Teoria portali

Wydawnictwo: Digi-Tec
978-83-929988-7-7

Teoria portali to historia dwóch nauczycieli z zapyziałej wsi na Podkarpaciu, gdzie główną treścią życia jest spożywanie "sfermentowanych dóbr natury", którzy dzięki przedziwnemu zbiegowi okoliczności, jako jedyni na Ziemi, poznają odpowiedź na odwieczne pytanie: Czy Bóg stworzył świat z miłości czy dla jaj?

cykuta | 2010-12-14
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Na ogół przyjęliśmy uważać, że ratowanie świata zarezerwowane jest dla niepokalanych ciałem i duchem bohaterów patetycznych legend. Martin Lechowicz, jako doskonały krytyk i prześmiewca, w swojej debiutanckiej powieści" Teoria portali" udowadnia nam, że - podobnie jak każdego rodzaju myślenie stereotypowe - tak i to jest błędne.

Bohaterami książki są dwaj naukowcy z zapadłej polskiej wsi - Bandziochy. Jeden z nich, matematyk Witold Bąk dokonuje odkrycia, o którego rewolucyjności jest głęboko przekonany. Chodzi o tytułową teorię portali, pozwalającą nie tylko na stwierdzenie, że oprócz ziemskiej rzeczywistości istnieją jeszcze inne, równoległe, ale też na lokalizację korytarzy pozwalających przemieszczać się między nimi. Naturalnie tak zapalczywe podejście do - przyznajmy to szczerze - fantastycznej kwestii spotyka się z prześmiewczą reakcją jego przyjaciela, Olka. Temu ostatniemu przestaje być jednak do śmiechu, gdy podczas ucieczki przed dłużnikiem obaj panowie trafiają prosto do...

gabith | 2010-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Dobre. Pod warunkiem, że się czytelnik nastawi na taka właśnie treść, tzn. inteligentna, pełna humoru pseudo-fantastyka spod polskiej strzechy. To pozytywne określenie! Napisałam "pseudo-fantastyka" bo nie znam się na definicjach literackich, a to jest to, czym wydaje mi się być ta książka. Nie będę opisywać o czym jest, bo to łatwo znaleźć w sieci, włącznie z darmowym fragmentem do przeczytania. Z noty wydawcy: "opowiedziana językiem balansującym na granicy dobrego smaku" i to prawda, balansuje niebezpiecznie, ale równowaga jest zachowana. Mnóstwo inteligentnych i śmiesznych porównań, aczkolwiek myślałam, że bardziej się pośmieję.

Katarzyna | 2011-09-30
Na półkach: Rozrywka, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 30 września 2011

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Napisana lekkim językiem, z niecodziennym poczuciem humoru.

Jestem pod wrażeniem fantazji autora. :)

Polecam, bo jest to bardzo przyjemna pozycja, pozwalająca oderwać się od codziennego świata.

Gwiazdkę odjęłam za za dużo powtórzeń w książce - czyli zbyt często powtarzania kto jest kim - przecież w pewnym momencie już sami o tym pamiętamy. :)

Marla | 2011-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 marca 2011

Wyraźnie inspirowane D. Adamsem, jednak bez uroku i surrealistycznej lekkości. Na przestrzeni ponad 400 stron uśmiechnęłam się może z trzy razy. Czułam się jakbym czytała marną podróbkę "Autostopem przez galaktykę".

Michał | 2011-03-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 27 marca 2011

Całkiem niezła książka humorystyczna przekazująca światopogląd autora. Humor często dość... "analny" jakby to ujął zapewne autor, ale ogólnie warto było zakupić. Łatwa, prosta, przyjemna, czasem skłaniająca do refleksji.

fly_killer | 2016-08-15
Niepewnosc | 2015-11-20