Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej

Okładka książki Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej Barbara Łopieńska
Okładka książki Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej
Barbara Łopieńska Wydawnictwo: Twój Styl publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Twój Styl
1998-01-01
1998-01-01
83-7163-074-3
książki rozmowy

Okładka książki Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska Paweł Hertz, Barbara Łopieńska
Sposób życia. ... Paweł Hertz, Barbar...
Okładka książki Mój życiorys polonistyczny z historią w tle Barbara Łopieńska, Henryk Markiewicz
Mój życiorys p... Barbara Łopieńska,&...
Okładka książki Stare numery Barbara Łopieńska, Ewa Szymańska
Stare numery Barbara Łopieńska,&...

Bardzo to ciekawe i smakowite. Zupełnie przypadkowa lektura, poza jakimkolwiek planem. Guilty pleasure (bo po co czytać kto, gdzie i jak te stosy książek upycha?).

Oczywiście najbardziej interesowało mnie, kto czego nie przeczytał. To jest wątek bayardowski, Leitmotiv mojego czytania zresztą. Na przykład Kubiak nie czytał Biesów, Drawicz Faulknera, a Wajda Prousta. To uwalniające.
Tazbir: "(...) przeczytałem znikomy procent! Może mnie pani tu zamknąć i ja do końca życia będę miał co czytać. Bo to jest dobra biblioteka - budowana wszerz, a nie w głąb - odzwierciedlająca moje zainteresowania bardziej idealne niż realne. To byłaby dla mnie wielka przyjemność, móc przeczytać wreszcie to wszystko, co tu mam. Ale nie liczę na to, tak dobrze to nie będzie."

Po drugie, ważniejsze, tam jest masa inspiracji czytelniczych:
- Sommer i Reznikoff, koniecznie muszę to sprawdzić!
- Axer, który czyta w kółko to samo, bardzo obiecująco brzmi i do sprawdzenia jest Lichtenberg
- jak ważny dla tego pokolenia (pokolenia, które potraciło biblioteki podczas wojny, Tazbir: "Spaliliśmy się w Warszawie w całosći") jest Pan Tadeusz
- Schulz, Mann i Proust jako wspólne punkty odniesienia
- dodatkowo: wraca Sterne i Musil, Dickens
- do sprawdzenia "Od Rusi do Rosji" Gumilowa, "Hanemann" Chwina, nowela "Obłok, jezioro, wieża" Nabokova
- jednak przede wszystkim cały Sommer, to jest odkrycie nr 1

Są też smaczki, takie jak Szymańska o Tyrmandzie: "Lubiłam Lolka, ale wydano go jak Górski Mickiewicza. To przesada."

Książka jest zbiorem wywiadów Barbary Łopieńskiej z wieloma interesującymi osobami na temat ich księgozbiorów i ulubionych książek. Między innymi Maria Janion, Turowiczowie, Andrzej Drawicz i wielu innych. Fascynujący temat, wspaniali rozmówcy, inteligentna dziennikarka - czegóż chcieć więcej?!
Pełna uroku książka o maniakach książkowych. Szczególnie wzruszyła mnie wypowiedź Julii Hartwig, że nie mogliby się rozwieść, bo nie da się podzielić biblioteki i Jacka Kuronia o jego planie czytania w więzieniu tak, żeby przy wychodzeniu żałować, że było się tak krótko...
W wypowiedziach przewijają się zagadnienia stosunku do pożyczania książek i ich 'niepowrotów', ulubionych i czytanych w kółko pozycji, pierwszych literackich zachwytów i rozczarowań, nieustającej i nieokiełznanej ekspansji księgozbioru i niemożności wprowadzenia ładu 'raz na zawsze'.
Dla mnie lektura miała jeszcze dodatkowy, osobisty smaczek. Ponieważ pochodzę ze środowiska, w którym księgozbiór składający się z lektur szkolnych oraz książek zawodowych to absolutne maksimum posiadania, przez rodzinę byłam postrzegana jako osoba może łagodnie, ale jednak zbzikowana. I tutaj olśnienie! Są na świecie i inni, którzy książki mają wszędzie w domu, upojne chwile spędzają w księgarniach i zostawiają tam połowę pensji, a cierpieniem napawa ich niemożność zakupienia upragnionej pozycji. Bardzo mnie ucieszyło istnienie 'sióstr i braci w szaleństwie'.
Jakoś tak mi się od tej książki robi ciepło na duszy, polecam więc gorąco innym maniakom.

Pełna uroku książka o maniakach książkowych. Szczególnie wzruszyła mnie...

Cudowna i inspirująca! Wypisałam sobie z niej chyba ze 20 cytatów, mądrych i tak bardzo "moich". O ile nie przepadam za wywiadami, tak zawarte w tej książce przeczytałam z przyjemnością, tak dobrze, lekko i mądrze zostały przeprowadzone.
Łza się w oku kręci, że coraz mniej wśród nas takich erudytów, jak rozmówcy B. Łopieńskiej... Zastępują ich puści jak bęben celebryci, o "pisarzach" pokroju Lipińskiej czy Bondy nie wspomnę.

