Sekretne zapiski Agaty Christie

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Agatha Christie’s Secret Notebooks
Ag2S

W 2004 roku, pośród rozmaitych dokumentów w domu rodzinnym w Greenway, odkryto osobiste notesy Agaty Christie: 73 zeszyty z notatkami, spisami, szkicami powieści i opowiadań zawierające fascynujące szczegóły z warsztatu pisarki, których nie ujawniła nawet w swojej „Autobiografii”. Książka odsłania rąbek największej tajemnicy Agathy Christie – pokazuje, w jaki sposób z odręcznych zapisków, list...

Książka odsłania rąbek największej tajemnicy Agathy Christie – pokazuje, w jaki sposób z odręcznych zapisków, list występujących postaci i wstępnych szkiców wątków rodziły się jej poczytne powieści, opowiadania i sztuki teatralne. Alternatywne rozwiązania intrygi, zmienione tytuły, inni bohaterowie, niezamieszczone w wersji końcowej sceny, a nawet plany nigdy nienapisanych powieści – dzięki badaniom Johna Currana poznajemy bogactwo niepublikowanych materiałów, w tym także dwa skończone opowiadania z Herkulesem Poirotem jako bohaterem: „Wypadek z psią piłeczką” oraz trzynastą opowieść z cyklu Prac Herkulesa.
Książka jest także wyjątkowa pod względem edytorskim. W narrację zostały wplecione i wyróżnione odmienną czcionką różnego rodzaju fragmenty: zapisy myśli Agaty Christie (kursywą) i zapiski z notatników z pomysłami na kolejne kryminały (czcionką ozdobną), którym towarzyszą odwzorowania wybranych stron z prawdziwych notatników autorki. Jeśli w danym rozdziale zawarto rozwiązania zagadek kryminalnych, tytuły tych książek podano na początku rozdziału.

jaszczurowa | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Jestem wielką fanką twórczości Agaty Christie, dlatego pojawienie się na rynku tego tytułu było dla mnie ogromnym wydarzeniem. Autor bardzo skrupulatnie przeanalizował zapiski autorki, ukazując jak rodziły się jej kryminały. Moim zdaniem poradził sobie z tym wyśmienicie, gdyż w notatnikach brak było jakiegokolwiek uporządkowania. Christie korzystała z nich w sposób całkowicie przypadkowy (twierdziła, że zawsze miała ich pod ręką pół tuzina). Obok kolejnego pomysłu na intrygę pojawiały się spisy książek innych autorów, formuły chemiczne, godziny odjazdów pociągów, szkice miejsc wydarzeń, lista świątecznych prezentów do kupienia czy spis rzeczy do przewiezienia do innego domu.

Znajomość twórczości Christie jest dość istotna przy czytaniu zapisków, ale na początku każdego rozdziału autor ostrzega, zakończenia których kryminałów ujawni. Przyznam szczerze, że do niektórych wracałam, żeby mieć je w pamięci „na świeżo”.

Niesamowite, że autorka tylu książek, opowiadań i sztuk...

MałaPisareczka | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Pamiętacie, co Wam kiedyś powiedziałam? Już po kilku kryminałach Królowej Kryminału postanowiłam, iż przeczytam wszystkie jej powieści! Jak na razie idzie mi całkiem nieźle!

Jednakże ostatnio bardzo trapiła mnie sama autorka. Czyż to nie niesamowite, że ta Brytyjka napisała tak wiele historii, a każda z nich - choć oparta na schematach (wcześniej stworzonych przez Christie) - jest inna? Na czym polegał jej sekret? Jak zrodziły się kryminały wszech czasów? I czy ktoś z nas może pojąć tak ogromny sukces? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć John Curran, autor "Sekretnych zapisków Agaty Christie".

W 2004 roku John Curran - dzięki znajomości z wnukiem Agaty Christie - dostał się do rodzinnego domu Królowej Kryminału. Tam też znalazł siedemdziesiąt trzy zeszyty odręcznie przepełnione notatkami. Nie było to łatwe i trwało miesiącami, ale w końcu panu Curran udało się odszyfrować te "tajemnicze wzory".

"Sekretne zapiski Agaty Christie" odsłaniają rąbek największej...

Kasiek m | 2013-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2013

Od nieco ponad roku jestem wierną wyznawczynią kultu Agaty Christie. Systematycznie nabywam i zapoznaję się z jej kolejnymi książkami. Regularnie daję się złapać w jej pułapki, próbując odgadnąć jak utkała intrygę. Okazyjnie udaje mi się zgadnąć, wtedy czuję się jakby legendarna MENSA przyjęła mnie w poczet swych członków. Moja pycha rośnie w zastraszającym tempie i przez dwa dni chodzę z nosem wycelowanym w niebo, puchnąć z dumy.

Na „Sekretne zapiski Agaty Christie” chorowałam od dawna, chodziłam wokół nich jak facet w zalotach. Miałam na półce „Autobiografię” Królowej Kryminału, więc obiecywałam sobie, że jak ją przeczytam pomyślę nad kupnem. „Autobiografia”, leży przywalona Pismem Świętym i z pięcioma podręcznikami, które niedługo wrócą do biblioteki, a ja kolejny raz złamałam swoje postanowienie. Dorwałam się do „Sekretnych zapisków” i nie miałam zamiaru wypuścić ich z rąk. Bez zbędnej zwłoki, z rekordowo małym okresem nabierania mocy urzędowej, zapadłam się w pościel z...

angelaaa27 | 2013-12-10

Tej książki nie da się, przynajmniej w moim odczuciu czytać od początku do końca.

