektywy młodej kobiety. Saira, bo tak ma ona na imię, urodziła się w Ameryce i dorastała w pełni korzystając z wolności życia w tym kraju. Jednocześnie na jej wychowanie olbrzymi wpływ miały tradycje i obyczaje muzułmańskie. W trakcie dorastania dziewczyna odkrywa kilka rodzinnych tajemnic i uświadamia sobie, jak skomplikowane i niejednoznaczne potrafią być ludzkie losy. U progu dorosłości musi wybrać drogę, którą będzie podążać. Wybrać między wolnością i niezależnością, a tradycyjnym losem młodej kobiety: małżeństwem zaaranżowanym przez rodzinę.

Powieść czyta się łatwo i szybko. Nie ma w niej głębi i ambitnych treści, ale jest porządny warsztat oraz sporo informacji na temat muzułmańskich zwyczajów oraz życia i zależności w ogromnej kochającej się rodzinie. Pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie, którego się nie spodziewałam.

Więcej...

Ana17 | 2011-01-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W Stanach Zjednoczonych mieszka pewien pakistańczyk. Nadim Kader, wraz z żoną Śabaną i dwiema córkami: Straszą Aminą i młodszą Sairą. Pwenego dnia młodsza panna Kader słyszy rozmowę swej matki i ciotki. Rozmowa ta dotyczy ślubu siostrzenicy Śabany , który ma się odbyc w Pakistanie. Śabana odmawia przyjazdu na wesele, ponieważ mają byc na nim "goście z zagranicy". Jednak obiecuje swej siostrze, że na weselu pojawią się Saira z Aminą. Podekscytowana Saira biegnie aby przekazac tę nowinę siostrze. Amina nie podziela entuzjamu siostry i odmiawia wyjazdu. Mimo to Saira jedzie na wesele swej kuzynki. Podczas pobytu w Pakistanie odkrywa, dlaczego matka nie chciała przyjechac na ślub. Jej ojciec a dziadek Sairy zostwaił jej babkę i związał się z pewną Angielką. Wszystkie jego córki - oprócz Śabany, akcpetują nową żonę ich ojca,dlatego Belle zostaje zaproszona na wesele Zehry.Po weselu w Pakistanie Saira odwiedza brata swego ojca i podczas tej wizyty odkrywa tajemnice. Dowiaduje się że jej...

Evita | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Okładka mnie zmyliła,myślałam,że to historia rodem z Bollywood,chociaż jest opisane wesele,na którym chyba tańczą coś takiego.Sięgnęłam po książkę zachęcona recenzją Khaleda Hosseini("Chłopiec z latawcem").Nie przekonije mnie ta historia.Opowiada o losach dwóch sióstr,jednej pięknej,przyjmującej zakazy i nakazy swojej religii i drugiej siostry,tej"brzydszej" która buntuje się przeciw kulturowym nakazom i tradycji.Poznajemy losy dziadków i babc Aminy i Sairy,na jaw wychodzą ukryte rodzinne tajemnice.Trudno mi jednoznacznie oceni tę książkę,mnie nie zachwyciła,ale może się podobac.

emii13 | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Sięgnęłam po nią pchnięta ciekawością i potrzebą poznania kultury, do której mam bardzo dużą niechęć. Chciałam sobie pewne rzeczy ułożyć, wytłumaczyć, wyobrazić sobie. Dla mnie była to świetna przygoda. Mam czego chciałam. Obyczajowa książka, w której znalazłam to, czego szukałam. Wciąga, nie daje odpocząć i rozmiękcza zakończeniem. Polecam.

Dorka | 2015-08-24
Przeczytana: 20 listopada 2015

Książka o muzułmankach, ale inna niż te, do których przyzwyczaił nas rynek wydawniczy. Nie ma tu przemocy, poniżania kobiet, za to jest tradycja i zasady, które obowiązujące także dla kobiet mieszkających na zachodzie.
Książka jest czasami (niestety) trochę nużąca, ale mimo to godna polecenia