Utracone dzieciństwo

Okładka książki Utracone dzieciństwo
Yehuda Nir Wydawnictwo: Nowy Świat biografia, autobiografia, pamiętnik
229 str. 3 godz. 49 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The lost childhood
Wydawnictwo:
Nowy Świat
Data wydania:
2005-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-01
Liczba stron:
229
Czas czytania
3 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7386-165-3
Tłumacz:
Jacek Mazur
Tagi:
Holocaust
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wojna Klary Stephen Glantz, Clara Kramer
Ocena 8,0
Wojna Klary Stephen Glantz, Cla...
Okładka książki Stracony chłopiec czyli tajemnice sekty Mormonów Brent W. Jeffs, Maia Szalavitz
Ocena 6,9
Stracony chłop... Brent W. Jeffs, Mai...
Okładka książki Noszę jego nazwisko.Rozmowy z dziećmi przywódców III Rzeszy Norbert Lebert, Stephan Lebert
Ocena 7,3
Noszę jego naz... Norbert Lebert, Ste...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
91 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
397

Na półkach: , ,

Dzieciństwo to niezwykły czas. Czas zabaw, radości, małych lęków. Niewątpliwie każdy z nas pamięta czasy przedszkola, podstawówki i lubi wracać do nich z rozrzewnieniem. Na cale szczęście, kiedy byliśmy mali nie było wojny, czołgów, najazdów i nikt z nas nie musiał bać się o swoich bliskich. A bohater tej książki musiał...


„Okrucieństwo tej wojny zniszczyło moje dzieciństwo, pozbawiając mnie radości i wzruszeń należytych dziecku. Nigdy tez nie uczestniczyłem w dziecięcych zabawach. Ich idea wydała mi się teraz tak obca, że nie mogła już dostarczyć żadnej radości.”

Wydarzenia opisywane w książce przed wojną mają miejsce we Lwowie. Bogata rodzina z dwójką dzieci - Lalą i Julkiem, nagle muszą uciekać z własnego domu, bo rozpoczyna się wojna. Są Żydami i już niedługo znajdują sie w geccie, skąd udaje im się uciec. Jednak kłopoty ich nie omijają, bo zaczyna brakować jedzenia, w strachu i stresie uciekają wciąż zmieniając miejsce zamieszkania i nazwisko. Boją się każdego, ba każdy może zakapować Niemcom ich pochodzenie żydowskie. Jak potoczą się losy Julka i jego rodziny? Jak poradzą sobie z otaczającą wojenną rzeczywistością?

Ostatnio jakoś miałam ochotę właśnie na taką książkę. Żydzi i wojna to tematy, które mnie pociągają i interesują. Ta książka była inna niż dotychczas czytane. Również z perspektywy dziecka, ale dziecka, który na stronach książki dojrzewa. Z każdym rozdziałem jest mądrzejszy i inteligentniejszy.

To co w książce niewątpliwie uderza to prawdziwość wojny opisywanej oczami Żyda. Przez to, że nienawiść do ludzi masowo się szerzyła, swoje dzieciństwo utraciło wiele dzieci. Te dzieci już w wieku przedszkolnym widziało jak zabija się niewinnego człowieka, bały się o siebie, swoich rodziców, często nie żyły dłużej niż trzynaście lat.

“Odczucie pewnej ochrony, należnej dziecku, zdruzgotane zostało kulą, która zabiła mojego małego kuzyna. Nagle uświadomiłem sobie, że mogę być następnym; wiek przestał być jakąkolwiek ochroną.”

"Utracone dzieciństwo" to książka, która pokazuje wojnę z nieco innej strony. Pokazuje jak bardzo my, Polacy byliśmy obojętni dla Żydów. Wielu z nas, naszych przodków nienawidziło ludzi wiary żydowskiej i nie zawahało się na nich zakablować Niemcom. Żyli obok siebie - Żydzi i Polacy, a nie potrafili dostrzec siebie nawzajem.

Lekturę "Utraconego dzieciństwa" mogę zaliczyć do najlepszych książek o wojnie, jakie dotąd udało mi się przeczytać. Ta książka różniła się przede wszystkim tym, że była aż do bólu prawdziwa. Polecam ją każdemu, bo naprawdę warto przeczytać ją, choćby dlatego, że pokazuje świat wojny oczami żydowskiego dziecka.

Polecam!

5,5/6


[http://papierowyazyl.blogspot.com]

Dzieciństwo to niezwykły czas. Czas zabaw, radości, małych lęków. Niewątpliwie każdy z nas pamięta czasy przedszkola, podstawówki i lubi wracać do nich z rozrzewnieniem. Na cale szczęście, kiedy byliśmy mali nie było wojny, czołgów, najazdów i nikt z nas nie musiał bać się o swoich bliskich. A bohater tej książki musiał...


„Okrucieństwo tej wojny zniszczyło moje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    127
  • Przeczytane
    115
  • Posiadam
    42
  • II wojna światowa
    6
  • Ulubione
    5
  • 2013
    4
  • Judaica
    3
  • Wojenne
    3
  • Holocaust
    3
  • Biografie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utracone dzieciństwo


Podobne książki

Przeczytaj także