Okładka książki Opętanie

powieść angielska
typ
papier
Barbara
7,18 (158 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Prawdziwa uczta intelektualna! Roland Mitchell, niedoceniany i ledwo wiążący koniec z końcem literaturoznawca, zajmuje się naukowo twórczością XIX-wiecznego poety, Randolpha Asha. Między stronicami jednego z zakurzonych i pożółkłych woluminów, należących niegdyś do autora, badacz znajduje rękopisy listów miłosnych, których adresatką bynajmniej nie była żona poety… Zagadkową kobietą rzucającą zup...

Prawdziwa uczta intelektualna!

Zagadkową kobietą rzucającą zupełnie nowe światło na biografię Asha okazuje się młoda poetka, Christabel La Motte, nieznana szerszym kręgom odbiorców. Jedną z badaczek jej twórczości jest Maud Bailey, jak się wkrótce okazuje, praprawnuczka siostrzenicy poetki. Oboje – zarówno Mitchell, jak i Bailey – zmuszeni nagle do współpracy, traktują się wzajemnie z dużą dozą dystansu, nieufności, a wręcz wrogości, ale fascynująca tajemnica mobilizuje ich do wspólnych poszukiwań…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Najpierw widziałam film - był niesamowity, poza tym aktorzy grali rewelacyjnie. Miałam problem w określeniu, czy wolałam Rolanda i Maud czy Asha i Christobel. Niestety, tego samego nie mogę napisać o powieści.
Początkowo zafascynowały mnie te wtrącenia poezji, opowiadań, listów i dziennika z XIX wieku (brawa dla talentu i erudycji autorki), ale na dłuższą metę ten sposób opowiadania męczy czytelnika. Zamiast ciekawości 'co dalej?' po przeczytaniu połowy objętości 'Opętania' myślałam 'długo jeszcze?!'
Gratuluję autorce nagrody Bookera za tę książkę - dobry pomysł i postmodernistyczne wykonanie. Ale wolę film, ponieważ w nim wszystko jaśniej jest pokazane.
Jeśli macie dużo czasu na daną pozycję, to polecam. Ja po paru miesiącach odpadam.

grendella | 2010-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Opętanie Antonii Byatt jest powieścią tak dobrą, że trudno mi o niej pisać. Po raz pierwszy usłyszałam o niej wieki temu na jakiejś konferencji, zanotowałam tytuł, żeby przy okazji przeczytać, a potem długo nie wpadała mi w ręce. I tak oto, żyłam sobie nieświadoma, że pewnego dnia trafi na moją prywatną top listę.
Wszystko zaczyna się w bibliotece, w której Roland Mitchell, niezbyt atrakcyjny i nie odnoszący spektakularnych sukcesów krytyk literacki, zajmujący się dziewiętnastowiecznym poetą Randolphem Ashem, przypadkowo odkrywa w zakurzonej, od lat nieczytanej książce brudnopis listu skreślonego ręką poety. Listu, z którego biją wręcz emocje. Listu pisanego do tajemniczej kobiety. I tu dzieje się coś zaskakującego: Roland, zamiast poinformować bibliotekarkę i przełożonych o swoim odkryciu, pod wpływem impulsu, który nie do końca potrafi wytłumaczyć, wkłada list do swojej teczki i po prostu wychodzi z biblioteki. Jak wytłumaczyć tę kradzież, jeśli nie nagłym opętaniem? Roland rozpoczy...

margeryta | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

„Possession: A Romance” autorstwa angielskiej pisarki A.S. Byatt jest zwycięzcą Man Booker Prize z roku 1990.

Jest to szalenie barwna, wielopłaszczyznowa opowieść z podwójnym romansem, ogromną ilością zagadek, wiktoriańskim sugestywnym klimatem, plejadą fantastycznie nakreślonych postaci oraz, co jest cechą wyróżniającą tę powieść, wszechobecną miłością do literatury.

Akcja powieści biegnie dwutorowo. Współcześnie, pewien skromny i cichy literaturoznawca Roland Mitchell, entuzjasta twórczości XIX-wiecznego poety Randolpha Asha badając jedno z zakurzonych dzieł wspomnianego poety o wielce znaczącym tytule „Vico” znajduje listy, których adresatką nie jest, co stwierdza ze zdumieniem Mitchell, żona poety. Zaintrygowany odkryciem Roland wykrada listy, które prowadzą go wprost do Maud Baily, która jest zagorzałą badaczką twórczości pewnej XIX-wiecznej poetki Christabel La Motte będącej symbolem ruchu feministek. Konieczność sprawia, iż Roland i Maud stają się parą badaczy przypominającą...

Tomek | 2013-10-15
Przeczytana: 14 października 2013

Takich romansów już chyba dziś nie ma… Takiej wspaniałej, przepięknej miłości, rozumienia się bez słów i przenikania swoich myśli. W dobie totalnej globalizacji i świata ogarniętego szałem Internetu, przestają istnieć listy, te prawdziwe, papierowe. W listach takich, kierowanych szczególnie do bliskiej obdarzonej uczuciem osoby, nadawca zawiera całe swoje jestestwo, przekazuje swą bezgraniczną miłość i przelewając swoje uczucia na papier, bez reszty oddaje się adresatowi korespondencji. Jeśli ktokolwiek pisał kiedyś taki „prawdziwy” list miłosny, wie o czym mowa. Jakież to piękne uczucie obdarowywać kogoś wspaniałymi słowami, a jakże piękne jest oczekiwanie na takie słowa.
Człowiek z natury jest podglądaczem i lubuje się w obserwowaniu swych bliskich czy sąsiadów. Choć to niemoralne, ale znajdą się pewnie też tacy, którzy czytali korespondencję bliskich sobie czy też obcych osób. Postępek taki jest odzieraniem właścicieli owej korespondencji z prywatności i wręcz ładowaniem się z buc...

