Lubimyczytać.pl to:
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie

Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie

historia
typ
papier
Pistacia
8.02 (258 ocen i 42 opinie)

Opis książki

Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątk...

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.

"Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok " - z Przedmowy Normana Daviesa.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
kasandra_85 | 2011-03-05
Przeczytana: marzec 2011

Koronczarka | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Książka mówi o jednych z najbardziej istotnych wydarzeń w naszej współczesnej historii. Są to wspomnienia człowieka, który jako dziecko został w 1940r. deportowany z polskich ziem wschodnich w głąb Związku Radzieckiego, by potem opuścić to państwo z armią Andersa. Wiele na ten temat napisano, wiele opublikowano wspomnień, ale zawsze czyta się je z bijącym sercem. Wspomnienia mają tę dobrą cechę, że kończą się happy endem. Ktoś musiał przeżyć to piekło, by móc je napisać. Ale i tak opis tej nędzy, brudu, robactwa, wulgarności i prostactwa - czyli życia w maleńkim kołchozie i potem miasteczku w ZSRR - robi wrażenie. Autor nie kończy swoich wspomnień w momencie opuszczenia Sowietów, ale opisuje też swój pobyt w Iranie, potem w Anglii, by wreszcie osiąść w USA. Ten motyw jest rzadszy i przede wszystkim dla niego sięgnęłam po tę książkę.

syla50 | 2012-05-13

Po przeczytanych opiniach znalezionych na lubimy czytać, kupiłam książkę mężowi, który czyta w zasadzie tylko wojenną literaturę, w przeciwieństwie do mnie. Po namowie, ja też pomyślałam, że spróbuję. Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie, przede wszystkim dlatego że wspomnienia dotyczą dziecka.Ciągle stawał mi przed oczami mój synek który będzie miał wkrótce 7 lat, czyli tyle co autor zaczynając swoją zesłańczą traumę.Przeżycia są tak dramatyczne, że naprawdę nie sposób przejść obok tego obojętnie. Na koniec książki, coś we mnie pękło i choć już było po wszystkim, autor dobrnął do czasów współczesnych gdy dane mu było pomodlić się nad grobem ojca, rozpłakałam się jak bóbr nad losem tych biednych dzieci, rodzin i oficerów bestialsko zamordowanych.

Anna | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Opinia publiczna o kulisach zagłady w czasie II Wojny Światowej wie wszystko, prawie... Tak mało informacji pojawia się o represjach na Polakach wywołanych przez Związek Radziecki. Mało się wspomina, mało czyta, tym samym nasze pokolenia nie wiedzą prawie nic...
Ta książka przedstawia wspomnienia spisane przez dorosłego człowieka, w których zawarł historię rodzinnej tułaczki w Związku Radziecki, o ucieczce, o zbrodniach, nieludzkim traktowaniu zesłanych...
Każda strona mrozi krew w żyłach, porusza, wzrusza, uświadamia... Szczerze polecam.

buhaha | 2011-01-07
Przeczytana: 2011 rok

Opis 10-letniej tułaczki rozpoczynającej się w 1940 zesłaniem na Syberię oczyma siedmioletniego chłopca, syna zastrzelonego w Katyniu polskiego oficera jest zmaganiem się z okrucieństwem wojny, konfrontacją walki o przetrwanie i wpajanych w domu zasad a także próbą pogodzenia z losem i zrozumieniem niesprawiedliwości. Narracja prowadzona przez pryzmat emocji doświadczanych przez dziecko jednocześnie łagodzi i uwypukla sowieckie barbarzyństwo.

tom5210 | 2012-08-16
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. Mocno chwyta za serce (szczególnie osoby mające własne dzieci). To jest jedna z tych książek, które można przeczytać w jedną noc. Pisana normalnym językiem przez naocznego świadka tamtych tragicznych wydarzeń. Bardzo gorąco polecam.

WiolkaS | 2014-01-08
Przeczytana: 17 listopada 2013

Książka opowiada o losach naszych rodaków i ich dzieci zsylanych na Syberię.Straszne czasy,nieludzkie warunki,głód...Uwazam ,że czytanie takich ksiazek to nasz Polaków obowiazek,aby zachować pamięc o ludziach którzy to przezyli i tych którym sie nie udało.O wszystkich dzieciach ,którym zafundowano nieludzkie dzieciństwo, a szczególnie o tych których groby leżą gdzies w dalekiej Syberii i nikt o nich nie pamięta.Ksiązki tego typu zawsze wywołują u mnie wiele emocji.

Agnieszka | 2013-08-21
Przeczytana: 09 kwietnia 2010

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z literaturą wojenną. Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie,jest z rodzaju tych książek co się czyta jednym tchem. Polecam wszystkim lekturę.

wisza94 | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

"Czyż (...) można się dziwić, że nie ustają wojny na świecie, skoro rządy demokratycznych państw przyznają sobie prawo do przemilczenia aktów ludobójstwa...?"

Ciężko jest poddać ocenie książki opowiadającej o przeżyciach ludzi z czasów II wojny światowej. Wszystkie relacje są wstrząsające, bo przedstawiają obraz życia zupełnie odmienny od naszego. Wiesław Adamczyk nie kończy jednak swojej opowieści na 1945 roku i jego komentarz, zawarty w uwadze końcowej, obarcza odpowiedzialnością nie tylko Niemców czy Sowietów. I nawet jeśli nie taki był zamysł autora, to myślę, że dziś my możemy jego uwagi wziąć także do siebie. My, a więc cała współczesna Europa, będąca biernym obserwatorem historii, która przecież wciąż się powtarza.

Wszystkim, których pochłonęła ta lektura, polecam również "Wilcze dziecko" - książkę mniej znaną, a będącą chyba najbardziej wstrząsającą ze wszystkich znanych mi relacji.

Ania | 2011-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2010

Książka , która podobnie jak " Kwiaty na stepie" opisuje losy dziecka zesłanego wraz z matką i rodzeństwem w głąb Rosji.Dramatyczne losy Polaków oparte na faktach opisują okrucieństwo zbrodni sowieckiej, o której przez dziesiątki lat milczał lub kłamał cały świat.Warto przeczytać tę opowieść dla poznania prawdy,docenienia tego, co się ma z największym skarbem czyli życiem na czele....kartki miękną od łez wzruszenia.

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku