Apte. Niedokończona powieść

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Non Fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
978-83-62574-00-1

Publikacja składa się z faksymilowej reprodukcji zeszytu Aptego oraz książki „Apte. Niedokończona powieść” autorstwa Marcina Kowalskiego i Piotra Głuchowskiego – specjalistów w zakresie śledztwa historycznego. Reporterzy „Dużego Formatu” w chwili rozpoczęcia pracy nad „Niepokojem” znali jedynie nazwisko jego autora zanotowane na okładce zeszytu. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić jego pochodzenie, dotrzeć do nielicznych dokumentów poświadczających jego losy, jego ówczesnych znajomych, odtworzyć atmosferę salonów dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie, początku drugiej wojny światowej we Lwowie, getta w Wieliczce, a w końcu obozu koncentracyjnego w Stalowej Woli. Ze względu na skąpe informacje książka przybiera na przemian formę narracji historycznej i powieści.

bromba | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wiarygodna rekonstrukcja wypadków, przejmująca opowieść; strasznie szkoda, że tylu wybitnych młodych = w tym bohater, Ryszard Apte - nie dożyło dorosłości...

marquez | 2011-01-15
Przeczytana: 23 listopada 2010

Apte. Czy spóźniona opowieść?
Najpierw były rysunki. Zapis przeżycia, które trudno zwerbalizować, a i zwizualizować niełatwo. Świat przesunięty w którąkolwiek ze stron na tarczy jednego z zegarów Dalego. Ludzie i sny, koszmary i marzenia. Św. Sebastian i komisja wojskowa. Sąd byle jak ostateczny. Olbrzymie głowy, a każda z nich niesie ciężar rzeczywistości przekraczający ludzką miarę. Takiej, co to w głowie się nie mieści. Nawet dużej.
Kreska wytrawna. Wrażliwość estetyczna bezsprzeczna. Autor nieledwie zaznany: Ryszard Apte. Rysunki są spóźnionym świadectwem czasu pożogi, Szoah, holokaustu, dni prawie ostatecznych. Wszystkie te określenia, metafory dawno się już zużyły. Pytanie, czy książka o Ryszardzie Aptem, która towarzyszy faksymilowemu wydaniu jego rysunków zeszytowych odświeża język holokaustowego dyskursu. Czy nie jest przypadkiem tak, że wszelkie kanały, którymi takie książki napierały na literacki krwioobieg zostały już wyekploatowane i dziś nie niosą? Czy autorzy...

Slawek5811 | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

przeczytałem dwie pierwsze części przygód red. Pruskiego i niezwłocznie sięgnąłem po kolejną cześć. Kolejny raz sie nie zawiodłem. Wartka akcja, niespodziewane zwroty, trzymająca w napięciu fabuła - czyli przepis na świetną książkę na długie zimowe wieczory:-). Pan Głuchowski świetnie dawkuje napięcie i oddaje atmosferę. Potrafi wciągnąć czytelnika w akcję w której można odnaleźć odniesienia do aktualnej sytuacji i czasem bardzo kąśliwe i inteligentne komentarze:-)
Czekam z niecierpliwością na kolejne części

inczyk | 2011-10-08
Przeczytana: 25 września 2011

Bardzo ciekawa książka, dzięki niej można się przenieść w zapomniany świat Żydów, który jednocześnie jest magiczny, fascynujący i bardzo tragiczny. Ciekawym dopełnieniem opowieści o Ryszardzie Apte jest zbiór ilustracji jego autorstwa. Ponadto podziwiam autorów książki, którym udało się ze strzępek wspomnień, czasem niewielkich śladów utkać tak bardzo pełną i doskonałą opowieść.

Ewelina | 2012-09-09

Wybitne rysunki, tekst jest dodatkiem.

nausea | 2017-12-30

Pięknie wydana publikacja składająca się na faksymile prac Ryszarda Aptego oraz opowieść o tragicznie zmarłym artyście i pisarzu. Kawał dobrej roboty.

Paweł Banach | 2017-09-17
Ewcia | 2016-02-22