Cisza w sieci

Silence on the Wire
83-7361-659-4
informatyka, bezpieczeństwo,
Rogacz

"Cisza w sieci" to bardzo nietypowa książka poświęcona technikom ochrony danych. Autor przedstawia w niej zupełnie inne spojrzenie na bezpieczeństwo. Pokazuje niezwykłe i niecodzienne zagadnienia ochrony danych, które nie mieszczą się w ramach tradycyjnego modelu haker - ofiara. Z tej książki dowiesz się o rzeczach, których istnienia nawet nie podejrzewałeś, na przykład o tym, że generator liczb losowych może ujawniać naciskane przez Ciebie klawisze, a postronny obserwator może zidentyfikować Twój system operacyjny, wyłącznie analizując pakiety sieciowe. Nauczysz się rozpoznawać takie zagrożenia i przeciwdziałać im.

buli | 2014-11-15
Przeczytana: 02 listopada 2014

Jak głosi plotka, każdy wzór w książce zmniejsza o połowę liczbę potencjalnych czytelników. Nie wiem jak w takim razie przeciętny czytelnik mógłby odebrać książkę, w której pierwszych rozdziałach znajdziemy szybki kurs działania bramek logicznych, projektowania procesora czy fragmenty niskopoziomowego kodu do odczytywania przesyłanych danych z diod mrugających w routerach.

Książka ta może szybko zniechęcić osoby będące na bakier z techniką i jest skierowana raczej do specjalistów. Ci, których nie wystraszy ta wiedza tajemna, znajdą w niej bardzo ciekawe spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w sieci.
Generalnie pod lupą znajduje się niższe warstwy modelu OSI/ISO (od fizycznej do transportowej), które poddawane są gruntownej analizie rzeczywistych i potencjalnych luk bezpieczeństwa, wynikających z nieprzemyślanych standardów i problematycznych implementacji w popularnych systemach. Co w tym ciekawego? Autor skutecznie pokazuje, że już u same podstawy Internetu, protokoły niskiego...

Nicolas | 2014-02-11

Jest to całkiem dobra książka - niezłe łączy ciekawą wiedzę z anegdotami z pracy autora. Jednak informacje w niej zawarte są przedstawione mało przystępnie (nie nieprzystępnie!) dla osób zaczynających swą przygodę z bezpieczeństwem i w większości znane dla tych nieco bardziej doświadczonych. Jest tu jednak kilka dobrych ciekawostek i sporo użytecznych informacji.
Ogólnie: polecam. Szczególnie tym, którzy mają odrobinę doświadczenia i ciągle poszerzają swą wiedzę.

Loper | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Książka wybitnie dla znawców tematyki działania ethernetu oraz elektroniki. Jako admin, a z zainteresowania elektronik, jestem jak najbardziej wciągnięty lekturą (choć słowo 'lektura' zwykle się źle kojarzy). Autor powierzchownie opisuje działanie danego elementu, po czym podaje dość zawiłe jego wykorzystanie oraz niedociągnięcia projektowe. Dobrze, jeżeli tematyka nie jest Czytelnikowi obca, źle - jeśli pierwszy raz o tym słyszy, np. o ISO/OSI i chce zrozumieć kolejne rozdziały.

Zarakło niestety praktycznych przykładów wykorzystania treści podanych w książce. Opis analizy pakietów bez chociażby jednego zrzutu ekranu Wiresharka czy komend "tcpdump'a" jest niestety tylko "suchą" teorią, co mnie bardzo rozczarowało. Poruszanie istotnych zagadnień bez możliwości poczucia ich na własnej skórze (czy klawiaturze) może niekoniecznie zapaść w pamięć czy (co gorsza) być uznane za trywialne i nieistotne. Jeżeli sam Autor zna jedynie książkowe definicje zagadnień (w co wątpię, bo chwali się...

Przeczytana: 10 lipca 2008

Jest to pozycja specjalistyczna i omawia trudne zagadnienie jakim jest bezpieczeństwo i szyfrowanie transmisji danych. Możemy dowiedzieć się o istnieniu algorytmów pozwalających na odczytywanie pisania na klawiaturze tylko za pomocą "słuchania" uderzeń w klawiaturę oraz o ułomnościach zastosowania generatora liczb pseudolosowych.

Piotr Czajkowski | 2013-02-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2013

Genialna! Jesli nie jestes techniczny, to nie podchodz. Ale jesli jestes i interesuje cie bezpieczenstwo IT, to bedziesz zachwycony. Niesamowia roznorodnosc analizy. Gladkosc opisow porownywalna z powiesciami. Jestem pod wrazeniem.

Kamil | 2016-03-11

Książka może i powstała z myślą o specjalistach, ale mi jako totalnemu laikowi czytało się wyśmienicie ;d

Hatezit | 2011-05-14

Na początku dziwne miałem wrażenie czytając tą książkę ale czytając dalej autor opisywał ze swojego doświadczenia zagadnienia z sieci i bezpieczeństwa. Książka jest dobra:)

embepi | 2016-08-12
Krzysiek Kajdański | 2016-03-13