Wstęp jest opisem jak autor trafił do notatek A.Christie- jest opisany jak to mówią "krótko,zwięźle i na temat :)

Reszta jest dla osób które znają i które chcą się dowiedzieć o powstaniu utworów ,ale także i o samej pisarce która niewątpliwie była osobą bardzo inteligentna, przenikliwą i obdarzoną wielkim poczuciem humoru.
Napisana przejrzyście i ciekawie, zachęca do lektury .

Ja nie przeczytałam jej od deski do deski zostało mi jeszcze parę stron,ale i jestem przekonana,że będę wracać do niej wielokrotnie:)

Finkla | 2016-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2016

Curran analizuje kilkadziesiąt notatników pozostawionych przez Agatę Christie. Koncentruje się głównie na notatkach do kryminałów, ale niekiedy wspomina również o innych zapisach. Książka została podzielone na rozdziały tematyczne; morderstwa według dziecięcej rymowanki, na wakacjach, za granicą... Podrozdziały poświęcone są poszczególnym tekstom.
Dla mnie lektura stanowiła unikalną okazję, aby poobserwować, jak funkcjonował umysł Królowej Kryminałów. I spodobało mi się to, co zobaczyłam. :-)
Więcej szczegółów tutaj: finklaczyta.blogspot.com/2016/02/sekretne-zapiski-agaty-christie-jak.html

alouette | 2012-07-26

Po pierwszą książkę Agaty sięgnęłam w wieku 10 lat. Było to "10 murzynków" po których długo bałam się spojrzeć w sufit, żeby nie ujrzeć przytwierdzonego doń haka. Słynne murzynki zawładnęły moją wyobraźnią i w bibliotece nie pytałam już o kolejne różowe serie książek dla dziewczynek, tylko o klasyczne angielskie kryminały autorstwa Agaty Christie. Długo trwało zanim moja domowa biblioteczka wypełniła się jej książkami, ale w końcu nadszedł ten smutny moment, kiedy stwierdziłam, że najlepsze już za mną, bo wszystkie historie znam na pamięć i żaden morderca nie jest mi obcy. Wtedy zdarzył się cud i dostałam "Sekretne zapiski...". Cudowny prezent dla kogoś kto zawsze wyobrażał sobie jak ta kobieta mogła stworzyć w swojej głowie tyle różnych intryg, tylu bohaterów i charakterystycznych postaci. Książka pięknie wydana, w twardej okładce, dumnie stoi na mojej półce i cieszy oko.

Ula | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

"Sekretne zapiski..." to obowiązkowa pozycja dla fanów Agaty Christie, którzy przeczytali wszystkie bądź prawie wszystkie jej książki. Konieczna jest ich znajomość, ponieważ John Curran analizuje je po kolei, klasyfikuje i wyjaśnia proces ich powstawania. Właśnie ten aspekt książki jest najbardziej pociągający. Dzięki znalezionym notesom z notatkami Agaty Christie poznajemy jej zawiły tok myślenia, ścieżkę tworzenia kolejnych powieści i opowiadań. Dla mnie samej była to fascynująca przygoda. Dodatkowym atutem książki Currana są dwa nieopublikowane nigdzie wcześniej opowiadania z Herkulesem Poirot. Nigdzie indziej nie będziecie mieli okazji ich przeczytać. "Sekretne zapiski..." zachęciły mnie do ponownego przeczytania mojej kolekcji książek Christie, tym razem z większą uwagą i bardziej analitycznym okiem.

Anakonda | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Wspaniała, szczegółowa pozycja dla fanów Agathy Christie (tutaj analiza jej utworów).
Wcześniej czy później czytających jej kryminały dopada dziwna przypadłość poznania samej autorki i fenomenu jej popularności. Może nie tyle poznania, bo tak się przecież nie da, ale do analizy jej biografii, czy innych pozycji o tej pisarce.

Menekse | 2016-03-03

Wspaniały kąsek dla wielbicieli Agathy Christie. Uwaga! Książka tylko dla zagorzałych fanów pisarki. Cała reszta będzie się nudzić.
John Cullan wykonał mrówczą pracę przekopując się przez notatniki Christie, zapisane bez porządku, niewyraźnym pismem. Efekt tej mrówczej roboty mamy w tej książce. Możemy podejrzeć autorkę przy pracy, jak tworzyła i jaką historię mają jej pasjonujące opowieści.
Naprawdę polecam. Oryginalna książka jak mało która.

alex2586 | 2010-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Jako wielki fan Agathy Christie nie mogłam przeoczyć tej książki. Można powiedzieć, że wybłagałam ją od Mikołaja:) I muszę stwierdzić, że się opłaciło. Jest tu wiele materiałów dotyczących pracy nad książkami. Czytając notatki Christie widzi się jakimi drogami szły jej pomysły. Jak niektóre powieści wyglądały na samym początku i co się w nich zmieniło (albo i nie).
Niektóre punkty dotyczą codziennego życia Christie (ponieważ notatników używała do wszystkiego, nie tylko żeby zapisać pomysły ale także po to żeby np. zrobić listę prezentów świątecznych).
Co (według mnie) najlepsze, zapiski nie dotyczą tylko powieści ale także są tu opisane pomysły i sposób powstawania sztuk teatralnych czy słuchowisk.
Dodatkowym plusem są dwa opowiadania, które wcześniej nie były publikowane.
Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego kto kiedykolwiek czytał dzieła Christie. Tutaj poznaje się nie tylko jej pracę ale także w pewien sposób ją samą. Bo chociaż nie można porównać tej książki do...