Raz w roku w Skiroławkach

Pojezierze
1990-01-01
1983-01-01
83-7002-416-5
literatura współczesna literatura polska XX wiek powieść obyczajowa nienacki raz w roku w skiroławkach skiroławki mazury

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Świetna, rewelacyjna książka. Uwielbiam takie klimaty

Świetna, rewelacyjna książka. Uwielbiam takie klimaty

Kolejna świetna książka genialnego pisarza.

Kolejna świetna książka genialnego pisarza.

Autor jest chorym zboczeńcem. Gwałty i mordy 13letnich dziewczynek: "przed zaśnięciem, jak przez mgłę, widzieć rozbierającą się do naga trzynastoletnią dziewczynkę (...) Zaszedł ją bezszelestnie od tyłu, od razu chwycił za gardło, obalił na ziemię i zadusił. Potem zaciągnął w głąb krzaków, obejrzał dokładnie jej małe piersi (...) Być może jeszcze w tym momencie odrobinę oddychała, co tak go podnieciło i zarazem rozgniewało, że kolanami zaczął ugniatać jej żebra" CHORY CHORY CZŁOWIEK

Ta książka to arcydzieło stworzone przez świetnego pisarza.

Ta książka to arcydzieło stworzone przez świetnego pisarza.

Doskonała książka, obraz wsi polskiej, troszkę w krzywym zwierciadle ale z humorem, czyta się jednym tchem.
Dobrą opinię napisał czytelnik o ksywie Aguirre - warto przeczytać.

Dobrą opinię napisał czytelnik o ksywie Aguirre - warto przeczytać.

Książka absolutnie genialna; na taką moją opinię (wśród co najmniej 1000 przeczytanych powieści) zasłużyła jeszcze tylko jedna pozycja: "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Wzorowo prowadzona fabuła. Wszystkie postacie są żywe, barwne, niebanalne i jakże różne! Szereg wątków pobocznych został mistrzowsko wpleciony w całość. Nieznane epizody z czasów osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych dają czytelnikowi odczuć, jak mało o tym czasie i tamtejszych warunkach wiemy. Zdemaskowanie trendów oficjalnej narracji społecznej, która w istocie nabija kabzę jej autorom, ale szkodzi jej przedmiotom. Wątek kryminalny godzien największych nagród. Mnóstwo mocnego, naturalistycznie przedstawionego erotyzmu na każdym planie. I wtedy, gdy czytelnik już jest przekonany (zupełnie słusznie i zgodnie z treścią opowieści), że to Eros rządzi ludźmi i światem, następuje zakończenie wywracające wszystko do góry nogami, ale jakże spójne! Czytelnik puka się w głowę i mówi: "Oczywiście! Tak musiało być! Jak mogłem tego nie spostrzec! Przecież to było jasne od początku". Tak wygląda najlepsze zakończenie w wykonaniu Mistrza Nienackiego. Jeśli jeszcze ktoś nie czytał "Raz w roku w Skiroławkach", gorąco zachęcam.

Beznadzieja, szkoda że autor Pana Samochodzika, popełnił to "dzieło"

Beznadzieja, szkoda że autor Pana Samochodzika, popełnił to "dzieło"

Genialna książka filozoficzna,mazurska wieś i życie tam to tylko pozory,fragmenty niesamowite.Jedna z tych co potrafią zmienić człowieka

Jak powiedział jeden z moich nauczycieli z ogólniaka na temat polskiego kina lat 80-tych – wiadomo że chodzi się tylko na dwa typy rodzimych filmów – polityczne (Wajda i „półkownicy”) lub na gołą d…
Może z książkami aż tak źle nie było, ale odpowiednikiem drugiego typu dzieł była chyba pierwsza głośna powieść dla dorosłych autora cyklu o Panu Samochodziku.
Jak to bywa z nastoletnimi chłopakami na pograniczu podstawówki i szkoły średniej był to i dla nas atut. I chociaż wówczas w tym zakresie przeżyliśmy jednak rozczarowanie, to absolutnie nie żałowałem przeczytania tej pozycji. Nieatrakcyjność „momentów” w pełni wynagrodziły inne zalety, których trudno było oczekiwać.
W pierwszej kolejności opis realiów mazurskiej wsi, gdzie oprócz tradycyjnej polskiej wiejskiej ludności napływowej mieszkali jeszcze starzy Mazurzy, a nawet ukraińscy przesiedleńcy. Temat w ogóle rzadki w naszej literaturze.
Drugie zaskoczenie to wątek kryminalny (czy kryminalno-erotyczny), rozwiązany wcale nie przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. I to w sposób godny Sherlocka Holmesa.
Ale największy atut to ironiczno-sarkastyczny humor powieści. Obśmiane są tradycyjne ludzkie przywary, na szczęście głównie lokalnych elit tudzież celebrytów na mazurskich „wywczasach” (np. pisarz i jego żona).
Nie wiem, czy wspomniane zalety były zamierzone przez autora jako pierwszoplanowe, czy raczej nie (sądząc po jego „prapiastowskiej trylogii” napisanej parę lat później – zdecydowanie nie), ale na pewno wyszły mu znakomicie. Ale lepszy rydz, niż nic.

Jak to bywa z...

1974

Soczyście, i zdecydowanie książka nie dla dzieci i młodzieży...
Nienacki potrafił pisał nie tylko o pościgach 😉

Soczyście, i zdecydowanie książka nie dla dzieci i młodzieży...
Nienacki potrafił pisał nie tylko o pościgach 😉