ABC zbrodni Agaty Christie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Agatha Christie’s Murder in the Making
agata christie, zbrodnie
Ag2S

Gdzie kryje się źródło sukcesu Agaty Christie? Odpowiedzi szuka John Curran, analizując odnalezione niedawno Notatniki pisarki i próbując odkryć alfabet, którego używała do konstruowania swoich powieści. Curran omawia sześć dekad pisarskiej kariery Królowej Kryminału i przytacza nieznane dotychczas teksty wyszperane w jej archiwum. Na pod-stawie ponad dwudziestu kryminałów śledzimy ewolucję warsztatu Christie od debiutu w latach dwudziestych po swingujące lata sześćdziesiąte i później siedemdziesiąte, czyli zmierzch kariery. Publikację kończy analiza najpóźniejszego z Notatników. Pisarka zawar-ła w nim pomysł na kolejną książkę - tego pomysłu nie zdążyła już rozwinąć.
Wśród tekstów pochodzących z archiwum są dwa nigdzie dotychczas niepublikowane: opowiadanie Mężczyzna, który wiedział oraz pierwotna wersja Śmiertelnej klątwy.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1028

Zeszyty zbrodni

Agata Christie według danych UNESCO jest trzecią co do popularności autorką na świecie. Jej dzieła zajmują pod tym względem miejsce tuż za Biblią i twórczością Szekspira. Jest jednocześnie najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. W świetle tych faktów chyba nie muszę jej nikomu przedstawiać. Wystarczy powiedzieć, że była ona angielską pisarką powieści kryminalnych (choć w dorobku ma też powieści obyczajowe pisane pod pseudonimem) i do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w swojej dziedzinie, a już z pewnością za najbardziej znaną. Spuścizna po autorce została, bo młodzi twórcy kryminałów z chęcią sięgają po elementy charakterystyczne dla jej powieści. Choćby nie tak dawno wydana „Starsza pani wnika” Anny Fryczkowskiej jest daleką krewną powieści Christie ze (starą) panną Marple w roli głównej. A zamknięte pomieszczenia, w których toczy się akcja, morderstwa, do których dochodzi w kręgu bliskiej rodziny i uśmiercanie za pomocą trucizny to tylko kilka z całego wachlarza rozwiązań proponowanych przez Christie, które do dziś inspirują.

„ABC zbrodni Agaty Christie” to wyjątkowa pozycja dla zagorzałych wielbicieli twórczości autorki. Napisana przez jednego z nich, archiwistę z zawodu, Johna Currana, jest już drugą jego książką poświęconą królowej kryminału. Jest to swego rodzaju kontynuacja tamtej publikacji czyli „Sekretnych zapisków Agaty Christie”, w której autor przeanalizował dwadzieścia pięć z dziewięćdziesięciu powieści autorki, omówił prawie tuzin jej opowiadań i niektóre sztuki teatralne. Kolejny tom jest poświęcony pozostałym powieściom, zawiera także notatki bardziej osobiste. A wszystko to stało się w ogóle możliwe dzięki odnalezionym w 2004 roku w rodzinnym domu Christie siedemdziesięciu trzem zeszytom, w których pisarka zapisywała pomysły na książki, szkicowała ich fabuły i konstruowała dialogi. Pozwalają one zgłębić jej warsztat i prześledzić jego ewolucję. Curran przygląda się wybranym kryminałom Christie i porównuje ich ostateczną wersję z notatkami na ich temat, jakie znalazł w zeszytach. Jak pisze, odcyfrowanie niektórych zapisków nie było łatwe, bowiem Christie nie pisała zbyt wyraźnie. Jej pismo poprawiało się w miarę upływu czasu. Biorąc pod uwagę także fakt, że zapiski w zeszytach nie były prowadzone chronologicznie, Curran wykonał olbrzymią pracę, by ostatecznie przedstawić czytelnikom kulisy pracy Agaty Christie.

Książka ze względu na swoja formę powinna być czytana równolegle z omawianymi w niej dziełami Christie. Autor analizuje jej twórczość dekada po dekadzie, omawia kolejne powieści wskazując, które z pomysłów zawartych w notatnikach zrealizowała, które zmieniła, a których w ogóle nigdy nie wykorzystała. Żeby czerpać z tej lektury największą przyjemność, trzeba mieć znajomość dzieł Christie w małym palcu, tak jak autor, który sprawnie porusza się między tytułami, wątkami, bohaterami i rozwiązaniami intryg. Co warte podkreślenia, Curran większość zakończeń książek Christie ujawnia, co nie ma prawa budzić sprzeciwu, gdyż wymaga tego przyjęta forma. Może jednak odebrać późniejszą przyjemność z lektury, jeśli jeszcze nie wszystkie książki Christie znamy. To wszystko sprawia, że „ABC zbrodni…” jest książką trudną do oceny. To drobiazgowa, skrupulatna analiza, która poniekąd kojarzy się z formą pracy naukowej. I dotyczy w pewnym sensie tego, jak należy odczytywać Christie. Jednakże jest kilka powodów, dla których może być to także atrakcyjna lektura do poduszki.

