Harun i morze opowieści

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Haroun and the Sea of Stories
Ag2S

Opowieść - dedykowana przez autora starszemu synowi Zafarowi Harun, jedyny syn Raszida Khalify, niezrównanego Oceanu Pomysłów i Mistrza Wodolejstwa, pochopnie wypowiadając magiczne słowa, zatrzymał czas. Jakby tego było mało - Raszid stracił w tej samej chwili swój niepowtarzalny dar krasomówczy. Raz rzuconych słów nie da się zatrzymać - to jasne - ale Harun nie zawaha się wyruszyć w podróż...

Opowieść - dedykowana przez autora starszemu synowi Zafarowi

Harun, jedyny syn Raszida Khalify, niezrównanego Oceanu Pomysłów i Mistrza Wodolejstwa, pochopnie wypowiadając magiczne słowa, zatrzymał czas. Jakby tego było mało - Raszid stracił w tej samej chwili swój niepowtarzalny dar krasomówczy. Raz rzuconych słów nie da się zatrzymać - to jasne - ale Harun nie zawaha się wyruszyć w podróż do baśniowego świata, by naprawić swój błąd.

O tym, co przeżył i co udało mu się zdziałać, jest ta opowieść - dedykowana przez autora starszemu synowi Zafarowi.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.

Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety - jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego REBIS wydał następujące powieści: Grimus, Dzieci północy, Ostatnie westchnienie Maura, Wstyd, Ziemia pod jej stopami, Furia, Śalimar klauni Czarodziejka z Florencji, zbiór opowiadań Wschód, Zachód, a także dedykowane synom: Harun i Morze Opowieści oraz Luka i Ogień Życia.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Radosław Gabinek | 2016-03-25
Przeczytana: 21 marca 2016

Baśń ta, którą Rushdie napisał z myślą o swoim starszym synu Zafarowi, opowiada o chłopcu, który wyrusza w niesamowitą podroż po krainach osobliwości, dziwactw, pełnych dziwnych stworów i zwyczajów. Tytułowy Harun wybiera się w ten nieznany świat , aby pomóc swemu ojcu Raszidowi, który na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności utracił niepowtarzalny dar krasomówstwa. Wędrówka okaże się dla autora pretekstem do rozważań na temat znaczenia słowa i dialogu, jego niesamowitej mocy sprawczej, która może przyczyniać się zarówno do budowania ciepła, atmosfery rodem z bajki, pełnej ciepła i bezpieczeństwa, charakterystycznych dla świata małego dziecka, ale może też w niewłaściwych ustach doprowadzić do konfliktów, nieporozumień, a nawet wojen. Raszid Khalifa to Mistrz Wodolejstwa, który potrafi opowiadaną historią porwać tłumy i wzbudzać w nich emocje jakie tylko zapragnie, a ten jego talent do pobudzania wyobraźni i niemałej przez to władzy nad tym, czego tłum pragnie i w jakim kierunku...

Monika | 2012-04-29
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2012
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Trzeba mieć wspaniałą wyobraźnię i dużo dziecka w sobie, żeby opowiedzieć taką historię.

Szkoda, że dziwnie ciężko było mi się nad tą historią skupić. Nawet nie wiem dlaczego.

Jadwiga Zając | 2015-11-25

Baśń, z pewnością baśń i to w zasadzie taka bez ograniczeń wiekowych. Trochę brakuje mi tu całej tej skierowanej do dorosłych, że tak to ujmę, chmury tagów, które poruszyłyby odpowiednie struny, pozwalając czerpać dodatkową przyjemność z lektury. Niewykorzystane pozostają niektóre postaci (Batćit na przykład) i wątki (choćby wątek Mudry i Papli) - ale w zasadzie można uznać, że w dobrym tonie jest pozostawić klika pytań, od których bajarz może rozpocząć kolejną historię. Dobrze się czytało, książka dała mi z pewnością wiele radości, jednak trudno mi postawić ją w jednym rzędzie z arcydziełami i rewelacjami, w których znalazłam znacznie więcej niż tą - skądinąd potrzebną, a w tym przypadku świetną jakościowo - rozrywkę.

