Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-074-3
książki, rozmowy
Arek

"Książki i ludzie" to rozmowy o domowych bibliotekach naszych intelektualistów, ludzi kultury i sztuki, którzy mają do gromadzonych przez siebie książek stosunek żywy, intymny, a czasem, jak mówi Autorka, szalony. Pomysł wziął się stąd, że dla wielu ludzi książka stała się dziś - niestety - przede wszystkim towarem, przegrywa w konkurencji z kulturą obrazkową, a wielkie debaty o książkach należą do przeszłości. Tak jak i inteligenckie o nich gadanie.

Barbara N. Łopieńska jest dziennikarką miesięcznika "Res Publica Nowa". Wydała dotąd zbiór reportaży pt. "Łapa w łapę", "Stare numery" - historię pisma "Po prostu", napisaną wraz z Ewą Szymańską, "Sposób życia" - rozmowy z Pawłem Hertzem.

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1998]

książek: 1990
Renax | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Książkę dodałam do półki 'Biograficzne' dla porządku, ale właściwie powinna być półka 'rozmowy'. Są to wywiady o książkach przeprowadzone z najwybitniejszymi Polakami w latach 90tych. Większość z rozmówców już nie żyje przez co książkę czytałam tym bardziej chętnie.
Że rozmowy przeprowadzono w ubiegłej dekadzie - to widać bez sprawdzania daty wydania książki. Dlaczego? Bo nie ma celebrytów, rozmówców wyselekcjonowano starannie. Każdy z nich to osobowość w swojej dziedzinie, a przy okazji inny typ czytelnika i zbieracza książek.
Mamy więc chomików i pedantów, bibliofilów i 'segregowaczy'. Ktoś lubi kryminały i beletrystykę, a inny nie. Ktoś lubi Manna i Prousta, a inny nie. Zwraca uwagę we wszystkich biblioteczkach staranność doboru, wybitność ich posiadaczy. Często rozmówcy mówią, że kupują książki w antykwariatach, a nie te nowości.
Troszkę się rozchorowałam po przeczytaniu książki, bo ja również jestem typem konserwatywnego czytelnika i uświadomiłam sobie ile mi jeszcze...

książek: 2052
Tania | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

"Czytanie to bardzo skomplikowany proces(...) szukamy bliskiej sobie duszy, bliskiego sobie umysłu, bliskiej sobie filozofii. A jak się jest w pewnym wieku, to człowiek już wie czego szuka - szuka potwierdzenia i pogłębienia swoich spostrzeżeń" - Łukasz Korolkiewicz w rozdziale "Literaci i malarze".

To jeden z cytatów, które wynotowałam sobie z tej niepozornie wyglądającej książki. Obfituje w wiele mądrych wypowiedzi nieprzeciętych ludzi. Wszystkie rozmowy niezmiernie interesujące, prowadzone z polotem, zacięciem i delikatnym, kobiecym pazurem.

Wypowiedzi bywają zabawne, przy każdej przeżyłam przynajmniej jeden moment zaskoczenia i napiszę górnolotnie "poszerzenia horyzontów", cały czas mając wrażenie, że przebywam w pomieszczeniu, gdzie książka jest dominantą wyposażenia. Bo istotą tej książki jest, by nie tylko rozmawiać o książkach, jakie posiadają rozmówcy, ale też by opowiedzieć, jak stoją (czasami pod kątem) i gdzie stoją (z braku miejsca także w łazience). Łopieńska...

Polecam wywiady zawarte w tej książce wszystkim maniakom cierpiącym na obsesyjno-kompulsyjne, voyerystyczne wsadzanie nosa w cudze książki. Takim co to jak idą w gościny od razu niuchają w książkach gospodarza. A tu proszę bardzo biblioteka Marii Janion, Hanny Krall, Kapuścińskiego etc.

Dałam mniej gwiazdek niż się pewnie należy z dwóch powodów:
1) wywiady zostały przeprowadzone na początku lat 90-tych, więc czyta się je z poczuciem pewnej dezaktualizacji, oraz
2) z zawiści, bo brak mi predyspozycji do czytania francuskiej poezji XVIII-wiecznej w oryginale (po porannej kawie), niemieckich filozofów (też w oryginale, gotykiem rzecz jasna, powiedzmy po obiedzie) i klasyków rosyjskich (w oryginale, a jakże, w okolicy kolacji i wieczornej lampki wina), a ponadto nie mam zbiorów bibliofilskich, zaś znajomy antykwariusz nigdy nie zaprasza mnie na zaplecze w celu okazania białych kruków.