Książka kryje bowiem w sobie wiele smaczków, takich jak wyjaśnienie (przez samą Christie) genezy powołania do życia postaci Herkulesa Poirot czy też sporządzoną przez nią listę utworów, które spośród swojego dorobku uważała za najlepsze. Znajdziemy tu też dwa niepublikowane wcześniej opowiadania autorki oraz listę lektur, w których się zaczytywała. A nie są to same kryminały.

Warto jeszcze dodać, że pracę Johna Currana powinni docenić też początkujący adepci pisania, zwłaszcza marzący o sławie pisarza kryminałów. Warsztat pisarki, jej sposób konstruowania fabuły, kreowania postaci, gromadzenia pomysłów może dla wielu stanowić inspirację bądź motywację do chwycenia za pióro. Prócz tego bardzo ciekawym i cennym jest pierwszy rozdział, w którym autor sięga do historii powieści detektywistycznej. Edgar Allan Poe (uważany za ojca gatunku), S.S. Van Dine i Ronald Knox sformułowali swego czasu (każdy osobno) bardzo rygorystyczne, różnorodne reguły, jakimi powinna rządzić się powieść detektywistyczna. Interesującym punktem książki jest analiza sposobu, w jaki podchodziła do owych reguł Agata Christie. A właściwie, jak je – w większości – łamała, bądź traktowała bardzo swobodnie, tworząc tym samym swój własny, nowatorski styl za który jest dziś uwielbiana.

„ABC zbrodni Agaty Christie” to książka wyjątkowa. Niewiele jest bowiem publikacji, które zaglądałyby za kulisy warsztatu danego twórcy i były im poświęcone w całości. Czytanie jej dla wielu może więc być eksperymentem, nowym doświadczeniem czytelniczym. To jednak lektura z pewnością nie dla każdego. Jeśli nie znamy twórczości autorki, to może nas po prostu znudzić. Muszę też uprzedzić, że nie poznamy z niej sekretów życia prywatnego pisarki, ale ciekawych tego tematu odsyłam do opublikowanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Dolnośląskie „Autobiografii”, pióra samej Christie oczywiście.

Malwina Sławińska

Ula | 2014-05-02
Przeczytana: 01 maja 2014

Ogromny szacunek należy się autorowi książki, który z taką pasją i wnikliwością poświęcił wiele czasu swojego życia, aby zgłębić pisarstwo Królowej Kryminału - Agathy Christie. Wykonał niesamowicie żmudną pracę, a jej rezultaty możemy prześledzić w "ABC zbrodni..." oraz w "Sekretnych zapiskach...". Osobiście moją większą uwagę przyciągnęła pierwsza napisana przez niego książka tj. "Sekretne zapiski...", ale druga także jest ciekawa i odkrywa przed czytelnikiem nowe tajemnice dotyczące twórczości pani Christie. Pozycja dla fanów pisarki i to takich, którzy przeczytali większość jej powieści. Koniecznością jest tutaj ich znajomość, aby zrozumieć pewne zawiłości, jakie przedstawia i wyjaśnia pan Curran.

Kurebayashi | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Chciałam mieć na półce odkąd zobaczyłam w księgarni. Potem niestety swoje odczekała w kolejce 'do przeczytania' ale w końcu się udało. Spędziłam naprawdę miłe chwile na lekturze ciekawostek, zapisków, notatek, wszystkiego co John Curran zaprezentował spośród warsztatu pisarskiego Agathy Christie. To trochę jak z "Listami" Sir Tolkiena - fani twórczości danego autora mogą poznać jego myśli, sposób tworzenia fabuły, postaci, zwrotów akcji, w czym tkwi ich geniusz i talent. Jeszcze przede mną czytanie "Sekretnych zapisków..." ale muszę przyznać, że Curran niesamowicie napracował się nad opracowaniem i analizą twórczości Agathy. I chwała mu za to.

Sisi | 2013-05-26
Przeczytana: 25 maja 2013

'ABC zbrodni Agaty Christie' to dla fanów Królowej Kryminałów taki rodzynek na cieście ;) Pozwala zajrzeć do wnętrza autorki i zobaczyć jej pracę, tok rozumowania, a także niekończącą się pomysłowość nad daną książką.
John Curran w mistrzowski sposób przeanalizował znalezione zeszyty Agaty (było ich ponad 70)pokazuje nam które pomysły z zapisków wykorzystała a które zostały przez Nią pominięte. Ponadto w książce znajdziemy dwie jak dotąd niepublikowane opowieści pisarki:"Mężczyzna który wiedział" i "Śmiertelna klątwa". Jedynym minusem książki jest to, że są w niej zamieszczone zakończenia omawianych przez niego tytułów, więc lepiej jest zostawić sobie tą książkę na sam koniec gdy zna się już całą twórczość Królowej, wtedy będzie to rodzynek a nie rozczarowanie ;)
POLECAM !!!

Silene1310 | 2015-07-21

Analizy książek Christie jako lekkostrawna zakąska po świetnym daniu głównym - mistrzostwo.

kinga | 2013-03-30
Przeczytana: 11 marca 2013