Podziemne rzeki Londynu

Cykl: Bryant & May (tom 2) | Seria: Kryminał współczesny | Z odciskiem palca
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Water Room
rzeki Londynu, ezoteryka, okultyzm

Balaklava Street to oaza spokoju w sercu londyńskiej dzielnicy Kentish Town. Wznoszące się przy niej domy zbudowano w czasach wiktoriańskich z myślą o robotnikach, obecnie jednak mieszkają w nich rodziny z klasy średniej. Sielankę przerywa znalezienie w domu przy Balaklava Street 5 zwłok starszej kobiety. Śmierć mogłaby nastąpić z przyczyn naturalnych, gdyby nie pewna niepokojąca okoliczność: jej gardło pełne jest wody rzecznej. Sprawa trafia do Jednostki do spraw Dziwnych Przestępstw, kierowanej przez policjantów-weteranów Arthura Bryanta i Johna Maya. Ich wstępne dochodzenie nie przynosi rezultatów i Bryant kieruje swoją uwagę w dziwne i tajemnicze rejony, podczas gdy May próbuje uratować reputację pewnego naukowca, którego wiedza na temat zapomnianych podziemnych rzek Londynu może doprowadzić do zniszczenia kariery. Tymczasem nową lokatorkę domu przy Balaklava Street 5 niepokoi wilgoć w suterenie domu, plaga pająków i upiorny szum wody...
Odkrywając sekrety miasta, Bryant i May uświadamiają sobie, że w Londynie, pełnym bogatych, biednych i bezdomnych, wciąż obecne jest napięcie, które prowadzić może do zbrodni. Liczba ofiar wzrasta i para najbardziej zagadkowych policjantów w historii brytyjskiej literatury staje twarzą w twarz z szaleństwem, chciwością i zemstą, za całą broń mając rozum, jedyne w swoim rodzaju metody działania i ogromny zapas słodyczy. Kręta droga do rozwiązania zagadki prowadzi do serca każdego londyńskiego domu.

Meowth | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Kolejne - po "Widowni w mroku" - spotkanie z Arturem Bryantem i Johnem Mayem, dwoma starszymi panami, pracującymi w londyńskim Wydziale Przestępstw Osobliwych. Pod urokliwą tą nazwą kryje się grupka dosyć samowolnych maniaków, prowadzących dochodzenie w sprawach, jakich Scotland Yard nie chce się nawet tknąć, prędko szufladkując je jako nieszczęśliwe wypadki lub sprawy niewyjaśnione. Bo niby do czego można by się przyczepić w przypadku starszej Hinduski, znalezionej martwej w łazience, gdzie siedziała wygodnie w fotelu, ubrana jak do wyjścia, a sekcja wykazała po prostu zatrzymanie akcji serca? Że jednak starsza pani od lat nigdzie nie wychodziła, fotel nie był u niej nigdy meblem łazienkowym, a w jej gardle znaleziono rzeczny szlam, dwaj przyjaciele z WPO ruszają do akcji.

Osobnym bohaterem książki jest Londyn. Łatwo poznać, że autor jest miłośnikiem swego miasta - serwuje nam mnóstwo ciekawostek, związanych nie tylko z historią i topografią Londynu (m.in. z siecią tytułowych...

eR_ | 2015-05-10

Dwaj zgryźliwi tetrycy w wersji książkowej.
Nasi bohaterowie to dwójka detektywów,którzy zamiast przejść na emeryturę,prowadzą w Londynie Wydział Przestępstw Osobliwych.
Są to sprawy nietypowe i takie którymi zwykła policja nie chce się zająć.
Autor traktuje detektywów z życzliwością i okrasza wszystko czarnym humorem.
Nowoczesność początków XXI wieku przeplata się tu z elementami magii i czarnoksięstwa w sprawach prowadzonych przez nasz duet.

Tym razem główne śledztwo ,to śmierć starszej pani znalezionej we własnym domu,u której w gardle wykryto brązowy płyn.
Jednak to dopiero początek.
Przekonałem się,że ,jak zwykle w tego rodzaju książkach nic nie jest tym na co wygląda.

Iwona | 2011-02-15
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: kwiecień 2010

Mroczny klimat Londynu, plus dwóch policjantów staruszków ze swoimi staroświeckimi przyzwyczajeniami plus zwykli mieszkańcy londyńskiej ulicy uwikłani w morderstwa i niewytłumaczalne zjawiska związane z wodą w domu - super książka.

Ugarte | 2014-09-15

Znudziła mnie. Nie byłam w stanie skończyć.

Henioo | 2013-09-30
Przeczytana: sierpień 2008

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dwaj starsi detektywi, Arthur Bryant i John May, szefowie jednostki policyjnej w Londynie, zwanej Wydziałem Przestępstw Osobliwych, na tropie zagadki śmierci kilku osób związanych z jedną ulicą na obrzeżach Londynu.
Sprawa ma związek z zapomnianym malarzem i jego synem, oraz kobietą, która ma manię prześladowczą na punkcie tego malarza i to ona zabijała wszystkie te osoby.
Książka super.

olaszka | 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Co prawda spodziewałam się czegoś lepszego, ale źle nie jest.
Ciekawa fabuła, mroczny klimat, fajny pomysł na książkę :)

anna71 | 2016-11-03
Na półkach: 2016, Przeczytane