Superchrupka | 2011-04-04
Przeczytana: 18 grudnia 2010

"Pytanie o sens wymyślania historii, tym samym pisania książek, stanowi tutaj sedno powieści. Autor za pomocą bajki dla dzieci, tworzy swego rodzaju przypowieść, która odczytywana alegorycznie – jawić się może jako manifest twórczy pisarza. Aluzje są bardzo wyraziste. Jasno dają nam do zrozumienia, że słowa potrafią jednoczyć, przełamywać bariery, umacniać więzi. Język ma moc sprawczą, a siła porozumiewawczego dialogu jest ogromna. Natomiast milczenie to zguba. Rodzi podejrzliwość i prowadzi do nieporozumień. "

Recenzja w całości:

porządekalfabetyczny | 2011-12-13
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Po wczorajszych przygodach z panem Rosero,zabrałam się czym prędzej za następną książkę. Tak to zwykle bywa, gdy po książce zostaje jakiś nie do końca fajny aftertaste.

'Dżinn wyjął z kolejnej kieszonki w kamizelce złoty kubeczek.

- Może nabrać nim wody z jednej jedynej, a więc czystej Strugi Opowieści...i poczęstować zgnębionego młodzieńca, żeby czar opowiedzianej historii podniósł biedaka na duchu.'

Trafiła mi się książka prosta i w tej prostocie piękna, pisana i czytana dla tej radości, jaką jest opowiadanie i słuchanie baśni.

Wybrana nie ze względu na autora, ale na tłumacza. Od kiedy przeczytałam 'Wszystko jest iluminacją' książkę nieprzetłumaczalną a jednak przetłumaczoną, i to jak!, ruszyłam śladami Michała Kłobukowskiego.

Dwa kliki w mojej bibliotece (kiedy tam jestem, to wiem po co płacę podatki;)) i znalazłam listę przetłumaczonych przez niego książek. Bezbłędnie wybiera wyjątkowe książki i pięknie je...

Książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Często uśmiech nie schodził mi z ust podczas czytania. Jestem pod wrażeniem ogromnej wyobraźni autora. Polecam wszystkim miłośnikom bajek.

Gaelle | 2012-07-02

Dostałam w prezencie urodzinowym i niespodziewanie ta książka stała się baśniowym wejściem w kolejny rok życia :)

Zzyciaksiazek | 2015-07-29
Przeczytana: grudzień 2011

Harun jest jedynym dzieckiem Raszida i Sorai. Jego ojciec jest mistrzem opowieści i kreacji baśniowych światów. Sielankę zaburza odejście matki. Ma dość zmyślonych historii męża i jego „mało konkretnego” podejścia do życia. Kolejnym ciosem dla Raszida okazało się zdanie niefortunnie wypowiedziane przez syna. Zdanie podważające sens tworzonych przez ojca opowieści. Raszid traci zdolność rzeźbienia słowem. Harun postanawia naprawić swój błąd. Wyrusza w podróż do świata baśni, by odwrócić zły urok wypowiedzianych słów.

„Harun i Morze Opowieści” są podobne do „Miękkich zegarów” Salvadora Daliego. Uroczo surrealistyczna bajka. Stworzona przy pomocy palety kolorowych słów. Pełno w niej dziwacznych, fantastycznych postaci żywcem wyjętych z Krainy Snów. Jest odwieczna walka między dobrem, a złem. Między opowieściami ubarwiającymi ziemską egzystencję, a pustą i niszczącą ciszą.

Bajkę Rushdiego czyta się jednym tchem. Kurczowo trzyma się błękitnej okładki i zanurza w morzu słów. Pomimo...

p-linka | 2011-03-23

Uwielbiam tę książkę i często do niej wracam, pomimo tego, że teoretycznie jest to książka dla dzieci właściwie nadaje się dla każdego. Dowcipna i mądra.

Do stworzenia takiej historii potrzeba ogromnej fantazji i wybitnej kreatywności. Dawka orientalizmu nadaje powieści unikatowego klimatu. Rozmiłowałam się też w grach słownych Rushdiego i chcę więcej, a Kłobukowskiemu należy się głęboki pokłon za tłumaczenie.
Mimo wszystko - w książce jest coś takiego, co mi osobiście nie pasuje, choć trudno ująć mi to w słowa. To chyba dlatego, że istnieją pisarze na tyle charakterystyczni i napiętnowani jakimś śladem, który sprawia, że w opowieściach dla dzieci są po prostu nieautentyczni - i Rushdie zdaje się do nich należeć. Tak czy inaczej, pora wrócić do napoczętych dawno temu "Szatańskich wersetów".