...twierdzi Pereira

Sostiene Pereira
83-07-02499-4
literatura włoska
Róża_Bzowa

Ostatnia powieść Tabucchiego, wydana we Włoszech w połowie 1994r. odniosła ogromny sukces, otrzymała wiele prestiżowych nagród, nakręcono też według niej film (z Marcelo Mastroiannim w roli głównej). Dzięki zaskakującej formie narracji (protokół z przesłuchania?) Tabucchi doskonale oddaje duszną atmosferę śmierci i zagłady dotychczasowego świata, jaką tworzą w latach trzydziestych naszego wieku dyktatura Salazara w Portugalii, wojna domowa w Hiszpanii i włoski faszyzm.

książek: 2048
Tania | 2014-06-24
Przeczytana: 18 listopada 2009

Doskonale skrojona historia : starzejący się portugalski dziennikarz Pereira, w obliczu tragicznych losów swojego narodu nękanego dyktaturą Salaza, nieobliczalnością faszyzmu i wojną domową w sąsiedniej Hiszpanii postanawia zmierzyć się z wrogiem tak, jak potrafi, czyli piórem. Okazuje się jednak, że życie płata mu figla, a walka słowem nie wystarcza. Los oczekuje od niego czegoś więcej, stawiając go przed wyborem, czy pomóc młodemu adeptowi dziennikarstwa, czy zostawić na pastwę systemu. Pereira od początku przeczuwa kłopoty, bo młodość ma swoje prawa (nieokrzesanie) i swoje potrzeby (popędy)... Są więc dylematy moralne, walka o człowieczeństwo oraz duża wiarygodność psychologiczna postaci.

Bohater jest zupełnie nietuzinkowy, pełnokrwisty, mający swoje nawyki i określony styl życia, sprecyzowane przekonania i świadomość historyczną. Jest nad wyraz oczytany dzięki czemu powieść jest pełna porównań i odnośników do literatury (przywołany zostaje m.in. : Dostojewski, Maupassant i...

Abee | 2016-04-20
Na półkach: Lizbona, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Redaktor Pereira, podupadły na zdrowiu, samotny grubas, żyjący przeszłością, spotyka młodych, gniewnych, buntujących się. Ich postawa zmusza go do refleksji i do zmian. Czasy są niełatwe. Sytuacja w Portugalii się zaostrza. A Pereira otwiera się na zmiany. Są konsekwencje.
Nieśpieszna narracja ciągiem (dialogi roztopione w tekście) niespodziewanie rzuca na czytelnika urok. Koniec porusza.

lola | 2016-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane