Stracony chłopiec czyli tajemnice sekty Mormonów

Tłumaczenie: Zuzanna Załęska
Wydawnictwo: Videograf II
Lost Boy: The True Story of One Man's Exile from a Polygamist Cult and His Brave Journey to Reclaim His Life
978-83-7183-817-0
Poetyka

Książka przybliża nieznaną bliżej polskiemu czytelnikowi społeczność wiernych Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - poligamicznego odłamu Kościoła mormońskiego(FLDS) w Stanach Zjednoczonych. Jej autor, Brent Jeffs, wychował się w jednej z wpływowych rodzin w Kościele, będąc bratankiem uwięzionego obecnie proroka, Warrena Jeffsa. Niezwykle ciekawe, a zarazem niepojęte są opisy życia we wspólnocie: z jednym ojcem, trzema matkami (w tym jedną biologiczną), i kilkunastoma braćmi i siostrami, w domu odgrodzonym wysokim murem od reszty społeczeństwa.
Tytuł książki jest nieprzypadkowy, ponieważ Brent - w dzieciństwie molestowany – dołączył później do grona straconych chłopców, wykluczonych z Kościoła pod byle pretekstem i w najmniejszym stopniu nieprzygotowanych na samodzielne życie. Miał jednak więcej szczęścia niż jego dwaj bracia, którzy, nie radząc sobie z dorosłością, popadli w uzależnienie od narkotyków i zmarli. Miał również na tyle siły, by pokonać traumę z dzieciństwa i przeciwstawić się złu w Kościele, z którego wyszedł. Jego historia jest budująca, ponieważ pokazuje, że człowiek może przezwyciężyć demony przeszłości, jeśli będzie otwarty na miłość...

teri | 2012-07-14
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2012

Wstrzasajaca historia...historia czlowieka,ktory urodzil sie i wychowal w rodzinie nalezacej do poligamicznego odlamu kosciola mormonskiego w Stanach Zjednoczonych.Opisuje swoje zycie w strachu,gwalcony,terroryzowany i zastraszany jak wielu jego wspolwyznawcow.Nie chce sie wierzyc,ze na przelomie wiekow XX i XXI podobne historie maja miejsce.Pocieszajace jest to,ze przywodca tej sekty zostal sprrawiedliwie osadzony i reszte swojego zycia spedzi w wiezieniu.Pytanie tylko.ilu jeszcze takich prorokow sie "narodzi"....La storia vera,spaventoza...

kasandra_85 | 2011-08-31
Przeczytana: sierpień 2011

Jola_St | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Autor przedstawił nam dokładnie życie Mormonów w okolicach Salt Lake City, skąd pochodził. Bardzo ważną kwestią poruszoną w tej książce jest problem molestowania seksualnego dzieci, którego padł ofiarą.

Książka napisana pięknym językiem. Nie mogłam się od niej oderwać. Inna sprawa, że niewiarygodnym jest dla mnie, jak w dzisiejszych czasach można dać się tak omamić przez sektę.

Przeczytałam ją jednym duszkiem :D
Książka przedstawia nieznaną bliżej polskiemu czytelnikowi społeczność wiernych Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich – poligamicznego odłamu Kościoła mormońskiego (FLDS) w Stanach Zjednoczonych. Jej autor, Brent Jeffs, wychował się w jednej z wpływowych rodzin w Kościele, będąc bratankiem uwięzionego obecnie proroka, Warrena Jeffsa. Niezwykle ciekawe, a zarazem niepojęte są opisy życia we wspólnocie: z jednym ojcem, trzema matkami (w tym jedną biologiczną), i kilkunastoma braćmi i siostrami, w domu odgrodzonym wysokim murem od reszty społeczeństwa.

Tytuł książki jest nieprzypadkowy, ponieważ Brent – w dzieciństwie molestowany – dołączył później do grona straconych chłopców, wykluczonych z Kościoła pod byle pretekstem i w najmniejszym stopniu nieprzygotowanych na samodzielne życie. Miał jednak więcej szczęścia niż jego dwaj bracia, którzy, nie radząc sobie z dorosłością, popadli w uzależnienie od narkotyków...

Marion | 2013-07-16
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Trudno napisać opinię o tej książce bo fakty w niej zawarte są tak prawdziwe i dosłownie namacalne a do tego są przerażające. Naprawdę ciężko mi na myśl, że w czasie, kiedy my będąc dziećmi bawiliśmy się beztrosko, autor tej książki przezywał piekło w mormońskiej sekcie. Piekło które zniszczyło jego rodzinę i o mały włos nie pochłonęło jego.

