Sztuka infiltracji, czyli jak włamywać się do sieci komputerowych

Tłumaczenie: Cezary Frąc
Wydawnictwo: Albatros
The art of intrusion

Sztuka infiltracji poświęcona jest technikom włamywania się do sieci komputerowych najbardziej spektakularnym (prawdziwym) wyczynom hakerskim. Czytelnik znajdzie tu m.in.: opisy sposobów łamania zabezpieczeń automatów w kasynach gry (ich celem jest uzyskanie wypłaty wygranej), sieci telefonicznych (stacjonarnych i komórkowych) systemów bankowych, systemów obsługujących wielkie firmy (Boeing) i koncerny prasowe (New York Times).

mmkay | 2012-02-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

Jeśli liczysz na to, że w książce znajdziesz gotowe przepisy na włamanie się do czyjejś sieci, nawet nie zaczynaj czytać. Słowa "jak włamywać się do sieci komputerowych" i "biblia hakerów" są jedynie chwytem marketingowym.

"Sztuka infiltracji" mnie zaskoczyła. Spodziewałem się opowiastek Kevina Mitnicka, czego to nie dokonał zanim został aresztowany i wsadzony za kratki na kilka lat, lecz o nim samym nie ma tu zbyt wiele. Są za to opowieści nadesłane mu przez inne osoby zajmujące się włamywaniem do różnego rodzaju sieci komputerowych.

Na początku duża część opisywanych historii jest zrozumiała (i ciekawa!) dla osoby nie mającej większej wiedzy o bezpieczeństwie systemów (choć przynajmniej podstawowa wiedza informatyczna jest przydatna do zrozumienia niektórych terminów). W kolejnych rozdziałach autorzy raczą nas coraz większą dawką szczegółów technicznych, czyniąc opowieść ciężkostrawną dla osób, które nie mają pojęcia, co to na przykład exploit.

Skupiono się na pokazaniu...

Luki | 2014-08-26
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Niesamowite historie, które wydarzyły się naprawdę. Autor, sam skonfliktowany niegdyś z prawem, wybrał najlepsze jego zdaniem włamania hakerskie w historii. Sporo informacji o różnych technikach, niektóre dość zaskakujące, bo niewiele mają wspólnego z komputerami, więcej z urokiem osobistym. Książka naprawdę otwiera oczy na tematy współczesnych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Jest przez to dobrym poradnikiem dla każdego, kto chce dane chronić. Jednak nie ma drzwi, których nie da się wyłamać. Lub obejść. Duży plus za ograniczenie szczegółów technicznych/programistycznych i naprawdę wciągające historie włamań.

Karol Chrobok | 2015-05-31
Przeczytana: 24 maja 2015

Zbiór ciekawych opowiadań, wprowadzających w świat hakingu. Książkę czyta się przyjemnie, a każde kolejne opowiadanie otwiera coraz bardziej nasze widzenie, na "bezpieczeństwo" w internecie. Godna polecenia, jednak aby czytać ją z ciekawością i zrozumieniem trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie w temacie sieci komputerowych.

Piotrek | 2011-05-12
Przeczytana: sierpień 2009

Mam mieszane uczucia, bo ta książka nic do mojego życia nie wniosła.

terenaa | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Świetna książka, bardzo ciekawe (i co najfajniejsze - prawdziwe) historie ataków hakerów wzbogacone komentarzem samego mistrza Kevina Mitnicka. Lektura trochę techniczna, więc nie wszyscy zrozumieją każdy szczegół, ale mimo to, polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się jakim łatwym celem może być ich firma dla atakującego.

| 2013-03-15
Przeczytana: 15 marca 2013

W porównaniu ze "Sztuką podstępu" dość techniczna, ale równie pouczająca.

TomRe | 2013-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Po lekturze „Ducha w sieci”, autobiografii Kevina Mitnicka, przyszedł czas na przeczytanie jego poprzedniej książki, Sztuki infiltracji.

Kevin Mitnick, podobnie jak w przypadku jego pozostałych dwóch książek, także Sztukę infiltracji napisał współpracując z pisarzem Williamem Simonem. Kevin pisze w podziękowaniu: „…Wybitny talent pisarski Billa obejmuje magiczny dar prezentowania informacji podanych przez naszych współpracowników w taki sposób, że nawet nasze babcie mogłyby to zrozumieć”. Cóż, należy to stwierdzenie rozumieć metaforycznie, jednak ja i tak sądzę, iż dla wielu osób odbiór fragmentów książki może stanowić problem. Ale o tym dalej, napiszę najpierw, co zawiera bestseller Mitnicka.

Sztuka infiltracji składa się z jedenastu części. Pierwszych dziesięć to autentyczne historie, opisane na bazie wspomnień byłych hakerów, a jedenasta część zawiera kilka krótkich, również mających miejsce w rzeczywistości, zabawnych opowieści. Na początku czytamy o hakowaniu kasyn w Las...

Emkas | 2012-08-04
Przeczytana: 2011 rok

Na początku b. żałowałem, że książka nie będzie zawierać żadnych ciekawych przygód samego Mitnicka. Jest w zasadzie jedynie sygnowana jego nazwiskiem, ale również to nazwisko zwabiło bohaterów do wyjawienia swoich historii. A te są niezwykle ciekawe! Jest tutaj wiele rozdziałów, które są po prostu niejako opowieściami okołoinformatycznymi czy okołohakerskimi. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy (chociaż ta pomaga w zrozumieniu szczegółów).

Książka jest napisana sprawnie, czyta się ją szybko i przyjemnie, a fakt, że można ją dostać za 10 zł tę przyjemność potęguje. Polecam ludziom, których ciekawią takie klimaty.

Kamil | 2013-05-08

Bardzo ciekawa książka chociaż momentami miałem uczucie, że niektóre historie były bardzo naciągane ale jak sam autor przyznał - nie można tego w 100% potwierdzić. Oczywiście znajdują się też tutaj historie, w których akcja była bardzo ciekawa, a ja sam zastanawiałem się czy ktoś ich przyłapie.
Książka jest co prawda dosyć techniczna więc dla osób kompletnie niezaznajomionych z komputerami może to być mały problem, a przynajmniej utrata części zabawy.

djczaw | 2010-12-29
Przeczytana: 11 sierpnia 2009

Świetna moja pierwsza książka, dzięki której zacząłem czytać. Informatyka od strony bezpieczeństwa pod każdym względem pokazująca że każdy może być Hakerem.