Dziedzictwo Estery

Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
Eszter hagyateka
A--

Powieść Dziedzictwo Estery (1938) nastrojem, narracją w minorowej tonacji spokrewnione jest z Żarem. I tutaj bohaterowie zachowują się na pozór nielogicznie, nierozsądnie, a nawet są wobec siebie niesprawiedliwi, w rzeczywistości jednak postępują podług systemu głęboko ukrytych i respektowanych wartości.

źródło opisu: nota wydawcy

Lilian | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, 14_Marai
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Ponownie Marai uwodzi stylem. I nie jest to styl pełen ozdobników, przenośni, aluzji... to prawdziwe piękno języka, dawkowane subtelnie, delikatnie, z wyczuciem.
Opowiadanie krótkie a jednak każda z postaci przedstawiona w pełnym świetle, scharakteryzowana całkowicie.

Jeśli ktoś oczekuje od literatury nastrojowości, estetyki i niebanalnej fabuły to śmiało polecam tego pisarza...

| 2012-09-08
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Główna bohaterka książki Sándora Máraia, Estera, to niespełna czterdziestoletnia kobieta, a mimo to samą siebie nazywa staruszką. Tak można by zacząć zwięzłą recenzję. To bardzo cieniutka książeczka, właściwie opowiadanie. Sándor przyzwyczaił nas do takich form literackich, zawierając w jednym dniu, cały wachlarz ludzkich emocji, utajonych żalów, niedopowiedzianych pół-prawd, ale i ostro zarysowanych prawd, które właśnie na tle wszechogarniającego kłamstwa Lajosa, ukochanego Estery, przemawiają do nas ze zdwojoną siłą. Porównując samych siebie z jego bohaterami, spoglądamy w odbicie lustra z lekką obawą, co w nim ujrzymy. Ten sam szkielet wyprany z empatii? Spękaną maskę pozorów, którą zakładamy na co dzień? Także a może przede wszystkim przed samymi sobą?

Książka Máraia jest niczym katharsis, w dosłownym tego słowa znaczeniu, więc jeśli szukacie liniowej historii, która pozwoli wam ogarnąć rzeczywistość w prosty sposób, szukacie tradycyjnej, tandety, tzw. czytadła, po której w...

lapsus | 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

Mini-powieść staroświecka. Tak określiłbym ten gatunek. Krótko, lekko, intensywnie i kompletnie nieaktualnie. Ten rozdźwięk w prozie węgierskiego mistrza zauważyłem już wcześniej - niby nowocześnie, a jednak staroświecko. To bardzo widać, że Marai siedzi okrakiem w dwóch światach, ale w wypadku "Dziedzictwa Estery" z tego rozdarcia nie wynika zbyt wiele. Trudno książce odmówić kunsztu, ale trudno nią się też przejąć.

gggagg | 2015-02-23

Świetna lektura. W recenzjach pada słowo staroświecka. Nic podobnego. Uniwersalna to odpowiednie słowo dla tej książki. Gorąco polecam, tak jak inne książki Maraia.

Paolina | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: luty 2015

Ujęła mnie podobnie jak Żar:)mimo znikomej objętości trafia jak niejedna kilkuset stronicowa kobyłka :)Gorąco polecam!

kasica | 2013-02-13
Przeczytana: grudzień 2012