Przyjemnie czyta się wywiady o książkach z ludźmi, którzy przeczytali setki jeśli nie tysiące książek. Którzy często są tak pochłonięci książkami, że sami gubią się w domowych bibliotekach, często ich książki zajmują całe mieszkania. Tym bardziej jest to przyjemne, gdy publikowane są wyniki czytelnictwa w Polsce z których wynika, że 62% społeczeństwa nie przeczytało w roku ani jednej książki.

W tym kontekście najbardziej utkwiły mi w głowie dwa cytaty z książki. W obu przypadkach Ryszarda Kapuścińskiego. Pierwszy celnie oddaje samą potrzebę czytania książek: " Bardzo mi jest potrzebna obecność książek, bo to obcowanie z innymi umysłami, z inną wrażliwością, z inną wyobraźnią. Mam do książek bardzo osobisty stosunek." Myślę, że to jest sedno czytania książek.

Drugi cytat dotyczy kwestii "kultur książki": "Książka jest unikalnym fenomenem związanym tylko z kulturą europejską i z kulturami, które stanowiły jej odgałęzienia. Cywilizacja książki ginie. Kurczy się dystrybucja książki w świecie, jeśli rozumie się świat tak, jak się powinno, a nie jako coś między Rzymem a Frankfurtem. W Nigerii, w największym kraju Afryki, nie ma ani jednej księgarni."

No cóż, jak wynika z badań 62% populacji naszego kraju mogłoby się w takim razie bez żalu za książką przeprowadzić się do Nigerii.

Polecam wywiady zawarte w tej książce wszystkim maniakom cierpiącym na obsesyjno-kompulsyjne, voyerystyczne wsadzanie nosa w cudze książki. Takim co to jak idą w gościny od razu niuchają w książkach gospodarza. A tu proszę bardzo biblioteka Marii Janion, Hanny Krall, Kapuścińskiego etc.

Dałam mniej gwiazdek niż się pewnie należy z dwóch powodów:
1) wywiady zostały przeprowadzone na początku lat 90-tych, więc czyta się je z poczuciem pewnej dezaktualizacji, oraz
2) z zawiści, bo brak mi predyspozycji do czytania francuskiej poezji XVIII-wiecznej w oryginale (po porannej kawie),niemieckich filozofów (też w oryginale, gotykiem rzecz jasna, powiedzmy po obiedzie) i klasyków rosyjskich (w oryginale, a jakże, w okolicy kolacji i wieczornej lampki wina),a ponadto nie mam zbiorów bibliofilskich, zaś znajomy antykwariusz nigdy nie zaprasza mnie na zaplecze w celu okazania białych kruków.

Dałam mniej gwiazdek niż się pewnie należy z dwóch powodów:
1) wywiady zostały...

"Czytanie to bardzo skomplikowany proces(...) szukamy bliskiej sobie duszy, bliskiego sobie umysłu, bliskiej sobie filozofii. A jak się jest w pewnym wieku, to człowiek już wie czego szuka - szuka potwierdzenia i pogłębienia swoich spostrzeżeń" - Łukasz Korolkiewicz w rozdziale "Literaci i malarze".

To jeden z cytatów, które wynotowałam sobie z tej niepozornie wyglądającej książki. Obfituje w wiele mądrych wypowiedzi nieprzeciętych ludzi. Wszystkie rozmowy niezmiernie interesujące, prowadzone z polotem, zacięciem i delikatnym, kobiecym pazurem.

Wypowiedzi bywają zabawne, przy każdej przeżyłam przynajmniej jeden moment zaskoczenia i napiszę górnolotnie "poszerzenia horyzontów", cały czas mając wrażenie, że przebywam w pomieszczeniu, gdzie książka jest dominantą wyposażenia. Bo istotą tej książki jest, by nie tylko rozmawiać o książkach, jakie posiadają rozmówcy, ale też by opowiedzieć, jak stoją (czasami pod kątem) i gdzie stoją (z braku miejsca także w łazience). Łopieńska potrafi tak pytać, że z odpowiedzi jej rozmówców potrafimy sobie odmalować mieszkania/domy wyładowane książkami po brzegi.

Wywiady pochodzą z lat 1994-1997. Wielki żal, że Pani Łopieńska nie przeprowadzi już kolejnych. Zmarła w 2004 r.

To jeden z cytatów, które wynotowałam sobie z tej niepozornie wyglądającej...

Ciekawe rozmowy, choć szybko pewne motywy zaczynają się powtarzać

Ciekawe rozmowy, choć szybko pewne motywy zaczynają się powtarzać

Ile Pan wydaje miesięcznie na książki? No teraz dużo, dużo. To może być i parę milionów.

Przeczytałam z uczuciem ... zazdrości. Nie tylko o bogate księgozbiory co o erudycję, szerokie horyzonty, wnikliwe analizowanie książek. Takie niedoścignione wzory zostały tu przedstawione. Ze świata, który już niestety mija...

Bardzo przyjemna odmiana. Stara, dobra szkoła wywiadu. Przy okazji rozmów o książkach a także o biblioteczkach poznaje się osoby od zupełnie innej strony. Co wywiad to kilka cytatów do zapamiętania:)

• Książki o książkach
  • O książkach i czytaniu
  • Poszukuję

Barbara Łopieńska Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej Zobacz więcej