tłumaczenie
Possession
powieść angielska
Barbara

Inne wydania

Prawdziwa uczta intelektualna! Roland Mitchell, niedoceniany i ledwo wiążący koniec z końcem literaturoznawca, zajmuje się naukowo twórczością XIX-wiecznego poety, Randolpha Asha. Między stronicami jednego z zakurzonych i pożółkłych woluminów, należących niegdyś do autora, badacz znajduje rękopisy listów miłosnych, których adresatką bynajmniej nie była żona poety… Zagadkową kobietą rzucającą...

Prawdziwa uczta intelektualna!

Zagadkową kobietą rzucającą zupełnie nowe światło na biografię Asha okazuje się młoda poetka, Christabel La Motte, nieznana szerszym kręgom odbiorców. Jedną z badaczek jej twórczości jest Maud Bailey, jak się wkrótce okazuje, praprawnuczka siostrzenicy poetki. Oboje – zarówno Mitchell, jak i Bailey – zmuszeni nagle do współpracy, traktują się wzajemnie z dużą dozą dystansu, nieufności, a wręcz wrogości, ale fascynująca tajemnica mobilizuje ich do wspólnych poszukiwań…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

8,5 (2 ocen i opinii)
Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgård

7,4 (10 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Gracze
Bogdan Rymanowski

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1916

Najpierw widziałam film - był niesamowity, poza tym aktorzy grali rewelacyjnie. Miałam problem w określeniu, czy wolałam Rolanda i Maud czy Asha i Christobel. Niestety, tego samego nie mogę napisać o powieści.
Początkowo zafascynowały mnie te wtrącenia poezji, opowiadań, listów i dziennika z XIX wieku (brawa dla talentu i erudycji autorki), ale na dłuższą metę ten sposób opowiadania męczy czytelnika. Zamiast ciekawości 'co dalej?' po przeczytaniu połowy objętości 'Opętania' myślałam 'długo jeszcze?!'
Gratuluję autorce nagrody Bookera za tę książkę - dobry pomysł i postmodernistyczne wykonanie. Ale wolę film, ponieważ w nim wszystko jaśniej jest pokazane.
Jeśli macie dużo czasu na daną pozycję, to polecam. Ja po paru miesiącach odpadam.

grendella | 2010-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Opętanie Antonii Byatt jest powieścią tak dobrą, że trudno mi o niej pisać. Po raz pierwszy usłyszałam o niej wieki temu na jakiejś konferencji, zanotowałam tytuł, żeby przy okazji przeczytać, a potem długo nie wpadała mi w ręce. I tak oto, żyłam sobie nieświadoma, że pewnego dnia trafi na moją prywatną top listę.
Wszystko zaczyna się w bibliotece, w której Roland Mitchell, niezbyt atrakcyjny i nie odnoszący spektakularnych sukcesów krytyk literacki, zajmujący się dziewiętnastowiecznym poetą Randolphem Ashem, przypadkowo odkrywa w zakurzonej, od lat nieczytanej książce brudnopis listu skreślonego ręką poety. Listu, z którego biją wręcz emocje. Listu pisanego do tajemniczej kobiety. I tu dzieje się coś zaskakującego: Roland, zamiast poinformować bibliotekarkę i przełożonych o swoim odkryciu, pod wpływem impulsu, który nie do końca potrafi wytłumaczyć, wkłada list do swojej teczki i po prostu wychodzi z biblioteki. Jak wytłumaczyć tę kradzież, jeśli nie nagłym opętaniem? Roland...

macierzanka | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

„Possession: A Romance” autorstwa angielskiej pisarki A.S. Byatt jest zwycięzcą Man Booker Prize z roku 1990.

Jest to szalenie barwna, wielopłaszczyznowa opowieść z podwójnym romansem, ogromną ilością zagadek, wiktoriańskim sugestywnym klimatem, plejadą fantastycznie nakreślonych postaci oraz, co jest cechą wyróżniającą tę powieść, wszechobecną miłością do literatury.