Bigos | 2011-03-31
Przeczytana: 2011 rok

Jeśli Twoim największym marzeniem jest zaszycie się pomiędzy regałami ogromnej biblioteki i pozostanie tam przynajmniej przez miesiąc, pośród starych woluminów, zakurzonych książek, błądząc, dotykając, przeglądajac i oczywiście czytając, to jest to idealna książka dla Ciebie.

Jeśli kiedykolwiek śnił Ci się jakiś autor, jeśli prowadziłeś z nim wyimaginowane rozmowy, jeśli zastanawiałeś się kim był co porabiał i dlaczego do diabła zmarł 200 lat temu skoro Ty, tak bardzo chciałbyś go poznać, to jest to książka dla Ciebie.

Jeśli uwielbiasz czytać cudze listy (niekoniecznie najbliższych krewnych), dzienniki czy pamiętniki, jeśli jesteś ciekaw kim byli ludzie, którzy pozostawili po sobie tak wiele słów, mniej lub bardziej znaczących, to jest to książka dla Ciebie.

"Opętania" to zdecydowanie książka dla mnie, bo "tak" jest odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania, a zachwyt nad autorką i jej dziełem skutecznie uniemożliwił napisanie recenzji na długie dni, bo żadne moje skromne słowa nie...

Paula | 2011-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2011

Roland Mitchell zawodowo zajmuje się badaniem twórczości literackiej Randolpha Henry'ego Asha. Podczas jednej z wizyt w Bibliotece Londyńskiej, Roland znajduje w należącym kiedyś do Asha egzemplarzu książki Giambattisty Vico dwa listy, które najwyraźniej R. H. Ash pisał do jakiejś kobiety. Kobiety, która pomimo iż był już żonaty, zrobiła na nim tak duże pozytywne wrażenie, że chciał tą zawartą z nią znajomość kontynuować. Zaciekawiony Roland postanawia się dowiedzieć kto był tą kobietą, czy znalezione przez niego listy zostały wysłane i co najważniejsze, czy znajomość tych dwojga rozwijała się i może w jakiś sposób wpływała na twórczość Asha?

Po przeprowadzeniu wstępnych poszukiwań, Roland odkrywa, iż tajemniczą kobietą do której pisał Ash, była Christabel La Motte, młoda, nieznana poetka, która za sprawą swojej poezji obecnie uznawana jest za przewodniczkę duchową feministek i lesbijek... Wiedziony instynktem Roland postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o tym jaki rodzaj związku ł...

Ania | 2014-03-31

Problemy w książkach opisujących wyimaginowane literackie arcydzieła są zasadniczo dwa: symulacja arcydzieł nie zawsze wychodzi arcydziełem; tłumaczenie może popsuć każdą poezję...
Wierszy kompletnie nie rozumiem, pomimo obszernej egzegezy w korespondencji i dziennikach a także komentarzach głównych bohaterów.
Zakończenie kiczowate.
aha bosze, ta okładka. Egzaltowanych grafików/grafice trzeba topić, bezwzględnie.

Książkę czyta się mimo moich powyższych wybrzydów dosyć przyjemnie. Może znudzić czytelników przyzwyczajonych do konwencjonalnych romansów - to jest romans, ale napisany przez osobę, która pisać nie tylko umie bardzo dobrze, ale swobodnie bawi się formami literackimi.
Nie opętało mnie jednak ani trochę.

AleksandraB | 2011-11-16

Mała refleksja: po nickach osób, które mają "Opętanie" w swojej biblioteczce wnioskuję, że książka jest raczej uważana za "babską". Panowie - powieść A.S. Byatt to nie ckliwe romansidło, jak mogłaby sugerować koszmarna okładka, czy opis na niej zamieszczony. To jedna z tych książek, która nie tylko wciąga porywającą fabułą, ale i zachwyca ilością literackich i historycznych smaczków. Przesiąknięta XIX-wieczną kulturą i kunsztownie skonstruowana. Jeśli kochacie książki, które budzą w Was jeszcze większy apetyt na literaturę - nie odmawiajcie sobie niewątpliwej przyjemności w postaci lektury "Opętania".

aniaskl | 2013-12-09
Przeczytana: czerwiec 2013

przerost formy nad treścią i silenie się na bardziej elokwentną literaturę niż jest nią w rzeczywistości

Iluzjonistka | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Nie wiem czy wystawiam tej książce odpowiednią ocenę - może powinna być wyższa? Możliwe. Tematyka, jaką porusza, sam tytuł wskazują, że będzie wzbudzać w czasie czytania wiele emocji. Że zaangażuje mnie emocjonalnie w swoją treść do tego stopnia, że nie będę w stanie przestać o niej myśleć. A jak jest naprawdę? W rzeczywistości ona zdaje się być tylko suchą relacją wielkich namiętności, jakie targają ludźmi. To mnie zabolało chyba najbardziej i sprawiło, że zawiodłam się. Muszę jednak oddać autorce, że sposób pomysł i sposób przedstawienia całej historii jest naprawdę wspaniały. Fragmenty wierszy i poematów, listy, notatki, swobodne poruszanie się pomiędzy współczesnością, a przeszłością - to jest naprawdę piękne i warte docenienia. Tylko całkowicie wyprane z emocji, a czasami zbyt przytłaczające i zahaczające o nudę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto