Dudziak

When God Looked the Other Way
978-83-7510-402-8
historia
Pistacia

Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie...

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.

"Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok " - z Przedmowy Normana Daviesa.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Antoniówka | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

"Bez nadziei nie ma przetrwania" - taka myśl przyświecała Wisławowi Adamczykowi i jego rodzinie podczas polskiej odysei, jaką zmuszeni byli rozpocząć w 1940 roku. Autor wraz z matką, bratem i siostrą należeli do trzeciej fali deportacji zorganizowanej przez NKWD.

Wspomnienia idyllicznego dzieciństwa są zestawione z tym co wydarzyło się potem - nocą 14 maja 1940 roku kapitan NKWD przeszedł "z zaproszeniem" do swojego "wielkiego kraju". Większość zna z książek historycznych suche fakty dotyczące zesłań - podróż bydlęcymi wagonami wgłąb Rosji, próba aklimatyzacji w surowych warunkach Kazachstanu. Rodzina Adamczyków - z racji tego, że ojciec Autora był oficerem Wojska Polskiego - stała się wrogiem ludu. Karą miała być śmierć ojca Autora w Katyniu, a dla jego rodziny choroby i głód na zesłaniu.

Książka ta nie jest jednak surowym podręcznikiem - jest utkana z emocji, z lęku, ale i z wiary w to, że rosyjska ziemia nie jest kresem ziemskiej wędrówki Polaków. Drugim wielkim bohaterem...

syla50 | 2012-05-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytanych opiniach znalezionych na lubimy czytać, kupiłam książkę mężowi, który czyta w zasadzie tylko wojenną literaturę, w przeciwieństwie do mnie. Po namowie, ja też pomyślałam, że spróbuję. Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie, przede wszystkim dlatego że wspomnienia dotyczą dziecka.Ciągle stawał mi przed oczami mój synek który będzie miał wkrótce 7 lat, czyli tyle co autor zaczynając swoją zesłańczą traumę.Przeżycia są tak dramatyczne, że naprawdę nie sposób przejść obok tego obojętnie. Na koniec książki, coś we mnie pękło i choć już było po wszystkim, autor dobrnął do czasów współczesnych gdy dane mu było pomodlić się nad grobem ojca, rozpłakałam się jak bóbr nad losem tych biednych dzieci, rodzin i oficerów bestialsko zamordowanych.

Koronczarka | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Książka mówi o jednych z najbardziej istotnych wydarzeń w naszej współczesnej historii. Są to wspomnienia człowieka, który jako dziecko został w 1940r. deportowany z polskich ziem wschodnich w głąb Związku Radzieckiego, by potem opuścić to państwo z armią Andersa. Wiele na ten temat napisano, wiele opublikowano wspomnień, ale zawsze czyta się je z bijącym sercem. Wspomnienia mają tę dobrą cechę, że kończą się happy endem. Ktoś musiał przeżyć to piekło, by móc je napisać. Ale i tak opis tej nędzy, brudu, robactwa, wulgarności i prostactwa - czyli życia w maleńkim kołchozie i potem miasteczku w ZSRR - robi wrażenie. Autor nie kończy swoich wspomnień w momencie opuszczenia Sowietów, ale opisuje też swój pobyt w Iranie, potem w Anglii, by wreszcie osiąść w USA. Ten motyw jest rzadszy i przede wszystkim dla niego sięgnęłam po tę książkę.

Adeline | 2014-03-06
Przeczytana: 11 maja 2013

Jedna z pierwszych książek o tematyce wojennej jaką przeczytałam.

Bardzo przejmująca i wzruszająca lektura, nie obyło się bez łez. Czasy wojny opisywane z perspektywy 6-7-letniego chłopca przybierają zupełnie inny wymiar.

Wielki szacunek dla autora za odwagę napisania bolesnych wspomnień z dzieciństwa, dzieciństwa które dla współczesnych ludzie jest prawie niemożliwe do wyobrażenia.

Jeżynka | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Ta książka stała w naszej biblioteczce już jakiś czas zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć. Po "Małej zagładzie" musiałam zrobić sobie przerwę od tego typu literatury. Wspomnienia wojenne zawsze potem we mnie "siedzą" i długo po przeczytaniu jakiejś pozycji mam opisane obrazy w głowie, szczególnie jeśli ich bohaterami są dzieci. Przygnębia mnie to, wprawia w stan melancholii i aby nie popaść w stany depresyjne muszę sobie taką literaturę dawkować.

"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" to wspomnienia Wiesława Adamczyka, syna oficera polskiego zamordowanego w Katyniu. To opis blisko 10 lat wojennej tułaczki głównego bohatera, jego matki oraz dwójki rodzeństwa.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski i aresztowaniu seniora rodu mały, ledwie sześcioletni Wiesio, wraz z bliskimi zostaje wywieziony w głąb Rosji każdego dnia tocząc walkę o przetrwanie. Książka ukazuje nam wszystkie etapy tej wędrówki: od kazachskich stepów po wybrzeża Anglii i szczęśliwe dotarcie do rodziny w Stanach...

WiolkaS | 2014-01-08
Przeczytana: 17 listopada 2013

Książka opowiada o losach naszych rodaków i ich dzieci zsylanych na Syberię.Straszne czasy,nieludzkie warunki,głód...Uwazam ,że czytanie takich ksiazek to nasz Polaków obowiazek,aby zachować pamięc o ludziach którzy to przezyli i tych którym sie nie udało.O wszystkich dzieciach ,którym zafundowano nieludzkie dzieciństwo, a szczególnie o tych których groby leżą gdzies w dalekiej Syberii i nikt o nich nie pamięta.Ksiązki tego typu zawsze wywołują u mnie wiele emocji.

kasandra_85 | 2011-03-05
Przeczytana: marzec 2011

buhaha | 2011-01-07
Przeczytana: 2011 rok

Opis 10-letniej tułaczki rozpoczynającej się w 1940 zesłaniem na Syberię oczyma siedmioletniego chłopca, syna zastrzelonego w Katyniu polskiego oficera jest zmaganiem się z okrucieństwem wojny, konfrontacją walki o przetrwanie i wpajanych w domu zasad a także próbą pogodzenia z losem i zrozumieniem niesprawiedliwości. Narracja prowadzona przez pryzmat emocji doświadczanych przez dziecko jednocześnie łagodzi i uwypukla sowieckie barbarzyństwo.

Anna Grochal | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Opinia publiczna o kulisach zagłady w czasie II Wojny Światowej wie wszystko, prawie... Tak mało informacji pojawia się o represjach na Polakach wywołanych przez Związek Radziecki. Mało się wspomina, mało czyta, tym samym nasze pokolenia nie wiedzą prawie nic...
Ta książka przedstawia wspomnienia spisane przez dorosłego człowieka, w których zawarł historię rodzinnej tułaczki w Związku Radziecki, o ucieczce, o zbrodniach, nieludzkim traktowaniu zesłanych...
Każda strona mrozi krew w żyłach, porusza, wzrusza, uświadamia... Szczerze polecam.

tom5210 | 2012-08-16
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. Mocno chwyta za serce (szczególnie osoby mające własne dzieci). To jest jedna z tych książek, które można przeczytać w jedną noc. Pisana normalnym językiem przez naocznego świadka tamtych tragicznych wydarzeń. Bardzo gorąco polecam.