jjon | 2012-03-29
Przeczytana: 22 marca 2012

Brent Jeffs opowiada historię swojego życia związaną w większej części z życiem wśród odłamu sekty mormonów. Jego dzieciństwo nie było usłane różami – trzy mamusie (każda o innym temperamencie), mnóstwo rodzeństwa, tatuś, który choćby chciał, nie był w stanie ogarnąć całego towarzystwa na tyle, że dziecko mogłoby powiedzieć, że ma dobry kontakt z ojcem, ba, że w ogóle ma kontakt z ojcem... W takiej gromadzie problemy poszczególnych osób często pozostawały niezauważone i prowadziły do traumatycznych doświadczeń. Rodzice często nieświadomi cierpienia swych dzieci nie mieli jak zapobiegać nieszczęściom. Tymczasem dzieci doświadczały ogromu zła ze strony osób, które pod pozorem proroczych objawień poddawały indoktrynacji i zastraszeniu członków sekty na każdym polu, wymagały bezwzględnego posłuszeństwa i uzurpowały sobie prawo do decydowania w pełni o czyimś życiu. W przypadku Brenta i jego starszego brata Clayna doszło jeszcze molestowanie seksualne. Te traumatyczne doznania z...

Ayuto | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Byłam niezbyt przychylnie nastawiona do tej książki. Gdy już zaczęłam ją czytać dotarło do mnie, że wszystko co zostało opisane na jej kartach zdarzyło się zupełnie niedawno i wstrząsnęło mną to niesamowicie. Warto przeczytać przynajmniej po to aby zobaczyć, że siła i miłość potrafią wiele.

| 2014-03-04
Przeczytana: 27 lutego 2014

Czytając "Żonę Mormona" miałam okazję poznać kulturę, a także zasady religii mormońskiej.
"Stracony chłopiec - czyli tajemnice sekty Mormonów" to zbiór wspomnień Brenta W. Jeffs'a.
Urodził się w rodzinie mormońskiej należącej do Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Jego matką była Susan - jedna z trzech żon jego ojca, przyszłego zwierzchnika Kościoła.
Niestety - żony to nielubiące się siostry (drugą żoną jest Felicia - młodsza siostra Susan). W późniejszym czasie dołączyła do nich również 16 letnia Vera.
Każda z nich wraz ze swoimi dziećmi mieszkała w tym samym budynku, przez co bardzo często dochodziło do różnorodnych kłótni, przez które najbardziej cierpiały dzieci.
Dodatkowo - faworyzowanie Felicii źle wpływało na relacje w całej rodzinie, jednakże ojciec nie potrafił przeciwstawić się jej.
Codzienne życie rodziny było trudne nie tylko pod względem emocjonalnym.
Aby wyżywić tak liczną liczbę osób w domu - starsze dzieci posyłane były do...

elau66wr | 2013-06-10
Przeczytana: sierpień 2010

Ci, którzy wcześniej przeczytali książkę "Żona mormona" Irene Spencer, mogli zobaczyć zamknięty świat mormonów widziany oczami kobiety, żony, matki. Książka Brenta W. Jeffsa i Mai Szalavitz "Stracony chłopiec czyli Tajemnice sekty mormonów" ukazuje ten świat od strony dziecka. Świat zakłamany, brutalny, czasami okrutny, ale jedyny, jaki znają.

Przemoc w rodzinie, molestowanie dzieci, brak miłości i czułości, a przynajmniej dawanie tych uczuć nie w takich ilościach, jakich potrzeba dziecku. Pranie mózgu przez przywódców kościoła już prawie od urodzenia.

I dorastanie - uświadamianie sobie swojego EGO, swoich potrzeb i marzeń. Często uciekanie w alkohol i narkotyki, bo świat spoza Kościoła jest nieznany i straszny. Ale i zachwyca, pokazuje inne możliwości.

Aż dochodzi miłość, zmory dzieciństwa zakłócają spokojny sen, ale też pomagają zapobiec kolejnym złym wydarzeniom.

A cała ta historia rozgrywa się teraz, w naszych czasach, na przełomie XX i XXI wieku w USA.
Warren Steed Jeffs...

kinga | 2011-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mormoni, sekta o której wszyscy słyszeli, ale mało kto zna ją od kulis. Dzięki powieści Brenta W. Jeffsa, mężczyzny, który wystąpił z FLDS (Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) poznajemy mechanizmy rządzące wspólnotą.

kinga: Ujawniasz wiele "tajemnic" sekty mormonów, obnażasz ich strukturę, nie boisz się mówić o wszystkim. Duży nacisk położyłeś na temat wielożeństwa we wspólnocie. Poligamia budzi wiele kontrowersji, aczkolwiek zdaje się, że mężczyźni (Zachodu) często zazdroszczą takiego życia - tyle uległych kobiet służących jednemu mężowi.

Brent: "O ile jednak w teorii wielożeństwo mogło mieć dobre strony, w praktyce, przynajmniej według moich doświadczeń, jest źródłem cierpienia dla wszystkich zainteresowanych. A już z pewnością w FLDS poligamia i hierarchia społeczna, która leży u jej podstaw, są źródłem nieustannej wyczerpującej walki o władzę i zasoby materialne."

(Jeffs wyjaśnia również historię narodzin poligamii w sekcie,...