Maleństwo | 2010-07-06
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 06 lipca 2010

Zawsze myślałam, że w mojej głowie nastąpiło jakieś przeinaczenie, że to ja jestem mniejszością, a statystyczny Polak czytający 2 książki na rok (z czego 1 audiobook :-))) to reguła. A tymczasem cóż za miła niespodzianka! Nie jestem sama! Co więcej - w tym szaleństwie ja jestem tylko małym żuczkiem (chyba głównie ze względu na stan finansów... może i na szczęście)
Kiedy człowiek czyta wywiad z osobą, która ma książki po prostu wszędzie i przyznaje się że gości zaprasza tylko do kuchni bo stolik w salonie od dawna służy za półki - to twarz się śmieje. Kiedy czytam. że książki są po prostu wszędzie - pod stołem na stole w łazience, w kuchni, szlakiem przez całe mieszkanie - to radość mnie ogarnia! Bo jakże nie kochać takiej książki!
Książka jest zbiorem wywiadów p. Barbary Łopieńskiej przeprowadzonych ze znanymi ludźmi (m.in. p. Kapuściński, p. Wajda, p. Holoubek), którzy opisują emocje jakie budzą w nich książki. Są osoby, które wyraźnie twierdzą: książka jest obecna w moim życiu...

Dominika Pawelec | 2012-09-02
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2012

Najlepszy przyjaciel mola książkowego to a) literatura b) inny przedstawiciel tego samego gatunku. Sięgając po zbiór wywiadów "Książki i ludzie", poczułam się jak wśród swoich. Mimo braku tak ujmującego dorobku naukowego czy artystycznego jak osoby, z którymi rozmawiała Barbara N.Łopieńska, jest jakaś magiczna nić porozumienia między pasjonatami tej samej dziedziny.
Dobrze się to czyta, bo człowiek uświadamia sobie, że może ze mną nie jest tak "najgorzej", skoro są i tacy, co książki trzymają nawet w łazience.

Niewątpliwie atutem książki jest dobór rozmówców. Z ogromną ciekawością wnikałam do biblioteki Jerzego Turowicza, Jacka Kuronia czy Gustawa Holoubka, jednocześnie sentymentalnie myśląc o tych postaciach, bo przecież nie ma ich już wśród nas.
W rozmowach najbardziej przypadły mi do gustu anegdoty, zwyczaje i wyjątkowe zdobycze maniaków literatury. Maria Janion z Arturem Międzyrzeckim posiadają dedykację od samej Simone de Beauvoire!
Wywiad, który wydał im się najciekawszy...

książek: 1982
izusr | 2010-06-25

Nieżyjąca już Barbara N. Łopieńska była niekwestionowaną damą "wywiadu literackiego". To znaczy: z gatunku niby podrzędnego, gazetowego, w którym zdarzały się okazjonalne wtrącenia itp., potrafiła uczynić formę niemal doskonałą. Jej pytania, ograniczone do minimum, przewrotne, ironiczne i kokieteryjne, wydobywały z rozmówców często więcej niż pisane przez nich opasłe autobiografie. Nigdy nie narzucała też własnej osoby. W literackim świecie narcyzów i egoistów to rzadkość. Wielka rzadkość.

Rosalia_de_Castro | 2014-01-01
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Interesujące rozmowy z interesującymi rozmówcami na temat książek - tych ważnych, tych do czytania przez całe życie, tych do których się nie wraca. O swoich biblioteczkach opowiadają m.in. Maria Janion, Marian Brandys, Erwin Axer, Wiesław Ochman.
Jak dla mnie rozmowy te były inspirujące, na tyle, żeby zrobić przegląd własnej biblioteczki i zweryfikować książki, które czytam i mam zamiar przeczytać.

PrzyAromacieKawy | 2012-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

To książka o książkach i o ich miłośnikach, fanatykach, czytelnikach, bibliofilach, posiadaczach, znawcach literatury i o tych, którym literatura jest niezbędna do życia. To zbiór przeprowadzonych rozmów z wybitnymi postaciami z naszym kraju m.in. Marią Janion, Andrzejem Wajdą, Jackiem Kuroniem, którzy zdradzają nam, jaki jest ich stopień wariacji czytelniczej, na czym opiera się miłość do książek, czy książki są im w życiu niezbędne a także, w jaki sposób literatura to życie zmieniła. Zapowiadało się więc ciekawie. Niestety nie do końca było. Można powiedzieć, że początek i koniec książki jest niezwykle interesujący, środek - nie za bardzo. Dlaczego? Bo liczyłam na smaczki i szczere opowieści na temat odczuć związanych z czytaniem książek a ujrzałam zwykłą ludzką chęć posiadania. Większość bohaterów opiera swoją miłość na posiadaniu ów książek a nie na ich treści, na akcie czytania i wnikania do innego świata. Sami przyznają się, że większość książek, które stoją u nich w domu,...

skumperlak | 2011-08-02

Książka, która pozwala poszperać w cudzych księgozbiorach (czyż może być coś bardziej ekscytującego dla książkoholika?).