Akcja powieści biegnie dwutorowo. Współcześnie, pewien skromny i cichy literaturoznawca Roland Mitchell, entuzjasta twórczości XIX-wiecznego poety Randolpha Asha badając jedno z zakurzonych dzieł wspomnianego poety o wielce znaczącym tytule „Vico” znajduje listy, których adresatką nie jest, co stwierdza ze zdumieniem Mitchell, żona poety. Zaintrygowany odkryciem Roland wykrada listy, które prowadzą go wprost do Maud Baily, która jest zagorzałą badaczką twórczości pewnej XIX-wiecznej poetki Christabel La Motte będącej symbolem ruchu feministek. Konieczność sprawia, iż Roland i Maud stają się parą badaczy...

Tomek | 2013-10-15
Przeczytana: 14 października 2013

Takich romansów już chyba dziś nie ma… Takiej wspaniałej, przepięknej miłości, rozumienia się bez słów i przenikania swoich myśli. W dobie totalnej globalizacji i świata ogarniętego szałem Internetu, przestają istnieć listy, te prawdziwe, papierowe. W listach takich, kierowanych szczególnie do bliskiej obdarzonej uczuciem osoby, nadawca zawiera całe swoje jestestwo, przekazuje swą bezgraniczną miłość i przelewając swoje uczucia na papier, bez reszty oddaje się adresatowi korespondencji. Jeśli ktokolwiek pisał kiedyś taki „prawdziwy” list miłosny, wie o czym mowa. Jakież to piękne uczucie obdarowywać kogoś wspaniałymi słowami, a jakże piękne jest oczekiwanie na takie słowa.
Człowiek z natury jest podglądaczem i lubuje się w obserwowaniu swych bliskich czy sąsiadów. Choć to niemoralne, ale znajdą się pewnie też tacy, którzy czytali korespondencję bliskich sobie czy też obcych osób. Postępek taki jest odzieraniem właścicieli owej korespondencji z prywatności i wręcz ładowaniem się z...

Dominika Rygiel | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

"Powietrza nie umiem Ci opisać. Niepodobne jest do żadnego innego. Nasz język nie został zaprojektowany z myślą o różnych rodzajach powietrza i zawsze istnieje w nim ryzyko bezsensownego liryzmu lub niedokładnej metafory - więc nie będę używał określeń takich jak wino albo kryształ, choć obie te rzeczy przychodzą mi na myśl." (s. 283-284)

Tak jak jeden z głównych bohaterów - poeta R.H. Ash - stwierdziwszy, że nie łatwo jest dobrać odpowiednie określenie odwołujące się do powietrza, tak i mnie ciężko znaleźć odpowiednie słowo mogące opisać zgrabnie niniejszą powieść. Nie szukając daleko wystarczy napisać, że ta wielowątkowa powieść - podwójny romans z zagadką w tle - to wielopłaszczyznowa, przepiękna opowieść nie tylko o miłości, oddaniu, poświęceniu ale również o pasji, pasji wręcz obsesyjnej.

Akcja "Opętania" rozpoczyna się w chwili, kiedy Roland Mitchell, niespełniony literaturoznawca, badacz poezji Randolpha Henry'ego Asha, przypadkiem odkrywa dwa zagadkowe listy: jeden...

Bigos | 2011-03-31
Przeczytana: 2011 rok

Jeśli Twoim największym marzeniem jest zaszycie się pomiędzy regałami ogromnej biblioteki i pozostanie tam przynajmniej przez miesiąc, pośród starych woluminów, zakurzonych książek, błądząc, dotykając, przeglądajac i oczywiście czytając, to jest to idealna książka dla Ciebie.

Jeśli kiedykolwiek śnił Ci się jakiś autor, jeśli prowadziłeś z nim wyimaginowane rozmowy, jeśli zastanawiałeś się kim był co porabiał i dlaczego do diabła zmarł 200 lat temu skoro Ty, tak bardzo chciałbyś go poznać, to jest to książka dla Ciebie.

