Jutro znów pójdę w świat

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
831007543X
konjix

anaso | 2016-06-27

Ewa Maria Letki ponownie porusza trudne sprawy najmłodszych. W czasach gdy wydawano jej książki, o wielu problemach dzieci nie mówiło się otwarcie (rozwody, kalectwo). Tutaj przedstawiona jest historia niepełnosprawnego chłopca. Ograniczenia ruchowe separują go nieco od rówieśników. Bohater ucieka w świat fantazji. Książka niesie wg mnie ważne przesłanie. Czasem warto dać innym szansę, a siebie nie skazywać na porażkę z góry. Uważam jednak, że to najsłabsza do tej pory książka tej autorki jaką czytałam. Bardzo ogólnikowa, pobieżna. Jakby pisana w pośpiechu. Ale to moje odczucia. Inni mają prawo odebrać ją inaczej :)

Yumeka | 2012-06-22
Przeczytana: 2009 rok

Krzyś jest niepełnosprawny - porusza się o kuli. Jest też samotny, bo nie zdobywa przyjaciół przez brak możliwości uczestniczenia w typowo chłopięcych zabawach - np. gra w nogę.
Ale chłopak nie jest głupi. I ma bardzo rozwiniętą wyobraźnię, co objawia się podczas jego "podróży" po znaczkach pocztowych (spisywanych w zeszytach, by móc do nich wracać), które dostał od ojca. Czy to wystarczy, by zjednał sobie kolegów w swoim wieku? A może już zawsze będzie skazany na towarzystwo samych dorosłych?

To niezwykle ciepła historia, która młodszych powinna nauczyć, że niepełnosprawny to też człowiek, który myśli (a myśli nawet więcej niż przeciętna osoba) i czuje, a starszych czytelników przynajmniej natchnie pozytywną energią.
Świetna lekcja takiej prostej, codziennej przyjaźni. I choć są pewne rozczarowania (np. fan piłki nożnej wyśmiewa "podróże") to nikt na nikogo się śmiertelnie nie obraża, nikt nie jest zawistny, a tekst "Nie można się obrażać na kogoś, kto nie obraża się na tych,...

Jean-Louise | 2013-10-25

Ciekawa, podoba mi się bardziej pierwsza część, ta o niepełnosprawnym chłopcu.

Książkoholiczka | 2012-01-14

To jest książka z przesłaniem.

Filemona | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa