W skrócie

Seria: Fabryka Faktu
Wydawnictwo: Fabryka Słów
polityka, humor, alfabet, prawica
Łukasz Kuć

Co mówi Prawo Ziemkiewicza, dlaczego Książę Józef Poniatowski został bohaterem, czym najlepiej wyleczyć kaca, jaki jest sens życia, dlaczego Polacy znienawidzili PiS, które z przykazań Bożych jest najważniejsze, kim naprawdę jest Lech Wałęsa, jak żyć i jak umrzeć - a wszystko objaśnione zwięźle i z humorem. Idealna lektura dla tych, którzy uwielbiają gospodarza telewizyjnego „Antysalonu”, jak...

Idealna lektura dla tych, którzy uwielbiają gospodarza telewizyjnego „Antysalonu”, jak i dla tych, których on diabelnie irytuje.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Konkwistadorrr | 2013-04-26
Przeczytana: 2012 rok

Jak ktoś zna publicystykę tego autora to nic nowego tu nie znajdzie. Nie piszę w negatywnym znaczeniu tego słowa, nic z tych rzeczy. Ktoś w swojej recenzji napisał, że znajdziemy tu celne, ostre uwagi p. Ziemkiewicza na temat tego co się dzieje we współczesnej Polsce. Ktoś inny dodał, że obraz dzisiejszej Polski wg. tego publicysty do różowych się nie zalicza. Moim zdaniem wszystko prawda. Od siebie dodam, że podoba mi się bardzo to, iż R. A. Ziemkiewicz nie pomija faktu, że to co teraźniejsze ma swoje zakorzenienie w przeszłości. Niby nic nowego czy odkrywczego, ale dla wielu Polaków już nie jest to takie zrozumiałe. No nic, jest to w tym tomiku wszystko.
Dobrze się to czytało, ale jest też tak, że p. Ziemkiewicz tyle tego wydaje, że można się pogubić. Jest to dobry zbiór, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia. Znam autora i "W skrócie" tylko potwierdza to co wcześniej autor zawarł w innych swoich treściach.
Warto by tą książkę czytali ci co są zatruci kłamstwami mediów...

moch | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2012

Jak zawsze się nie zawiodłam. Bardzo lubię jak p. Ziemkiewicz wkłada kij w mrowisko. Czyta się bardzo dobrze, a co jakiś czas istna perełka.
I co najważniejsze, pomimo upływu czasu spostrzeżenia i oceny są wciąż aktualne.

Michał-Tarnowski | 2016-11-06
Przeczytana: 2009 rok

Czytałem to dawno temu i spodobał mi się humor oraz dystans tej książki do prawicowych wartości, które autor podziela. Wprost pisze, że „Polak-katolik-patriota” to mit, a powstania robili masoni, dewianci i inni ludzie uchodzący obecnie za zaprzeczenie patriotyzmu. W kraju zdominowanym przez martyrologiczny PiS, na obrzeżach którego kręcą się narodowcy, warto pamiętać, że część konserwatystów jest bardzo krytyczna do powstań. Właściwie im dalej na prawo, tym ten krytycyzm większy – podzielają go np. Grzegorz Braun i chyba rojaliści-legitymiści (jak Bartyzel i Wielomski).

Pisze o tym, jak któraś pieśń patriotyczna była swojego czasu carska. Porównuje lewicowość do ADHD i chęci uszczęśliwiania ludzi na siłę, ale prawicowość – do lenistwa. Z tej książki poznałem słowo „polactwo”.

Czasami ciągle ją przywołuję i cytuję – prawo Ziemkiewicza dobrze mówi, że państwo powinno robić to, co jest potrzebne, ale czego ludzie nie zrobią sami – jak fundowanie orderów, partii politycznych, itd. –...

Paweł Lipiec | 2010-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2010

Ziemkiewicz, jak zwykle zresztą, bez owijania w bawełnę przedstawia prawdziwą, acz przerażającą, wizję kraju w którym przyszło nam żyć. Nie jest to obraz różowy. Ba, nie jest on nawet kolorowy. To ciemna strona państwa, której nie uświadczysz w mediach masowych, mających na celu ulepić człowieka "na miarę" a nie myślącego i dostrzegającego pewne mechanizmy jakie rządzą naszym życiem prywatnym i społecznym. To w jaki sposób wpływa się na życie każdej z osobna jednostki oraz kształt i funkcjonowanie państwa i jego aparatu dosadnie i krytycznie pokazuja dopiero publikacje Ziemkiewicza, który bez fałszywego wstydu nazywa rzeczy po imieniu. Kto był Bolkiem ten jest zdrajcą a nie bohaterem narodowym. Komuniści, którzy przejęli w drodze porozumień (a nie żadnej rewolty) władzą byli, są i pozostaną świniami i zdrajcami narodu (co najmniej w etycznym wymiarze).
Im głębiej w las tym większe przerażenie i paniczna radość. Przerażenie, że nasz kraju faktycznie tak wygląda a swoista radość, że...

Andrzej Dominowski | 2010-07-25

logiczne, pouczające, zabawne...

Rafał | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Po prostu Ziemkiewicz i ta jego "retoryka". Chcąc skomentować tą książkę, najłatwiej odnieść się do samego autora. Bowiem zdania są podzielone, wg. Mnie jest świetną bazą do uzupełniania swoich poglądów. Jeden z czołowych publicystów prawej strony, dogłębnie szczery w swoich spostrzeżeniach. Ekspert "syndromu Michnika". Jeżeli odnieść się do samego tytułu, to rzuca ogólne światło na zdroworozsądkową interpretacje przeróżnych zjawisk "salonu". Jednakże po przeczytaniu paru tytułów Ziemkiewicza, można odnieść wrażenie, iż w kolejnych książkach powiela wszystko co już znamy. Trzeba zarzucić, że pomimo doskonałych porównań, to jednak się powtarza. Warto polecić osobom, które dopiero zaczynają przygodę z jego publicystyką. Podobnie jak "Wkurzam Salon", niemal ta sama treść.

Lakolit | 2016-11-28
DonLucas | 2016-11-21