Jeśli uwielbiasz czytać cudze listy (niekoniecznie najbliższych krewnych), dzienniki czy pamiętniki, jeśli jesteś ciekaw kim byli ludzie, którzy pozostawili po sobie tak wiele słów, mniej lub bardziej znaczących, to jest to książka dla Ciebie.

"Opętania" to zdecydowanie książka dla mnie, bo "tak" jest odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania, a zachwyt nad autorką i jej dziełem skutecznie uniemożliwił napisanie recenzji na długie dni, bo żadne moje skromne słowa...

Aurora92 | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Od dawna chciałam sięgnąć po tę książkę, ale kiedy w końcu się to udało, trochę się zawiodłam - nie samą fabułą i pomysłem na nią (bo ta jest mistrzowska), ale wstawkami utworów Randolpha i Christabel. Urywki te wydawały się momentami zbyt długie i kompletnie niezrozumiałe, mimo że "współcześni" bohaterowie powieści niemal nieustannie je analizują. Najciekawsze wydawały mi się same listy i fragmenty pamiętników, które ukazywały losy tej dwójki bohaterów.

Podczas lektury "Opętania" od razu rzuca się w oczy oczytanie i kunszt autorki - ona po prostu potrafi bardzo dobrze pisać i stosować różne gatunki literackie. Sama wymyśliła utwory Randolpha i Christabel - poetów fikcyjnych. Mimo wszystko czasami przez objętość książki, wyżej wspomniane wstawki poezji miałam ochotę ją porzucić. Lekki przerost formy nad treścią? A może nie jest to książka dla mnie, może jest za ciężka?

Książkę oceniam na 6/10, co w serwisie oznacza ocenę "dobrą"; mnie bardziej pasuje tutaj określenie...

mania_kch | 2015-04-15
Na półkach: 2015, Przeczytane

Ani styl pisania ani poezja w tej książce zawarta ani historia i jej postacie, nie ujęły mnie, nie zachwyciły ani tym bardziej nie opętały. Bardziej skłoniłabym się ku powiedzeniu, że to jest zwyczajny przerost formy nad treścią. Było długo, nudno a momentami nawet ciężko.

vAnitas | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Na pewno jest to jedna z lepszych książek, z którą miałam ostatnio styczność. Jednak na niekorzyść tej pozycji działało u mnie parę czynników:
1. Wcześniej obejrzałam ekranizację i niestety wiedziałam, jak wszystko się skończy. Nie chciało mi się w związku z tym śledzić dokładnie każdego kroku bohaterów.
2. Przy tej książce trzeba się ogromnie skupić, by docenić jej walory. Przepiękny język, wieloznaczne wiersze oraz niesamowite listy. W okresie "poświątecznym", gdy głównie leżę brzuchem do góry wolałabym przeczytać coś lekkiego, niemęczącego.

Mimo wszystko, lektura piękna. Wybijająca się pośród wydawanych ostatnio "bestsellerów" i pisarzy, którzy mają problem ze sklejeniem poprawnego zdania. :)

No i pamiętajcie. W tym przypadku lepiej będzie żyć według schematu: "Najpierw książka, potem film".

AleksandraB | 2011-11-16

Mała refleksja: po nickach osób, które mają "Opętanie" w swojej biblioteczce wnioskuję, że książka jest raczej uważana za "babską". Panowie - powieść A.S. Byatt to nie ckliwe romansidło, jak mogłaby sugerować koszmarna okładka, czy opis na niej zamieszczony. To jedna z tych książek, która nie tylko wciąga porywającą fabułą, ale i zachwyca ilością literackich i historycznych smaczków. Przesiąknięta XIX-wieczną kulturą i kunsztownie skonstruowana. Jeśli kochacie książki, które budzą w Was jeszcze większy apetyt na literaturę - nie odmawiajcie sobie niewątpliwej przyjemności w postaci lektury "Opętania".