Podziemne rzeki Londynu

Cykl: Bryant & May (tom 2) | Seria: Kryminał współczesny | Z odciskiem palca
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Water Room
rzeki Londynu, ezoteryka, okultyzm

Balaklava Street to oaza spokoju w sercu londyńskiej dzielnicy Kentish Town. Wznoszące się przy niej domy zbudowano w czasach wiktoriańskich z myślą o robotnikach, obecnie jednak mieszkają w nich rodziny z klasy średniej. Sielankę przerywa znalezienie w domu przy Balaklava Street 5 zwłok starszej kobiety. Śmierć mogłaby nastąpić z przyczyn naturalnych, gdyby nie pewna niepokojąca okoliczność: jej gardło pełne jest wody rzecznej. Sprawa trafia do Jednostki do spraw Dziwnych Przestępstw, kierowanej przez policjantów-weteranów Arthura Bryanta i Johna Maya. Ich wstępne dochodzenie nie przynosi rezultatów i Bryant kieruje swoją uwagę w dziwne i tajemnicze rejony, podczas gdy May próbuje uratować reputację pewnego naukowca, którego wiedza na temat zapomnianych podziemnych rzek Londynu może doprowadzić do zniszczenia kariery. Tymczasem nową lokatorkę domu przy Balaklava Street 5 niepokoi wilgoć w suterenie domu, plaga pająków i upiorny szum wody...
Odkrywając sekrety miasta, Bryant i May uświadamiają sobie, że w Londynie, pełnym bogatych, biednych i bezdomnych, wciąż obecne jest napięcie, które prowadzić może do zbrodni. Liczba ofiar wzrasta i para najbardziej zagadkowych policjantów w historii brytyjskiej literatury staje twarzą w twarz z szaleństwem, chciwością i zemstą, za całą broń mając rozum, jedyne w swoim rodzaju metody działania i ogromny zapas słodyczy. Kręta droga do rozwiązania zagadki prowadzi do serca każdego londyńskiego domu.

Meowth | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Kolejne - po "Widowni w mroku" - spotkanie z Arturem Bryantem i Johnem Mayem, dwoma starszymi panami, pracującymi w londyńskim Wydziale Przestępstw Osobliwych. Pod urokliwą tą nazwą kryje się grupka dosyć samowolnych maniaków, prowadzących dochodzenie w sprawach, jakich Scotland Yard nie chce się nawet tknąć, prędko szufladkując je jako nieszczęśliwe wypadki lub sprawy niewyjaśnione. Bo niby do czego można by się przyczepić w przypadku starszej Hinduski, znalezionej martwej w łazience, gdzie siedziała wygodnie w fotelu, ubrana jak do wyjścia, a sekcja wykazała po prostu zatrzymanie akcji serca? Że jednak starsza pani od lat nigdzie nie wychodziła, fotel nie był u niej nigdy meblem łazienkowym, a w jej gardle znaleziono rzeczny szlam, dwaj przyjaciele z WPO ruszają do akcji.

Osobnym bohaterem książki jest Londyn. Łatwo poznać, że autor jest miłośnikiem swego miasta - serwuje nam mnóstwo ciekawostek, związanych nie tylko z historią i topografią Londynu (m.in. z siecią tytułowych...

eR_ | 2015-05-10

Dwaj zgryźliwi tetrycy w wersji książkowej.
Nasi bohaterowie to dwójka detektywów,którzy zamiast przejść na emeryturę,prowadzą w Londynie Wydział Przestępstw Osobliwych.
Są to sprawy nietypowe i takie którymi zwykła policja nie chce się zająć.
Autor traktuje detektywów z życzliwością i okrasza wszystko czarnym humorem.
Nowoczesność początków XXI wieku przeplata się tu z elementami magii i czarnoksięstwa w sprawach prowadzonych przez nasz duet.

Tym razem główne śledztwo ,to śmierć starszej pani znalezionej we własnym domu,u której w gardle wykryto brązowy płyn.
Jednak to dopiero początek.
Przekonałem się,że ,jak zwykle w tego rodzaju książkach nic nie jest tym na co wygląda.

Iwona | 2011-02-15
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: kwiecień 2010

Mroczny klimat Londynu, plus dwóch policjantów staruszków ze swoimi staroświeckimi przyzwyczajeniami plus zwykli mieszkańcy londyńskiej ulicy uwikłani w morderstwa i niewytłumaczalne zjawiska związane z wodą w domu - super książka.

jabajbaj | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Jestem bardzo wybredna, jeśli chodzi o kryminały - Agatha Christie mnie strasznie rozpieściła pod tym względem i za każdym razem szukam czegoś podobnego do jej powieści. Podobnego pod względem treści, tj. skupiającego się głównie na zagadce, z konkretną liczbą podejrzanych, bez żadnych sensacyjnych wątków, politycznych afer, a tym bardziej motywów romantycznych. Po Fowlera sięgnęłam trochę tak na "chybił-trafił", ale okazało się, że książka ta całkiem nieźle sprawdziła się w swojej roli.
Właściwie nie jest to nic nadzwyczajnego, raczej coś w kategoriach czytadła, aczkolwiek bardziej z takiej "wyższej półki czytadeł". Napisana jest całkiem ładnym językiem, nie straszyła mnie więc pod względem formalnym, co niestety często się zdarza współczesnym powieściom z tego gatunku. Kolejną jej zaletą jest brak wulgarności. Choć opisywany przez Fowlera Londyn nie jest miejscem cudownym, to nie czułam, by na siłę starał się on wywlec wszystkie brudy tego miast. A przede wszystkim - nie usiłował...

Ugarte | 2014-09-15

Znudziła mnie. Nie byłam w stanie skończyć.

Henioo | 2013-09-30
Przeczytana: sierpień 2008

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dwaj starsi detektywi, Arthur Bryant i John May, szefowie jednostki policyjnej w Londynie, zwanej Wydziałem Przestępstw Osobliwych, na tropie zagadki śmierci kilku osób związanych z jedną ulicą na obrzeżach Londynu.
Sprawa ma związek z zapomnianym malarzem i jego synem, oraz kobietą, która ma manię prześladowczą na punkcie tego malarza i to ona zabijała wszystkie te osoby.
Książka super.

olaszka | 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Co prawda spodziewałam się czegoś lepszego, ale źle nie jest.
Ciekawa fabuła, mroczny klimat, fajny pomysł na książkę :)

Dags | 2017-01-24
Przeczytana: grudzień 2016