Kim

Okładka książki Kim Rudyard Kipling
Okładka książki Kim
Rudyard Kipling Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2013-01-01
Józef Birkenmajer
Kipling Nagroda Nobla
Inne

Okładka książki Był sobie koń George Bird Grinnell, Rudyard Kipling, Eugeniusz Małaczewski, William Murray, Mirosław Rościszewski, Ernest Thompson Seton, Lew Tołstoj
Był sobie koń George Bird Grinnel...
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...

Autor najbardziej znany z wielokrotnie ekranizowanej powieści "Księga Dżungli", powieści nie czytałem, ale czeka na półce na przeczytanie, w kolekcji " Biblioteka Przygody"
Przygody chłopca, wychowanka ulicy, który wraz z tybetańskim mnichem wędruje przez kolonialne Indie, przeżywa wiele przygód. Wraz z nim poznajemy zwyczaje mieszkańców, jesteśmy świadkami spisku, oraz nasz bohater jest zmuszony przez misjonarzy do nauki w szkole, by w przyszłości zostać wojskowym.
Książka ma specyficzny język, nie da się jej czytać szybko, ale warta jest przeczytania.

Przyjaciel Całego Świata poznał las, wraz z jego drzewami i owocami polubił mango, figę leśną i drzewo varinga, wyławiał słodkie korzenie lotosu z zielonych leśnych sadzawek, w dni świąteczne nosił wieniec z czerwonych kwiatów leśnego płomienia, uczył się od zwierząt w głuszy ostrożności, unikania tygrysa, przyjaźni z mądrym mungo i wesołym jeżem, a przeczekiwania pory deszczowej w mrocznym szałasie

Ta książka to mistyczna wędrówka po dziewiętnastowiecznych Indiach.

Ta książka to także całkiem niezła powieść szpiegowska.

Fabuła jest dość gęsta i powolna, ale mimo wszystko warto dotrwać do końca.

Ta książka to mistyczna wędrówka po dziewiętnastowiecznych Indiach.

Ta książka to także całkiem niezła powieść szpiegowska.

Fabuła jest dość gęsta i powolna, ale mimo wszystko warto dotrwać do końca.

Cudowna, przygodowa książka. To literatura bardziej młodzieżowa, ale jak wspaniale się bawiłam czytając ją. Świetna, wartka akcja i przygody chłopca no po prostu wciągnęły mnie całkowicie.

Kim jest Kim? Jest to książka podróżnicza awanturnicza ,troszkę młodzieżowa, historyczna i co dość ważne szpiegowska . Autor w bardzo ładnie literacko ( można lubić lub nie Kiplinga ale literacko to wybitna postać) ukazał dzieje irlandzkiego chłopca z rejonów dzisiejszego Pakistanu wtedy Indie i lamy Tybetańskiego w epoce Gorąco polecam.

To w końcu kim jest Kim? Na pewno człowiekiem z pogranicza kultur, stylów życia i religii (a tacy są najciekawsi!). Drobne ziarenko w bezkresnym oceanie Wielkich Indii - urodzony jako biały chrześcijanin, wychowany na hinduskiej ulicy w kręgu hinduistycznej religii, zaprzyjaźniony gorąco z muzułmaninem i bezgranicznie oddany buddyjskiemu Lamie… Dzieciak dzielny, odważny, mądry, sprytny, po swojemu uczciwy i zacny, po prostu Przyjaciel Całego Świata - wymarzony bohater łotrzykowskiego romansu, a może i pierwowzór agenta 007. Uroczo staroświecka jest ta indyjska opowieść, pisana ręką białego sahiba. Pewnie dziś przepisano by ją w zupełnie inny sposób, z akcentem na nędzę, brud, nierówności społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem ‘brzemienia białego człowieka”. Ale lepiej nie przepisywać - szkoda by było, bo Kipling to wspaniały poeta i nieodrodny syn swoich czasów i swej olbrzymiej niegdyś ojczyzny.

Pierwsza ksiazka Kiplinga ktora przeczytalem i nie zawiodlem sie. W ogole jestem w szoku ze to kiedys byla literatura mlodziezowa patrzac na to co teraz jest w top 10 empiku.

Kim to obowiazkowa pozycja na drodze duchowego rozwoju ktory nie moze byc zamkniety na jedna tylko religie. Jelsi ktos interesuje sie filozofia, teologia lub antropologia to znajdzie w tej opowiesci wiele madrosci nie tylko buddyjskich.

Mam tylko jeden ulubiony wiersz ktory napisal Kipling. Cytowal go bohater sredniego serialu kryminalnego ale zrobil na mnie wielke wrazenie. Po tym wierszu trafilem na ksiazke.

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you....

Wyzwanie LC czerwiec 2023. Rozczarowanie. Jest to odpowiedź na brytyjską fascynację kolonialną historią.
Indie, przesądy, religie, szpiedzy, brytyjski wywiad, podróż, pielgrzymka, przygodówka, drobne oszustwa, naciągactwa (jak te o których opowiadają współcześni turyści),medytacje, filozofowanie. Taki misz-masz, kompletnie nie załapałam klimatu, ani zanurzenia w egzotyce, ani fascynacji przygodami, ani mądrości i uduchowienia wschodu, zdecydowanie przedobrzone w rezultacie się męczyłam.

Tytułowy bohater, Kim, to irlandzki chłopak, który pewnego dnia spotyka Lamę, buddyjskiego kapłana. Lama szuka rzeki, która obmywa człowieka z wszystkich grzechów i w celu jej odnalezienia kapłan przemierza Indie. Kim dołącza do niego, jako jego chela i odtąd wędrują razem. W międzyczasie Kim zostaje zwerbowany przez siatkę szpiegowską, stopniowo uczy się zawodu szpiega.
Powieść bardzo ciekawa. Kim żyje na pograniczu dwóch kultur i zderzenie tych kultur w epoce kolonializmu jest interesujące z historycznego i kulturowego punktu widzenia. W kolonizowanych Indiach zderzają się że sobą cztery wielkie religie: katolicyzm, buddyzm, islam i protestantyzm. Ważnym elementem książki jest również rywalizacja między Imperium Brytyjskim a Imperium Rosyjskim o wpływy na Bliskim Wschodzie.
Powieść daje wiele do myślenia, chociaż odnośnie filozofii w niej zawartej, to mam mieszane uczucia. Nie ze wszystkim się zgadzam, mam obiekcje, mimo to polecam tę powieść młodszym i starszym czytelnikom, gdyż na pewno jest warta przeczytania.

Także literatura motywacja.

Także literatura motywacja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Nobliści
  • Indie