Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Farmer Giles of Ham
J.R.R. Tolkien, smok, fantasy, Anglia
Whisky

Autor przedstawia historię serii spotkań Farmera Dżila z przebiegłym smokiem o imieniu Chrysophylax. Wydarzenia mają miejsce w fantastycznej wersji Wielkiej Brytanii z dawnych czasów, w której żyją mityczne stwory i średniowieczni rycerze. Opowiadanie nie łączy się z mitologią Śródziemia. Jest dość anachroniczne i jest wzorowane raczej na podaniu ludowym niż heroicznej opowieści. Gospodarz...

Gospodarz Dżil żyje spokojnie w wiosce Ham. Pewnej nocy jego pies Garm ostrzega go przed buszującym po jego polach olbrzymem. Dżil przypadkiem odpędza intruza i zostaje lokalnym bohaterem, a nawet dostaje od króla miecz Caudimordax, niegdyś należący do wielkiego bohatera. Niestety, po kilku miesiącach smok Chrysophylaks napada na królestwo. Gospodarz po raz kolejny broni swej wioski. Pokonany smok oszukuje mieszkańców Ham obietnicami oddania im swoich skarbów i ucieka. Gdy król dowiaduje się o skarbach, przybywa do wioski, by poczekać na powrót smoka. Kiedy jednak gad nie wraca, władca organizuje wyprawę po skarby, na którą wyrusza też Dżil. Rycerze zostają przepędzeni przez Chrysophylaksa,ale gospodarzowi udaje się po raz kolejny pokonać smoka, który w zamian za darowanie życia i części skarbu obiecuje pomoc w zachowaniu bogactwa. Gospodarz Dżil wraca do Ham, odpiera atak zazdrosnego o skarb króla i sam zostaje królem.

źródło opisu: opis okładkowy

Whisky | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

Bardzo wciągająca historyjka. Fajnie, że mistrza Tolkiena stać było na "wyśmiewanie" ideałów rycerstwa, męstwa etc., które głosił w większości swoich dzieł. To ukazuje tylko wielkość tego pisarza.

Spiderdog86 | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Całkiem sympatyczna, krótka historyjka. Zdecydowanie zrobiła na mnie lepsze wrażenie niż wierszyki o Tomie Bombadilu. Troszkę przywodziła na myśl opowiadania Braci Grimm. Miła lektura na nieco ponad pół godziny czytania :)

Ollka | 2012-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 marca 2012
Fionn_Lirriel | 2016-07-09

Słodziak z tego Chrysophylaxa ;) A tak na serio, to jest to moja ulubiona historia Tolkiena nieosadzona w Śródziemiu.

dancing-in-dystopia | 2013-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2013

Pierwszy Tolkien przeczytany po angielsku... (Tak wiem, ze do półki dodaję polskie wydanie. To z lenistwa.) Bardzo ciekawe przeżycie, od razu jakby lepiej się odczuwa ten angielsko-ironiczny klimat.

Darth_Metalus | 2014-04-12
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Krótka, lekka i zabawna. Brakuje jej jednak polotu innych dzieł Tolkiena, przez co chwilami mnie nużyła. 7/10

Czytałem w tłumaczeniu Pana Frąca.

skompel | 2010-12-05

czytałem ją jako dziecko , 1 książka Tolkiena jaką przeczytałem , prawdopodobnie dzięki niej się wkręciłem w Fantasy :)

Herodott | 2019-01-11

Humorystycznie o zakutych hełmach. Choć nie o elfach jest to książka warta uwagi.

Booknerd | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2014

Idealna propozycja dla tych, którzy zczynają swoją przygodę z Tolkienem.